Dawno temu w domu ep. 22 – Spichlerz zbożowy na Wybrzeżu

O dawno temu w domu, czyli mojej ulubionej autorskiej serii nie pisałam już daaawno ;] Kiedy tylko zrobi się cieplej napiszę dla Was o mojej wypatrzonej już rok temu chatce łemkowskiej w Szklarach. Dziś przedstawiam Wam zdjęcia zdjęcia dawnej architektury użytkowej. SPICHLERZ, jako miejsce do przechowywania płodów rolnych – architektura dawna.

spichlerz-na-wybrzezu-architektura-uzytkowa-zabytkowa-miejsce-na-zboze-7

Bardzo żałuję, że nie udało mi się wejść do środka. Jeśli czytacie mnie częściej wiecie, że udaj mi się wejść w niejedno „niedozwolone” miejsce. Niestety spichlerz ten posiadał wejście na pięknym przedpolu i widać było je na kilometr – zero szansy na nielegalne zwiedzanie więc.

WybrzeżeMała miejscowość, do której nie zapuściłbyś się gdybyś nie musiał zjechać z trasy Dynów – Przemyśl. Dwie kładki piesze zawieszone nad Sanem, obfite w grzyby lasy naokoło, a na końcu drogi wioska, z której do sklepu najbliżej przez zamarznięty San zimą albo krypą w lecie. (Krypa – rodzaj łódki drewnianej, wg SJP – „czółno wydrążone z pnia drzewa”).

spichlerz-na-wybrzezu-architektura-uzytkowa-zabytkowa-miejsce-na-zboze-3

Wybrzeże – miejscowość nad brzegiem Sanu (podkarpackie).

spichlerz-na-wybrzezu-architektura-uzytkowa-zabytkowa-miejsce-na-zboze-1

Z drugiej strony (za moimi plecami) spichlerz sąsiaduje z zabudowaniami mieszkalnymi.

SpichlerzKiedyś, z Dubiecka na Słonne (przez Wybrzeże) spacerować można było wspaniałą kasztanową aleją. Niestety wraz z modą na wycinanie przydrożnych drzew kasztanowców już nie ma. Kładki pozostały. Spichlerz jest jednym z kilku reliktów architektury folwarcznej, której na tym terenie 100 lat temu było wiele –> patrz dwór Folwarczny w Nienadowej.

spichlerz-na-wybrzezu-architektura-uzytkowa-zabytkowa-miejsce-na-zboze-2

Charakterystyczne dla budynków przeznaczonych do przechowywania płodów rolnych niewielkie okna.

spichlerz-na-wybrzezu-architektura-uzytkowa-zabytkowa-miejsce-na-zboze-10

Zastanawiam się, czy ostrołukowe nadproże wynikało z konstrukcji i obciążeń jakie przenosiły ściany budynku?

spichlerz-na-wybrzezu-architektura-uzytkowa-zabytkowa-miejsce-na-zboze-4

Drzwi, których mimo szczerych chęci, nie udało mi się sforsować. Karteczka informowała o ryzyku wystąpienia katastrofy budowlanej. Oczywiście z pewnością sama kartka nie stanowiłaby problemu, niestety gruba kłódka nie dała się otworzyć.

DubieckoPani Dyrektor 6 lat  swojego młodego życia mieszkała w Dubiecku (dziś wieś, od 1407r.  do 1934r. miasto). W samym Dubiecku jest jeszcze jedno ciekawe miejsce. Do Parku Ignacego Krasickiego chodziłam pobierać wiosenne kijanki i oglądać niszczejącą wtedy siedzibę biskupa Gnieźnieńskiego. Dziś zamek w Dubiecku jest wspaniale odnowioną posiadłością z pięciogwiazdkową restauracją i o nim opowiem Wam „przy okazji”.

spichlerz-na-wybrzezu-architektura-uzytkowa-zabytkowa-miejsce-na-zboze-8

Zwróćcie uwagę na proporcję i na „wentylację”.

FunkcjaZawsze, kiedy widzę takie obiekty zastanawiam się nad tym, jak mogłabym przeprojektować je współcześnie i pod funkcję mieszkalną lub inną użytkową. Tak, szukam fajnego lokum dla siebie albo dla mojego biura i nie będzie to domek typowy a miejsce, które posiada „to coś”. W tym przypadku zmiana funkcji mogłaby spowodować całkowitą zmianę formy i klimatu… nie tym razem więc.

Chociaż …
Spichlerz ten mógłby być Galerią Sztuki np. Obrazom nie służy światło, więc dobrze zaizolowana bryła mogłaby obejść się bez powiększania doświetleń. Albo bardziej profanując … obiekt ten nadałby się na KLUB. W klubie światło dzienne jest równie niewskazane jak w galerii sztuki.

PO WIĘCEJ odcinków Serii „Dawno temu w Domu” zapraszam do Kategorii;]

PD Architekt pozdrawia Was ze słonecznego dziś, pachnącego weekendem Rzeszowa.
P.S. Musicie wybaczyć jakość zdjęć robionych pralką (Srajfonem) – kupię sobie dla Was nowy telefon (Szajsung z pewnością), coby moje zdjęcia nie odstawały poziomem od innych blogerskich aż tak bardzo…

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.8/10 (6 votes cast)
Dawno temu w domu ep. 22 - Spichlerz zbożowy na Wybrzeżu, 7.8 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

7 komentarzy

 1. W środku są trzy poziomy, drewniana konstrukcja. Widziałaś Gorzelnię w Nienadowej? Wewnątrz również ciekawa.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Piękna bryła. Pomimo pewnych zniszczeń trzyma klasę jak stara, dostojna dama. Miło byłoby gdyby ktoś sensownie zagospodarował ten budynek.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Obawiam się, że w takiej okolicy nie ma większych szans. Gdyby była w Krakowie np. to tak, może klub czy galeria ale na Wybrzeżu … i tak – wielka szkoda..

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl