Zdjęcie i projekt: Atelier Kastelic Buffey

Nowoczesne wnętrze. Co to jest i czym różni się od wnętrza “standardowego”

Wśród ostatnich postów na Pani Dyrektor, często pojawia się temat nowoczesności. Pisząc o tym chcę Wam pokazać jakie są różnice między obrazem nowoczesności okiem architekta vs inwestora (o tych samych różnicach ale w DOMU poczytasz tutaj). Dziś czas na nowoczesne wnętrze:

ModernZdarza się, że jeśli chodzi o nowoczesne wnętrze niektórzy mają podobne zdanie jak i moje (nie mówię, że we wszystkim musimy się zgadzać:P), ale przynajmniej w kwestii nowoczesnego domu przydałoby się. Komunikacja wtedy przebiega szybko i “pomyślnie”. Nie ma nic gorszego, niż mówić o różnych rzeczach tym samym językiem. Jak tu się dogadać wtedy? Jeśli zdarza się ze zdania są aż tak bardzo odmienne, uzyskanie ostatecznego efektu projektowego odwleka się w czasie.

Dlaczego?

bo WNĘTRZE nowoczesne w oczach Inwestoraa WNĘTRZE nowoczesne w oczach Architekta to:
– będzie miało kolorowe ściany, faktury, listwy, okładziny i kasetony– ściany wnętrza będą białe, w odcieniach szarości, ew. pojawi się jeden kolor uzupełniający
– będą wypełniały bibeloty,– wnętrze będą uzupełniały obrazy, lampy, oświetlenie – szeroko pojęty “design”
– im więcej elementów tym ładniejsze wnętrze– mniej znaczy więcej
– będzie miał zdobne firanki i zasłony– będzie posiadać przeszklenia bez zbędnych “ozdób”
– będzie miał przestronne wnętrza tzn. 20m kw– będzie tworzyło jedną przestrzeń dzienną a jego powierzchnia to min. 50m
 – będzie miało trochę szprosowanych okien – będzie miało duże przeszklenia bez zbędnych podziałów
 – materiały wykończenia wnętrz – płytki, panel, tapeta – materiały wykończenia wnętrz – gładkie drewno, beton architektoniczny, szkło i stal

Projektując nowoczesne wnętrze musisz wiedzieć jakie jest, z jakich elementów wyposażenia buduje się je, które aranżacje mogą być określone mianem nowoczesnych i na koniec, czy nowoczesne wnętrze na prawdę jest tym, w którym będziesz czuł się swobodnie.

Pofilozofuję sobie trochę, pozwolicie: w czystym, prostym, jasnym wnętrzu Twoje myśli są skupione na tyle, że miast zastanawiać się nad detalami wnętrza swojego domu poczynasz zastanawiać się nad detalem swojego “osobistego” wnętrza – tego, które określasz mianem myśli, duszy, osobowości. Czy to trudne? Ciekawe, ilu z Was poważnie przemyślałoby wiele aspektów swojego życia, swej przeszłości, przyszłości i teraźniejszości, gdyby zamieszkać musiało w modernistycznym pawilonie Ludwiga Miesa van der Rohe. Hmmm?

Nowoczesne wnętrza tu przedstawione są dalece bardziej zdetalizowane niż wspomniany wyżej pawilon ;]

Kilka przykładów NOWOCZESNYCH KUCHNI :]

nowoczesne wnętrze

Jadalnia połączona z salonem korytarzem, który jest równocześnie kuchnią z wyspą. (Zdjęcie i projekt: Mittal Corporation)

nowoczesne wnętrze

Przejrzysta, czysta przestronna i jednocześnie przytulna – dodanie elementów drewnopodobnych ociepliło surowe wnętrze. (Zdjęcie: Ombia Ombia)

nowoczesne wnętrze

Mówią, że czarny to ulubiony “kolor” architekta ;] Dlaczego? Wszystko co czarne od razu wydaje się być bardziej ekskluzywne i o wiele bardziej wysublimowane (jeśli można tak traktować o sprawie kolorowej). Zdjęcie: Kaipainen Architects

nowoczesne wnętrze

Każda kuchnia musi być doświetlona. Świetlik również spełnił tu taką rolę, a przy tym uzyskujemy niecodzienny efekt.

nowoczesne wnętrze

Męsko i elegancko. (Zdjęcie i projekt: Studio Joanna Laajisto)

nowoczesne wnętrze

Bardziej mroczna wersja, nie dla każdego.. Ale przecież własnie chodzi nam o tę INDYWIDUALNOŚĆ :) Zdjęcie i projekt: JILLIAN KLIEWER

Niektórzy z Was mylą wnętrza nowoczesne ze standardowymi “współczesnymi” wnętrzami, popularnymi wśród Inwestorów aranżacjami a’la Ikea czyli stylem skandynawskim. Nowoczesne wnętrze nie absorbuje uwagi, nie przytłacza rozbudowanym detalem, nie naśladuje stylu minionych epok i z pewnością nie jest to wnętrze skandynawskie, bo wierz mi, to odmienny styl!

Przy okazji – o kuchni męskiej poczytać możecie w poście poświęconemu tematyce ;]

nowoczesne wnętrze

Prostota, elegancja i perfekcyjny porządek :) Przy takiej ilość zabudowanych szaf, nie ma co sie matwic o miejsce na graty kuchenne ;] Zdjęcie i projekt: Tamizo Architects

To są tylko zdjęcia, a zapewne jeszcze lepszy byłby efekt gdybyśmy się znaleźli w  środku :)

W  NOWOCZESNEJ KUCHNI:

strefa dzienna tworzy całość. Kuchnia przechodzi w jadalnię i salon. Często jest połączona z korytarzem i  SCHODAMI – kliknij i znajdz swoją inspirację nowoczesnych schodów;

– kuchnie charakteryzują gładkie fronty bez frezowań( ew. z wyfrezowanymi uchwytami)/ bezuchwytowe,   z systemami “push to open/tip-on”;

– kuchenna zabudowa często występuje bez szafek wiszących, co sprzyja lekkości i przestronności wnętrza.

A może … NOWOCZESNY SALON???

nowoczesne wnętrze

Salon na dwie kondygnacje + antresola + ciekawe sklepienie = TAKI EFEKT . (Tym ciekawym sklepieniem są sufity katedralne ;] ) Zdjęcie i projekt: Suyabatmaz Demirel Architects

nowoczesne wnętrze

Zdjęcie i projekt: _naturehumaine

nowoczesne wnętrze

Zdjęcie: Del Fante Photography / Projekt: Site Interior Design

 W NOWOCZESNYM WNĘTRZU:

– kondygnacja nie ma wysokości 2,5m ale sięga nawet 4 metrów (nie licząc przykładów z antresolą);

– tworzymy jedną dużą przestrzeń dzienną, z kuchnią, jadalnią i salonem

– stosujemy duże przeszklenia

– dominuje minimalizm – czyli mniej dale więcej

– gładkie powierzchnie – te kanciaste i te lekko zaokrąglone też

– beton, drewno, biel, czerń i szarości to podstawowe elementy wystroju  

W każdym wnętrzu ogromny wpływ na efekt ma dobór odpowiednich materiałów, tkanin, faktur. Dobór współgrającej kolorystyki, która będzie cieszyła oko. Nowoczesne wnętrze NIE ROZPRASZA! Tworzenie wnętrza jest sztuką tworzenia kompozycji z wyselekcjonowanych elementów. Nic w kompletnym projekcie wnętrza nowoczesnego NIE JEST DZIEŁEM PRZYPADKU. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samemu stworzyć taki obraz nowoczesnego wnętrza skorzystaj  z porad architekta. Okaże się, że możesz więcej zyskać i unikniesz nietrafionych decyzji dekoratorskich.

ProjektW zasadzie jest jeszcze jeden ważny aspekt projektowania wnętrza. Projekt wnętrza, który wyszedł spod ręki architekta jest inny niż ten, który skomponowany został przez architekta wnętrz. Tak, branżowi wiedzą o tym, inwestorzy – niekoniecznie. Napiszę o tym niebawem. Nie będę wartościować, ale musicie wiedzieć, że projekt wnętrza który sporządzony został przez architekta budowlanego będzie inny niż ten stworzony przez architekta dekoratora wnętrz.

Większość dzisiejszych inspiracji dotyczy wnętrz w domach wolnostojących, gdzie można sobie pozwolić na salon wielkości 50 m kw., czy też wygospodarowaną osobną przestrzeń na jadalnię (ponad te 50m salonów). Właściciele mieszkań w bloku i kamienicy będą mogli znaleźć coś dla siebie w kolejnym poście o nowoczesnych wnętrzach:)

Na koniec jeszcze kilka,  spośród tysięcy, które możesz znaleźć w internecie, przykładów nowoczesnych wnętrz ;]

PD Architekt pozdrawia Was na początek ostatniej lutowej niedzieli (czyli o godzinie 00:10 nadal w biurze i nadal zakochana po uszy w architekturze ;P)

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

15 komentarzy

  1. Bardzo mi się podobają mieszkania w nowoczesnym stylu :)

  2. Przestrzeń i jeszcze raz przestrzeń i nowoczesny styl – UWIELBIAM !

  3. Pani Dyrektor, czekamy na częšć o nowoczesnych wnętrzach w mieszkaniach.
    Sezon remontowy można już uznać za otwarty

    • Prawda! Czasu u mnie teraz niewiele stąd cisza w eterze. Niedługo coś napiszę ;]

      • Nadal czekamy :)

        • Jestem zawalona pracą i na dodatek na warsztato-wyjeździe. W lipcu z pewnością nadrobię zaległości!

          • Listopad tuż tuż. Sezon remontowy minął. Cóż, niedługo znów będzie nowy. Ale o nowoczesnym wnętrzu w mieszkaniach cicho. Ciekawi mnie jak to zrobić gdy przestrzeni jest mało. Mieszkanie w bloku 65-75 m2 nie pozwala na wielkie szaleństwa, ale czemu ma się skończyć na kanapie na przeciw telewizora i meblościance:(

            Kwestia przestrzeni jest tu ważna, bo prezentowane aranżacje zrobiono po amerykańsku, z rozmachem. A w Polsce buduje się coraz skromniej. Znajomi którzy budowali 15 lat temu strzelali między 150 a 200m2 użytkowej. Budujący nieco później zeszli do 125-150m2, a teraz kiedy mówię, że optimum do potrzeb naszej rodziny wychodzi mi przy 120-125m2 mówią że chcę budować wielki dom. Tak więc małe nadchodzi. Salony zamiast po 50m2 będą miały połowę z tego. To też trzeba urządzić i tu też przydadzą się inspiracje nowoczesne.

          • Hmm… Małe mieszkania opisać mogłabym, ale nie jestem zwolennikiem małej przestrzeni, stąd nie bardzo chcę o tym pisać. Nie czuję się w niej dobrze a na blogu unikam tematów w których miałabym pisać cokolwiek nieszczerze. Czy małe nadchodzi – nie wiem, gdyż 80% naszych domów jednorodzinnych, które projektujemy to min. 250m2. Być może Inwestor domu 100m2 wybiera zupełnie inne biuro – mogę tylko przypuszczać. Poniżej 250M2 to u nas 20% i nie jest to dodatkowo nić mniejszego niż 100+garaż albo osobny bud, gospodarczy.
            Pozdrawiam po długiej przerwie ;]

      • Witam,nie chcę przeszkadzać ale mam pytanie ,na ile dokładne są granice działek wyznaczone na geomapie?/czerwoną kreską/ czy to możliwe żeby w jednej miejscowości granice działek wszystkich mieszkańców były przesunięte?czy jest jakaś tolerancja? patrzac na mapę wygląda jakby patrzeć z boku.Życzę odpoczynku i prosze o jedno zdanie w wolnej chwili.

        • Hmmm – jest to możliwe, ale dla całej miejscowości to byłoby dziwne.. Najlepiej wybrać sobie kopię mapy ewidencyjnej i zasadniczej w ośrodku Geodezji w właściwym dla Pana miejscowości starostwie. Tam granice z pewnością są ok ;]
          Pozdrawiam!

  4. Zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu internetowego Feeby.pl! Duży wybór obrazów zadowoli każdego zainteresowanego upiększaniem. Kup obraz na płótnie, w ramie MDF lub plakat w ramie. Wybierz z setek motywów, w kategoriach takich jak: obrazy do sypialni, salonu, kuchni lub dla dzieci. Zamów też ozdobne ramki na swoje zdjęcia lub plakaty, aby dodać pokojowi uroku.

  5. Zdecydowanie prezentowane wnętrza nie mogą uchodzić za projekty skandynawskie. Ciekawy stolik z klocków. Co do zabudowy kuchni od podłogi aż po sufit to może i funkcjonalne rozwiązanie, ale mi nie przypada do gustu. Trochę przytłaczające:)

  6. Podobają mi się pokazane nowoczesne wnętrza, ale żyć w takim chyba nie umiałabym. Jak pomyślę, ile szafek musiałabym pootwierać żeby zrobić sobie kawę z cukrem i spienionym mlekiem w ulubionej filiżance, i jak to wszystko musiałabym szybko chować, żeby zdążyć przed wystygnięciem gorącego napoju, to wolę jednak tradycyjny “bałaganik” gdzie wszystko jest pod ręką.
    Poza tym takie wnętrze wymaga dużych umiejętności dekoratorskich inaczej wydaje się być po prostu pustym pomieszczeniem. Może sprawiać wrażenie jakby było w ogóle nie urządzone lub jakby gospodarzom zabrakło pomysłu “co z tym fantem zrobić”.
    P.s.: Świetny pomysł z tymi klockami drewnianymi w charakterze stolika w salonie. Ciekawe czy są w środku puste i lekkie czy nie.

    • Clue Twojej wypowiedzi to właśnie druga jej część, która nie wiem czy świadomie czy nie, ale nawiązuje do końcówki, w której piszę, że jest wielka różnica między projektowaniem wnętrza przez architekta a projektanta wnętrz. Architekt myśli formą i funkcją, plamą, przestrzenią, powierzchnią, kształtem, OGÓŁEM. Myślimy od ogółu do szczegółu. Głównie dlatego, że mamy do zaprojektowania BRYŁĘ z której wynikać ma wnętrze o określonej funkcji i to sprawą jest niezwykle złożoną. Projektant wnętrza otrzymuje “gotowy produkt w postaci formy” dlatego myśli DETALEM i wychodzi od szczegółów, a to bardzo duża różnica w projektowaniu.
      P.S. – klocki pewnie są całe, choć jeśli to “design” to niekoniecznie ;]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl