Dawno Temu w Domu Ep.20 Architektura sakralna -Cerkiew w Smolniku

HubertaByłam dziś na Hubertusie – uroczystym polowaniu z okazji święta patrona myśliwych. Tak bardzo nie chciało mi się jechać na miejsce zbiórki (200km), jak bardzo chciało mi się tam być. Od dawna wiem, że zawsze kiedy nie chce mi się gdzieś wyjechać będzie świetnie i kiedy wyjazdu nie mogę się doczekać okaże się on niewarty czekania. Tym razem nie było inaczej i czekała na mnie miła architektoniczna niespodzianka – drewniana cerkiew w Smolniku ;]
cerkiew w smolniku cerkiew drewniana kryta gontem zabytki polskie blog architektoniczny smolnik 14copy

Gdybym tylko wiedziała, że będę tu ….. zdjęcia byłyby lepsze :P Źródło: materiały własne

Uroczystość rozpoczęła się w piękny sobotni poranek w przepięknej okolicy. Oczywiście nie miałam aparatu, bo i po co miałabym go brać do lasu?? (Architektury przecież tam nie będzie – pomyślałam).

Oczywiście również, kiedy nie biorę mojej lustrzanki ZAWSZE znajdzie się coś, co pragnęłabym nią sfotografować… (Ahh – życie moje, życie ;])

cerkiew w smolniku cerkiew drewniana kryta gontem zabytki polskie blog architektoniczny smolnik 12 copy

Źródło: materiały własne

SmolnikW kole, w którym polowaliśmy byłam gościem. Nie wiedziałam, że rozpoczynają w takim fajnym miejscu toteż nie przygotowałam się. Na całe szczęście był ze mną mój iPhone a w aucie – moja ładowarka. Udało mi się więc zrobić  kilka zdjęć aby pokazać Wam to „co misie lubią najbardziej” czyli … Dawno Temu w Domu, którą jak wiecie poszerzam o zabudowę inną niż domostwa od jakiegoś czasu ;]

Cerkiew w Smolniku – zainspiruj się drewnianą architekturą sakralną!

cerkiew w smolniku cerkiew drewniana kryta gontem zabytki polskie blog architektoniczny smolnik 11 copy

Cmentarz bezpośrednio przy kościele – bardzo niekompletny, ale kiedyś musiał być wyjątkowo klimatyczny. Źródło: materiały własne

CmentarzNiedaleko tego miejsca, przebywając na strzelnicy, zrobiłam zdjęcia zapomnianemu żydowskiemu Cmentarzowi w Lutowiskach. położony na południowym stoku, ciepły, cichy i „miękki” od rodzaju trawy porastającej go. Wspaniałe miejsce, warte odwiedzenia.

cerkiew w smolniku cerkiew drewniana kryta gontem zabytki polskie blog architektoniczny smolnik 9 copy

Źródło: materiały własne

ZapachArchitektura drewniana wydziela specyficzny zapach. To z pewnością preparat do konserwacji drewna. Dla mnie zapach lat młodzieńczych. W każde wakacje, kiedy miałam naście lat, przyjeżdżałam codziennie do Skansenu w Sanoku aby odebrać konia ktory pracował pod siodłem i odwieźć go do położonej o 5km w stronę mojego domu stajni. Chcąc nie chcąc – zwiedzałam Skansen – dzień w dzień, bo moja droga prowadziła przez całe Muzeum na jego tył, pod lasem, do stajni ;] Piękne czasy.

A’propos architektury drewnianej w kolorze czarnym.. Pisał do mnie swego czasu Pan, (teraz nie pisze i tęsknię za nim),który podsuwał mi różne idee z zakresu architektury. Każda z nich była bardzo wyjątkowa.

Czarna architekturaW jednym z maili, Pan ten napisał, że uważa iż lekceważymy temat „czarnej” architektury a przecież jest on nam tak bardzo bliski a domom tak bardzo właściwy. Prawda?? Naokoło całe mnóstwo „czarnej” architektury. Dlaczego więc w naszej głowie widzimy mały biały domek jako ideał? Czarna architektura faktycznie jest bardzo rodzima i bardzo typowa. Drewna nie da się długo utrzymać w kolorze jasnym dlatego naturalne są kolory ciemne na elewacji ….

cerkiew w smolniku cerkiew drewniana kryta gontem zabytki polskie blog architektoniczny smolnik 3 copy

Jak to dobrze wstać czasem z łóżka ;] Gdybym nie przyjechała do Smolnika… nie widziałabym tej pięknej cerkwi (choć znałam ją z modelu) i nie poznałabym tylu fantastycznych osób (a to już inna sprawa) Źródło: materiały własne

CerkiewLubicie dawną architekturę sakralną terenu Bieszczad? Koniecznie zobaczcie mój wpis o muzeum miniaturowych modeli cerkwi z terenu naszych mniejszych gór. W Myczkowcach w Caritasie możecie przejść miniaturową wystawę i poznać ich rodzaje, kształty, kolory, formy. Niektóre cerkwie uwiecznione w Myczkowcach nie istnieją już.

Drewniana cerkiew w Smolniku – zainspiruj się!

cerkiew w smolniku cerkiew drewniana kryta gontem zabytki polskie blog architektoniczny smolnik 2 copy

Ostatnie małe spojrzenie na Smolnik i Cerkiew ;] Źródło: materiały własne

Dużo tych odcinków o dawno temu w domu wyprodukowałam ostatnio, prawda? to wszystko przez to, że nie ruszałam się z Rzeszowa ani na krok od września… Wszystko nadrabiam, kochani ;] Odcinków Dawno temu w Domu będzie DUŻO ;] Tyle ciekawych miejsc do pokazania, a Pani Dyrektor lubi podróżować – szczególnie w interesach :P Można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – prawda?

cerkiew w smolniku cerkiew drewniana kryta gontem zabytki polskie blog architektoniczny smolnik 13 copy

Źródło: materiały własne

PD Architekt pozdrawia Was ciepło, poleca leśne spacery i przewietrzanie płucek.

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.6/10 (5 votes cast)
Dawno Temu w Domu Ep.20 Architektura sakralna -Cerkiew w Smolniku, 9.6 out of 10 based on 5 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Jak kocham podkarpacie: Znasz? https://budynkowo.pl/news/top10-podkarpacie-atrakcje/
  Nie tylko drewniana architkura, ale mamy tu ogrom innych zabytków. Bardzo cie prosze przyjedź jeszcze raz i zrób piękne zdjęcia w przemyślu
  zapraszam w odwiedziny 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl