Dawno temu w domu Ep.18 Willa w Ustrzykach Dolnych – 2020 EDIT – ZABYTEK ODRATOWANY!

Jeszcze jeden post o Gdańsku czeka na publikację, ale myślę, że powinien poczekać sobie jeszcze aż ochłonę troszkę z wrażeń a Wy zapomnicie :D No dobra. Prawda jest taka, że ochłonęłam już a dzisiejszy dzień spędzony w terenie zaowocował … aż dwoma fantastycznymi odcinkami Dawno Temu w Domu ;]

WillaW Ustrzykach Dolnych uzupełniałam projekt a w Czarnej oddawałam Kartę Informacyjną. Aby nie nudzić się po drodze jadąc szukałam pomysłu na kolejny odcinek dla Was. Prawdopodobnie nigdy nie zobaczyłabym tej willi gdyby nie to, że nie byłam kierowcą. Całą drogę powrotną marzyłam tylko, by znaleźć ten obiekt znowu. Udało się i teraz mogę przedstawić Wam ten fantastyczny budynek, który niestety umiera i może już niedługo nikomu nie opowie żadnej historii.

„On my way to Gdańsk I found a Villa in Ustrzyki Dolne, Poland. I did a bit of searching and asking around to find out the past about this amazing architecture. A passing by post-man told me that these houses belonged to an oil company. Surprised ? I was too. Anyways, the building stands out from the rest it’s definitely in a better shape than it’s neighbors. I read a simple message in all this; the person who commissioned someone to build this building definitely had a huge wallet and  most likely not a local architect. In addition to the information that I was given about this building the post-man told me that re-constitution was opened but rather will not be complete, because the new owner didn’t know the house is a historic monument and needs to be restored. He wanted to demolish the building an build a new one but the restorer did not agree. So, if you plan to buy a property with the conservator in the background, remember that this carries repercussions. If you are not prepared – I guarantee you that it will overpower you. This is not a threat but a very sincere advice. If you are buying a monument you MUST get ready for a lot of expenses, a number of additional considerations, long lead time, etc.”

Dawno_temu_w_domu_architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_20

Co to za willa? Bo z pewnością nie jest to obiekt, na który stać było każdego 50 lat temu.

Dawno_temu_w_domu_architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_60

Zawsze, kiedy robię zdjęcia do mojego serialu „Dawno temu w domu” mam obawy. Już za moment wyskoczy na mnie jakiś wściekły sąsiad i opieprzy, bo niby co ja tutaj robię i po co te zdjęcia i na co i dlaczego i czy ja nie jestem przypadkiem z ABW czy coś ;P

RopaOd przechodzącego obok listonosza, który oczywiście spoglądał dość podejrzliwie dowiedziałam się, że w ubiegłym wieku budynki te należały do największego w Polsce przedsiębiorstwa naftowego. Zdziwieni? Ja też. BARDZO ;] Tak czy siak – budynek zdecydowanie odstaje poziomem od pozostałych – jest zdecydowanie lepszej formy niż sąsiednie. Odczytuje w tym prosty przekaz. Ten, kto zlecił jego zbudowanie miał zasobny portfel i niezłego, pewnie niemiejscowego architekta.

Dawno_temu_w_domu_architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_100

Wielka szkoda, że dom ten jest ogrodzony… oczywiście wisi na nim tablica budowlana…

KasaListonosz, którego spotkałam na miejscu „zbrodni”, oprócz informacji o poprzednim przeznaczeniu budynku, powiedział mi, że „budowa” została otworzona ale raczej zakończona nie będzie, gdyż nowy właściciel nie wiedział, kupując, że na domu „siedzi konserwator„. Chciał zburzyć go i na jego miejsce postawić nowy, niestety konserwator nie zgodził się toteż budowa została otwarta, teren ogrodzony, tablica zawieszona a budowa…. nigdy faktycznie się nie rozpocznie.. Oczywiście mogę totalnie pomawiać kogoś teraz. To co mówię, tylko wiejskie ploty. Niestety całkiem z życia wzięte i całkiem prawdopodobne…

Dawno_temu_w_domu_architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_80

Kupowanie „kota w worku” to bardzo popularne w Polsce podejście przyszłych Inwestorów. Jak można nie sprawdzić czy na budynku nie ma konserwatora?! No kamaaan – przecież widać na pierwszy rzut oka, że prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie! SPRAWDZAJCIE TO drodzy inwestorzy!

KonserwacjaJeśli planujecie zakup nieruchomości z konserwatorem zabytków w tle pamiętajcie, że niesie to ze sobą reperkusje na które jeśli nie jesteście przygotowani – gwarantuje Wam – przerosną Was. To nie jest groźba tylko bardzo serdeczna rada. Jeśli kupujecie zabytek po prostu MUSICIE szykować się na wiele wydatków, wiele dodatkowych przemyśleń, długi czas realizacji etc. To nie tak, że ktoś chce przeszkadzać w realizacji Inwestycji Waszych marzeń. To często konieczność, która hamuje Was przed zrównaniem zabytku z ziemią i wykorzystanie 'dobrze położonej działki” pod budowę czegoś nowego i z pewnością paskudnego.

Dawno_temu_w_domu_architektura_polska_zabytkowa_blog_architektoniczny_pani_dyrektor_30

Detal przy wejściu, który jak bardzo nienawidzę kolumienek tutaj nie drażnił mnie. Niczego nie naśladował, Był okej… ;] Foto przez płot :D

PD Architekt pozdrawia Was ze swojej fajnej szarej kanapy w salonie i … zapowiada na jutro albo drugą porcję Gdańska albo … Słodką, polską zagrodę drewnianą z Uherzec Mineralnych ;]

A jeśli lubicie moje Dawno Temu w domu kliknijcie i zobaczcie poprzednie epizody ;]

Dawno temu w domu Ep.18 Willa w Ustrzykach Dolnych – kontynuacja!

Niezmiernie ucieszyło mnie moje ostatnie odkrycie! Mianowicie opisywana przeze mnie klika lat temu popadająca w ruinę willa w Ustrzykach Dolnych zyskała szansę na dawny blask. ;] Prawdopodobnie po raz kolejny zmienił się właściciel tej nieruchomości i rozpoczął się jej definitywny remont. Z pewnością będzie ona służyć jako niepowtarzalny budynek mieszkalny, szczególnie jeżeli dobrze zadba się o jego restaurację. A o tym już postaram się Was informować na bieżąco – ciąg dalszy nastąpi. ;]

Inwestorka i właścicielka tej przepięknej willi przekazała mi w jesieni tego roku zdjęcia Willi z zakończonymi pracami rekonstrukcji! Nawet nie wiecie, jak cieszę się, że ten piękny obiekt odnalazł swojego dobroczyńcę!
Zobaczcie sami – efekt jest fantastyczny!

Pięknie i klasycznie. Czysto i elegancko. Każdy z nas Inwestorce, która podjęła się takiego wyzwania może powiedzieć tylko 2 rzeczy.
1. Gratuluję
2. Dziękuję!
Na wiosnę postaram się o więcej pięknych zdjęć ;] Może nawet samej uda mi się tam pojechać i sfotografować drugie życie tego domu?
Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.6/10 (5 votes cast)
Dawno temu w domu Ep.18 Willa w Ustrzykach Dolnych - 2020 EDIT - ZABYTEK ODRATOWANY!, 8.6 out of 10 based on 5 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl