Zadaszony taras/weranda, a światło w domu

Zadaszony taras/weranda a światło w domu. Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 12z15

Dzisiaj zajmiemy się kolejnym dylematem naszych inwestorów. Podczas rozmów z naszymi projektantami pojawiający się temat to weranda/zadaszony taras i ich wpływ na ilość światła we wnętrzu. Rozwiązanie to ma wiele zalet jak i wad które postaram się wam dzisiaj przedstawić. Zapraszam Was do lektury!

Zadaszony taras w domu marzeń
Zadaszony taras w domach jednorodzinnych – jakie ma zalety i wady?

Jakie możliwości daje nam zadaszony taras czy weranda?

Przebywanie na świeżym powietrzu niezależnie od pogody – dzięki zadaszeniu będziemy chronieni zarówno od deszczu jak i od nadmiernego nasłonecznienia.

Plusy

 • ochrona przed warunkami atmosferycznymi – zadaszenie pełne pozwala na ochronę zarówno przed słońcem jak i deszczem
zadaszony taras/weranda - ochrona przed warunkami atmosferycznymi
 • zapobiega nagrzewanie się posadzki tarasu – będzie to szczególnie istotne w przypadku płytek czy posadzki kamiennej
 • możliwość schowania sprzętów wypoczynkowych pod dachem – w wielu domach nie ma miejsca, aby wewnątrz trzymać meble ogrodowe czy grilla, wtedy zadaszony taras sprawdzi się idealnie i pozwoli ochronić sprzęty przed niekorzystnym działaniem słońca i deszczu

Minusy

 • minimalizacja dostępu światła do przyległych pomieszczeń – będzie to szczególnie uciążliwe w okresie zimowym. Temat zależności zadaszenia nad tarasem i światłą w domu rozwinę jeszcze poniżej ;)
 • zredukowanie możliwości dogrzewania pomieszczeń przez promienie słoneczne – łączy się to co nieco z punktem wcześniejszym, mianowicie ograniczając docieranie promieni słonecznych do wnętrza domu ograniczamy równocześnie dogrzewanie wnętrza
 • ograniczenie pola widzenie – zadaszenie tarasu wpływa również na widok z okna, niebo, słońce czy ogród

Zadaszony taras/weranda a światło w domu

Niezaprzeczalny jest fakt, że zadaszony taras będzie ograniczał doświetlenie wnętrza domu. Jakie zadaszenie wybrać w zależności od tego w jakim kierunku świata został zlokalizowany?

Wędrówka słońca, światło w domu
 • wschód – pomieszczenia położone od strony wschodniej najwięcej światła słonecznego otrzymują o poranku. Zadaszając taras po tej stronie domu ograniczycie co nieco poranne promienie, ale równocześnie decydując się na zadaszenie pełne sprawicie, że w godzinach popołudniowych w pomieszczeniach zlokalizowanych od tej strony będzie panował półmrok.
 • zachód – od strony zachodniej słońce pojawia się po południu. Taras w tej lokalizacji będzie dawał poranny chłód, natomiast po południu dostarcza promienie słonecznych. Zadaszenie pełnie zabierze atut pokoi zachodnich jakim jest dobre doświetlenie. Decydując się na zadaszenie tarasu od strony zachodniej warto pomyśleć o ażurowej formie, która da Wam nieco cienia równocześnie wpuszczając światło słoneczne do wnętrza domu.
 • południe – w tej lokalizacji słońce operuje przez wiele godzin w ciągu dnia przechodząc ze wschodu na zachód. Tak zlokalizowany taras warto zadaszyć, dzięki czemu ograniczycie nagrzewanie miejsca wypoczynku jak i wnętrza domu.

Zadaszony taras – rodzaje i materiały

 • pełne stanowiące integralną część bryły, taras może ostać wkomponowany w poszczególne segmenty budynku lub stać się przedłużeniem stopu
Zadaszenie pełne tarasu a światło w domu
 • ażurowe może powstać niezależnie od budynku, należy pamiętać, aby współgrało ono z wyglądem zewnętrznym domu i stanowiło spójną, estetyczną całość
Zadaszenie ażurowe tarasu a światło w domu

 • aluminium z którego wykonywane są pergole z regulowanymi lamelami. Tego typu rozwiązanie pozwala dostosować ilość przepuszczanego słońca w zależności od aktualnych potrzeb
 • szkło sprawdza się jako ochrona przed deszczem, ale pod wpływem promieni słonecznych powierzchnia pod nim mocno się nagrzewa, aby temu zapobiec można zastosować szkło przyciemniane lub poliwęglanowe
 • drewno jest łatwe w utrzymaniu, dzięki malowaniu możecie nadać mów nowy wygląd. Pamiętajcie, że należy je regularnie zabezpieczać przed działaniem wilgoci

Jak jeszcze można zadaszyć taras?

 • rozsuwana markiza – jest to tymczasowa forma zadaszenia. Mimo, że materiał z którego jest wykonana jest odporny na wodę to zadaniem markizy jest jedynie ochrona przed słońcem. Może być obsługiwana ręcznie przy pomocy korby lub elektrycznie z pilota.
 • lekkie zadaszone tkaninami – to również forma tymczasowa, która chroni jedynie przed słońcem. Tkaniny rozpięte są na ramach wspartych na słupach. Tego tego typu zadaszenie można ręcznie modyfikować, ale również pojawiają się systemy gdzie materiał jest zamocowany do listem na prowadnicy do przesuwania ręcznego bądź automatycznego

Zadaszony taras – plusy i minusy – światło w domu

Zadaszony taras o formie pełnej zawsze będzie ograniczał doświetlenie wnętrza budynku. Jeśli zdecydujesz się na formę ażurową to sam dostosowujesz zarówno zacienienie tarasu jak i ilość przepuszczanego światła. W przypadku kiedy zależy Ci na możliwości użytkowania tarasu również kiedy pogoda nie sprzyja to forma pełna jest nieunikniona. W takim wypadku musisz się jednak liczyć z tym, że ilość światłą w domu zostanie ograniczona. Jednak po lekturze tego wpisu sam widzisz, że określenie czy zadaszony taras to dobre rozwiązanie będzie w dużej mierze zależny od osobistych preferencji.

Weranda w domu jednorodzinnym
Piękne ujęcie werandy „od środka”.

Weranda w domach amerykańskich

A co z domami w stylu amerykańskim? Przecież elementem charakterystycznym domów projektowanych w tym stylu jest weranda. Ten rodzaj zadaszonego tarasu który niekiedy obiega cały dom w około dodaje tej architekturze niezwykłego charakteru. Weranda to bardzo klimatyczne miejsce domach amerykańskich. Stosowanie werandy oczywiście ma wpływ na dostęp światła do pomieszczeń we wnętrzu domu, ale dla pasjonatów takich domów ma ona więcej zalet :)

Weranda w domu amerykańskim
Zobaczcie jak klimatycznym miejscem może być weranda stosowana w amerykańskiej architekturze domów jednorodzinnych.
Zadaszony taras w domu jednorodzinnym
Zadaszony taras może być niekiedy bardzo obszerną strefa rekreacji, która może być użytkowana niezależnie od warunków atmosferycznych.

Tymczasem pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam do czytania również innych wpisów na blogu. Jeśli trafiłeś/aś tu po raz pierwszy to zaglądnij do zakładki O MNIE. Znajdziesz tam informacje o tym czym się zajmuję zawodowo ja i biuro URBAN PROJECT którego jestem współwłaścicielką. Jeśli podobają Ci się treści które publikuje zostań na dłużej i zainspiruj się również Indywidualnymi Projektami Domów Marzeń . A międzyczasie zapraszam również na funpage’a bloga na Facebooku i na mojego Instagrama.

Przeczytaj także:

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Wejdź w link i zobacz film o werandach i zadaszonych tarasach w domu amerykańskim.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl