Dawno Temu w Domu Ep.19 Wiejska Zagroda Drewniana w Uhercach Mineralnych

Jak to jest, że kiedy tylko ruszę się z biura, kiedy moja noga wyjdzie przed kamienicę, od razu rozdzwaniają się telefony Inwestycyjne, maile do Inwestorów pękają w szwach, spływają pytania, prośby?? No jak to jest? No jak?? ;] Wczoraj, wracając z Ustrzyk zatrzymałam się w Uhercach Mineralnych, aby zrobić zdjęcia starej, drewnianej i bardzo bieszczadzkiej zagrody w świetle niskich i ciepłych promieni zachodzącego słońca.

Dawno_temu_w_domu_zagroda-polska-architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_70

Takich domów już wkrótce nie będzie. Zginą śmiercią naturalną, jeśli nikt z Was nie będzie chciał wyremontować ich jak należy.

RemontRemont starej drewnianej chaty to niebagatela wyzwanie. Bardzo chciałabym abyście nie kupowali tych domów z myślą, że „tanio i szybko” można doprowadzić je do współczesnych standardów mieszkania, oszczędzić i szybko się wprowadzić. Remontowanie tak zabytkowej chaty to koszt taki sam jak budowa od nowa albo wiekszy. Oczywiście pod warunkiem, że nie chcecie obłożyć chałupy styropianem czy wełną i zatynkować „na współcześnie”.

Dawno_temu_w_domu_zagroda-polska-architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_50

Romantyczna chata, zagroda z wierzbą i studnią. Sielsko i Polsko ;]

NormyWiecie oczywiście, że buduje się albo remontuje wg. współczesnych norm. Te normy sa nie po to by zranić Wasze portfele i serduszka tylko po to, byście mieszkali komfortowo i bezpiecznie, jak na miejsce do mieszkania z XXI wieku przystało. Kupując taką chatę popełniacie często kardynalny błąd. Checie dwóch rzeczy na raz. Aby chcata wyglądała kozacko i aby funkcjonalnie była jak nowiutki dom.
Od pewnego bardzo mądrego inżyniera, który zajmuje się budownictwem drewnianym w Sanockim MBLu usłuszałam bardzo mądre słowa na ten temat:

Ja też mam taką chatę. Kupiłem, przewiozłem, złożyłam ponownie. Kupując zabytkową drewnianą chałupę trzeba wiedzieć w czym chce się mieszkac i pogodzić się z faktem, że taka chałupa ma mieć swój charakter więc nie chodzi w niej o błyszczącą podłogę, wygody typu kaloryfery pod oknami, okna z PCV czy poddasze użytkowe. Trzeba się zdecydować aby nie być śmiesznym. Taki dom kupuje isę z bagażem i trzeba się z nim pogodzić, inaczej to, co wyjdzie z przebudowy będzie śmieszne, żeby nie powiedzieć – marne.

Dawno_temu_w_domu_zagroda-polska-architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_60

Bardzo lubię proporcję chat Łemkowskich. Tak wiem, dach już nie ten, ale jednak, coś w nim zostało ;]

ProjektowanieProjektowanie w takich okolicznościach jest niezwykle trudne i żmudne. Wiem doskonale o czym mówię, bo przeprojektowujemy zabytkową chatę łemkowską w Nowej Wsi z Panią M. która prowadzi o chacie bloga (btw). Nasze poszukiwania polegaja na licznych koncepcjach, telefonach do wykonawców, dostawców materiału, badaniach, opiniach technicznych, ekspertyzach i wizytach u powiatowego konserwatora. Myślę, że na wiosnę projekt będzie miał już pozwolenie na budowę a ja będę mogła wreszcie opisać Wam więcej detali naszych perypetii z tematem.

Dawno_temu_w_domu_zagroda-polska-architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_20

Dloaczego te chaty są aż takie romantyczne? Może to ja mam tutaj za miękkie serduszko ;P Albo naczytałam się za dużo Słowackiego ;]

PrzygodaPostraszyłam Was trochę we wczesniejszych akapitach. Prawda jest taka, że… kupując chatę zabytkową, owszem, narażasz się na pracę trudną i żmudną ALE to, jaką masz satysfakcję w takcie i PO budowie jest wartością olbrzymią. Właściwie każdy z Inwestorów tego typu projektów, założył sowjego bloga, pokazuje dom w gazetach, zaprasza gości z całej Polski na oglądanie efektu. To jest to co dostajesz po trudach. Wiesz przecież, że to, co przychodzi z trudem ceni się bardziej – Hmm ?

Dawno_temu_w_domu_zagroda-polska-architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_90

Niepopodal – wyjeżdżając z Czarnej na Ustrzyki jest jeszcze jedna fajna chata. Totalnie Łemkowska – długa jak pociąg. Na oko ma z 40m długości. Nie jest specjalnie ładna ale pokażę ją Wam kiedyś przy następnej okazji ku „edukacji”

 

WychodekNa sam koniec coś, co zobaczyłam już siędząc w aucie. Ten widok rozczulił mnie całkowice. WYCHODEK ;] Miałam na poczatku prowadzenia bloga posta o jego romantycznej naturze :D Kiedy robiłam zdjęcie, światło w tym miejscu było takie ciepłe i miękkie a w powietrzu unosił się jesienny kurz. Obraz – jak z baki albo jak ten, który chciałaby się namalować natychmiast. Siąść do sztalubi i malować…

Dawno_temu_w_domu_zagroda-polska-architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_100

Wychodek niektórzy starsi nazywają również WYGÓDKĄ. Bardzo podoba mi się to określenie.

 

PD Architekt pozdrawia Was ze słonecznego i bardzo wietrznego Rzeszowa. Mam jeszcze jedną chatę, położoną za miejscowością Szklary, ale zawsze, kiedy przejeżdzam tamtędy spieszę się do czegoś i nie mam czasu na rozczulanie się nad nią … Oby nie rozleciała się zanim zdążę ją Wam pokazać.

 

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Dawno Temu w Domu Ep.19 Wiejska Zagroda Drewniana w Uhercach Mineralnych, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

 1. Kupiłam dom drewniany z lat 40. XX w., raczej dwór niż chatę, i mam problem z oknami, które muszę wymienić (oryginalne okno jest tylko 1, pozostałe zostały kiedyś tam wymienione i już się nie nadają się, bo powypadały w większości). Widzę, że masz bardzo dobry gust. Czy mogłabyś mi powiedzieć, jaki typ ona Ty byś wybrała, gdybym przesłała Ci zdjęcia?

  Amelia

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Proszę podesłać. Najlepiej, kiedy byłyby takie same jak te zabytkowe i wykonane, przez firmę, która się tym zajmuje ;] polecę coś/kogoś. e-mail w o mnie.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Tak więc, ja marzę o takiej chacie. Działkę mam, więc miejsce jest. Oglądałam już kilka chat, przeniesionych i wyremontowanych. Cudowny klimat. Mogłabym się spełnić artystycznie w takiej chacie. :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • No Kasiunia – z przeniesieniem nastawiaj się na wysokie koszty no i pamiętaj weź do tego experta bo można kupić chałupę w której większość jest do wymiany i wtedy .. bryndza ;] :**

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl