
Tak w całej okazałości wygląda Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Bryła bardzo dynamiczna, dzięki licznym rozcięciom nie jest przytłaczająca. Głównym założeniem projektantów było nawiązanie bryłą do formy statku. Jak myślicie, udało się je spełnić? ;]

Delikatne wycięcia stanowiące doświetlenie wnętrza budynku. Po raz pierwszy w Polsce użyto stali korten na tak dużą skalę.

Jednolita bryła i elewacja ze stali Corten została urozmaicona poprzez wprowadzenie przeszkleń czy zewnętrznych ażurowych elementów w kolorze czarnym. Wzmaga to wrażenie industrialności tego obiektu.
BFG 2015 i Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk Stali Czytelnicy Pani Dyrektor wiedzą o tym, że nie jest to moja pierwsza wycieczka do tego nadmorskiego miasta, również w ramach Blog Forum Gdańsk. Za każdym razem jednak Gdańsk zachwyca mnie coraz bardziej, nie tylko architekturą, ale również organizacją przestrzeni i wydarzeniami, które w ciągu roku w tym mieście się odbywają. Tak, Gdańsk jest tym miastem w Polsce, którym również warto się inspirować i brać z niego przykład ;]Jeżeli chcecie zobaczyć moje wcześniejsze relacje z podróży do Gdańska zapraszam do postów poniżej:
- Blog Forum Gdańsk – moja przygoda, moje doświadczenie <– o samym wydarzeniu
- Piękna Polska – Ostatnie spojrzenie na Gdańsk i kropla nowej architektury <– o miłości do Gdańska „od pierwszego wejrzenia”
- Teatr szekspirowski (elżbietański) – trochę historii, projekt i realizacja w Gdańsku <– tam odbyło się #BFGdańsk2014 ;]
- Piękna Polska – Słoneczny Spacer po Gdańsku z Kasią A. <– o mym spotkaniu z Kasią Antończyk – Bloggerką z LittleMissArchitect
Zainspirujcie się podróżami po pięknej Polsce!
Ja tymczasem zapraszam Was na powrót do niezwykłego industrialnego budynku zlokalizowanego na Pomorzu i nowoczesnej architektury. Zobaczcie jak wygląda Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku!
Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
ECS Moim zdaniem sprawa budowy czy też otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności na forum Polski została trochę niesłusznie jeżeli nie pominięta, to na pewno mało nagłaśniana. I nie mówię tutaj o architektonicznym bąblu, w którym takie sprawy jak nowoczesne budynki i ich realizacje, w środowisku Architektów wiadome są wszem i wobec, ale o ogólnej świadomości społeczeństwa, która nie jest związana na co dzień z szeroko pojętą architekturą. A budynek ECS wart jest zainteresowania i wart jest inspiracji – dlatego dzisiaj Pani Dyrektor – chcąc zmienić przynajmniej troszkę ten stan rzeczy – przygotowała dla Was post o tym obiekcie właśnie ;] Zapraszam!
Widok na Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Detal rozwiązania stali Corten w elewacji budynku. Cieszę się, że coraz więcej realizacji w Polsce używa w elewacji nowoczesnych materiałów wykończeniowych, jakim niewątpliwe stal Corten jest. Ten materiał bardzo pięknie i specyficznie się starzeje, dzięki czemu elewacja sama w sobie 'żyje’ i zmienia się wraz z upływem czasu, ale zmienia się pięknie.

Odsłonięte elementy konstrukcyjne i ciekawe rozwiązanie przeszklenia zewnętrznej części komunikacyjnej – wszystko w bardzo nowoczesnej formie.

ECS zostało zlokalizowane w centrum wydarzeń, do których nawiązuje czyli bezpośrednio przy Pomniku Trzech Krzyży i Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Zainspiruj się nowoczesną architekturą!

ECS w Gdańsku. Taką architekturą warto się inspirować ;]
Europejskie Centrum Solidarności i nowoczesne wnętrze budynku – zapraszam do inspiracji!
Wnętrze Mam dla Was oczywiście jeszcze kilka zdjęć z wnętrza samego budynku – zobaczcie jak wygląda Europejskie Centrum Solidarności, jego wnętrze, i zainspirujcie się jeszcze bardziej! Dużo przestrzeni, dużo zieleni, dużo nowoczesnej architektury. ECS to miejsce na organizację wystawy stałej, wprowadzającej nas w czas powstania 'Solidarności’ oraz jej wpływu na upadek komunizmu w Polsce, tematycznych wystaw czasowych oraz różnego rodzaju wydarzeń jak choćby BFG 2015.Europejskie Centrum Solidarności zachwyca nie tylko ideą, dzięki której powstało, ale również realizacją budynku, w którym mieści się jego siedziba. Oby więcej tak pozytywnych przestrzeni u nas w Polsce!

Tak natomiast wygląda wnętrze ECS a dokładniej jego parter – dużo zieleni, dużo przestrzeni – zainspirujcie się!

Takie kadry nowoczesnej architektury podobają mi się najbardziej!

Widok na parter Europejskiego Centrum Solidarności z troszkę innej perspektywy. Zwróćcie uwagę jak zorganizowana została komunikacja w tym miejscu.

Wnętrze to również nadal stal korten, która w tym budynku, zarówno w jego wnętrzu jak i na zewnątrz gra pierwsze skrzypce.
ECS w Gdańsku – zobacz jak wygląda model, makieta tego niezwykłego budynku!
Makieta Bardzo lubię ten sposób przedstawiania nie tylko projektów na etapie koncepcji, ale również budynków już zrealizowanych – podobnie jak w przypadku ECS. Na makiecie, czyli budynku wykonanym w konkretnej skali WSZYSTKO WIDAĆ – dużo lepiej nawet niż w przypadku oglądania obiektu w rzeczywistości, gdyż nie mamy fizycznej możliwości ogarnięcia i percepcji tak dużego budynku jednocześnie i z każdej strony, rozpatrując poszczególne rozwiązania funkcjonalne, technologiczne i powiązania architektoniczno-urbanistyczne.Zobaczcie zatem jak wygląda miniatura Europejskiego Centrum Solidarności i zainspirujcie się modelem, na którym wszystko widać ;]

Makieta ECS i widok na całość budynku ;] zobacz jak wygląda ten budynek w całej swojej okazałości

Cała bryła podzielona została na poszczególne segmenty co uwidacznia się również w podziale dachu obiektu.
Lubię dla Was opisywać perełki polskiej architektury, żebyście wiedzieli, że u nas pod tym względem też jest coraz lepiej ;] tym bardziej jest to inspirujące i napawa dumą fakt, że nie odstajemy i na tym polu od innych krajów Europy czy świata!
Jeżeli jeszcze nie widzieliście zapraszam Was do pozostałych wpisów z serii ’Piękna Polska’ – to architektura i urbanistyka, o której bardzo lubię dla Was pisać, którą lubię promować, i którą na pewno warto się inspirować!