Dawno Temu w Domu ep.17 Hotel w stylu hiszpańsko-mauretańskim z 1920r.

Zawsze, wszędzie tam gdzie się zjawię jest coś godnego omówienia pod względem architektonicznym ;] Dawno temu w domu pojawia się o wiele rzadziej niż zwykłe  spostrzeżenia.

PinetoTym razem coś ciekawego znalazłam w Pineto. Pineto to nadmorskie miasteczko wypoczynkowe położone nad Adriatykiem w prowincji Teramo. Pewnie nie często się tam zapuszczacie. I ja nie przyjechałabym tutaj gdyby nie warsztaty. Zwykle i do wypoczynku szukam miejsc położonych bliżej miast na liście „TO DO” mojego życia. Zawsze jednak okazuje się, że w każdym dosłownie każdym miejscu można znaleźć coś do odkrycia ;] Hotel Chirurga

Dzisiejsze dawno temu w domu to opowieść o … Hotelu ;] Myślałam, że napiszę Wam coś na kształt: Nie wiem o nim nic ponad to co widzę. Nie znam Włoskiego na tyle aby dopytać się szczegółów a Włosi z Pineto nie bardzo chcieli rozmawiać w języku angielskim. Jedyne co mam dla Was to zdjęcia i domysły.

W Pineto internet był jedynie na plaży, więc badanie „czym był ten dom” zrobiłam dopiero po powrocie do Polski. Bardzo szybko dowiedziałam się kilku ciekawych szczegółów i spieszę podzielić się nimi również z Wami ;]

hotel-garden-pineto-2

Hotel Garden w Pineto na starej pocztówce ;]

Hotel Garden z włoskiego Pineto pochodzi z lat 20′ ubiegłego wieku.
Wybudowany został jako willa w stulu hiszpańsko-mauretańskim jako dom – willa chirurga imieniem Francis Padula.
W latach 30′ willę przekształcono w hotel który prowadzony był przez następne ponad 50 lat aż do momentu w którym w 1999r. budynek ostateznie został zamknięty i porzucony.
Budynek należy do najważniejszych zabytków Pineto. Społeczność miasteczka oraz władze miasta prowadzą z obecnymi właścicielami rozmowy mające na celu przejęcie posiadłości i wskrzeszenie jej do ponownego życia.
Rozmowy są na tyle trudne, że sytuacja ekonomiczna we Włoszech, podobnie jak w całej Europie nie jest wesoła a odrestaurowanie tak dużego i skomplikowanego w strukturze budynku pochłonie ogromne nakłady finansowe (jak w przypadku każdej restauracji).
Sytuację komplikują dodatkowo trudne warunki hydro-geologiczne panujące wzdłuż drogi Via XX Settembre.

Co ciekawego dowiedziałam się jeszcze? Władze i właściciele posiadłości próbują dojść do porozumienia które zrodzi pozytywne skutki dla KAŻDEJ ZE STRON! To jest jak najbardziej pozytywne rozwiązanie i chciałabym aby i nasze władze samorządowe miały do spraw zabytków TAKIE podejście ;]

Oczywiście na stronie z której wzięłam te rewelacje napisane zostało – w czerwcu 2012r, że władze Pineto hotel odrestaurują i uruchomią do czerwca 2014 co jak widać nie miało miejsca. Liczy się jednak szczytna intencja i chęć KOMPROMISU WŁADZ Z INWESTOREM PRYWATNYM!

Pooglądajcie więc: hotel w stylu Hiszpańsko-Mauretańskim ;] Zainspirujcie się zdrowo!

Dawno-temu-w-domu-hotel-w-stylu-hiszpansko-mauretanskim-wlochy-pineto-architektura-pani-dyrektor-3 Dawno-temu-w-domu-hotel-w-stylu-hiszpansko-mauretanskim-wlochy-pineto-architektura-pani-dyrektor-10 Dawno-temu-w-domu-hotel-w-stylu-hiszpansko-mauretanskim-wlochy-pineto-architektura-pani-dyrektor-12 Dawno-temu-w-domu-hotel-w-stylu-hiszpansko-mauretanskim-wlochy-pineto-architektura-pani-dyrektor-9

Dawno-temu-w-domu-hotel-w-stylu-hiszpansko-mauretanskim-wlochy-pineto-architektura-pani-dyrektor-14

PD Architekt pozdrawia ciepło z Rzeszowa i ma nadzieję, że opuści średnio-wesoły przybytek w którym przebywa od piątku …

Jeśli macie ochotę na moje inne przemyślenia architektoniczne z warsztatów we Włoszech zaglądnijcie tu:

  1. Miasto Maribor na Słowenii – pierwsze wrażenie.
  2. Dlaczego przestrzenie publiczne w mieście są tak ważne na przykładzie Mariboru.
  3. O kościele którego głównym akcentem we wnętrzu jest … tkanina. Zmienisz ją? Zmieni się całe wnętrze ;]
  4. Spojrzenie na Florencję. Miasto, które bardziej renesansowe być nie może ;]
  5. To, co przeczytaliście dzisiaj ;]  oraz inne Dawno temu w domu – seria – tutaj
  6. Mój kolejny Słoweński zachwyt – stolica kraju – Ljubljana cz.1
  7. Ljubljana – miasto cz.2
  8. Wprowadzenie do warsztatów pt. „Promocja Architektury” które przeprowadziłam we Włoszech wraz ze studentami, doktorantami i p. profesor z Politechniki Krakowskiej.
Obejrzyj naszego YouTube już teraz i odkryj projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.8/10 (5 votes cast)
Dawno Temu w Domu ep.17 Hotel w stylu hiszpańsko-mauretańskim z 1920r., 9.8 out of 10 based on 5 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl