Rewitalizacja kopalni Zollverein – czyli drugie życie Zagłębia Ruhry.

Piszę dla Was nie bez powodu. W niedługim czasie będzie miało miejsce otwarcie ważnego na mapie Polski muzeum. Osoby interesujące się tematem z pewnością wiedzą o czym mowa. Ci z Was, którzy nie śledzą tematu  może się domyślają, a pozostałych zapraszam do śledzenia Pani Dyrektor ponieważ za niedługo wszystko się wyjaśni. Teraz natomiast wracamy do artykułu, a w nim – REWITALIZACJA KOPALNI W ZAGŁĘBIU RUHRY!

Jak robią to Niemcy?

Zagłębie Ruhry  stanowiło niegdyś niemiecką potęgę przemysłową. Budowane od podstaw przez kilka stuleci przez długi czas wiodło prym w przemyśle ciężkim i wydobywczym. Przeprowadzona jednak w drugiej połowie restrukturyzacja przemysłu w Niemczech i coraz większa zagraniczna konkurencja powoli, ale skutecznie „wykończyła” rodzimą gospodarkę wydobywczą. Tak w latach 80. i 90. XX wieku obiekt po obiekcie, fabryka po fabryce, budynki zostawały zamykane i sprzedawane.

Co się zmieniło?

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_07

Otóż, pod koniec lat 90. na hałdach przeznaczonych na wysypiska śmieci zaczął wystawiać swoje prace światowej sławy rzeźbiarz – Urlich Rueckriem. Natomiast w 1998 r. powołana została fundacja „Zollverein”…

Niesamowita, prawda?! Wygląda jak Transformer! Ta koparka co prawda jest z innego miasta Zagłębia Ruhry, z Ferropolis, ale nie mogłam się oprzeć, by jej nie dodać :P

Przeprowadzona rewitalizacja obszaru Zagłębia Ruhry uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, a już na pewno, za jedną z największych. Objęła ona obszar 800 km2! Włączonych do niej zostało 17 z 53 miast tego regionu zamieszkanego nota bene przez 2 mln mieszkańców. Prawda, że sporo?
Jak widzicie obszar objęty rewitalizacją jest ogromny dlatego dzisiaj chciałabym się skoncentrować głównie na jednym jego konkretnym miejscu.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_18

Kopalnia Zollverein. Miejsce to stanowi przysłowiową wisienkę na torcie w całym przeprowadzonym projekcie. Zollverein zajmowała się głównie wydobywaniem i przetwarzaniem węgla, jeszcze do końca lat 60 działała. Sytuacja zmieniła się, gdy Niemcy zaczęli importować tańszy węgiel z zagranicy. Kopalnia stała się nieopłacalna i w niedługim czasie podzieliła los podobnych jej obiektów w całym Zagłębiu Ruhry.

W 2001 roku kopalnia Zollverein została wpisana na listę UNESCO, czyli zabytkowych obiektów o wielkiej wartości kulturowej na całym świecie. Moment ten, w połączeniu z powstaniem wspomnianej fundacji „Zollverein”, stał się przełomowym nie tylko dla samej kopalni, ale również dla całego przewidzianego do rewitalizacji obszaru w Zagłębiu Ruhry.

Rewitalizacja kopalni miała na celu zmianę funkcji, dostosowanie architektury i w końcowym efekcie przywrócenie tego poprzemysłowego obszaru nie tyle mieszkańcom, co turystom odwiedzającym te strony.

Basen w środku kopalni – czyli sposób na upalne dni;]

Skala, na jaką przeprowadzona została rewitalizacja kopalni, jest niesamowita!!! Poprzemysłowe obiekty zostały dostosowane do aktualnych standardów, wzmocniono niektóre konstrukcje, odnowiono elewacje, wymieniono zniszczoną stolarkę, usprawniono komunikację. Wszystko działania zostały zrealizowane z poszanowaniem pierwotnego stanu i specyficznej architektury samej kopalni – czyli ciężkich, surowych, topornych, ale świetnie zorganizowanych obiektów.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_36

JAK KOPALNIA WYGLĄDA OBECNIE?

CO SIĘ TAM ZNAJDUJE?

ZOBACZCIE SAMI, EFEKT JEST NIESAMOWITY!

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_05 rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_26 rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_32

Zollverein czyli wzorowy projekt i wzorowa jego realizacja: Rewitalizacja kopalni w Zagłębiu Ruhry!

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_06 (2)

Odpowiednie oświetlenie – Iluminacja, czyli jak jeszcze poprawić odbiór obiektu.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_01 (2)

Plaża w Zollverein? Czemu nie? ;] może w takim stylu?

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_07 (2)

Widok na całe założenie z luksusowej restauracji jednego z rewitalizowanych obiektów.

Teren kopalni to obecnie miejsce kultury w każdym wymiarze i znaczeniu! Znajdziemy tutaj miejsca przeznaczone na wystawy, sale koncertowe, sale wykładowe, konferencyjne, sale bankietowe, basen, luksusowe restauracje wśród poprzemysłowych hal – wszystko stworzone na zasadzie kontrastu, z nienaruszoną oryginalna tkanką oryginalną. Dzięki temu to miejsce ma wyjątkowy klimat, a rewitalizacja kopalni Zollverein to światowy przykład na przywrócenie życia w tereny industrialne, których przecież i u nas nie brakuje;]
rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_02

Czyż nie wygląda to pięknie?! Ja jestem zachwycona. Surowe, przytłaczające wnętrze w zestawieniu z dostojnym żyrandolem i umeblowaniem.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_04 (2)

Co najważniejsze, to mimo, iż całość została zaprojektowana w ten sposób, aby jeszcze bardziej uwypuklić charakter tego miejsca, to nie stroniono tu od zastosowania najnowocześniejszych technologii i rozwiązań, niezbędnych przecież realizacji  współczesnych projektów.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_08 (2) rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_02 (2)

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_01

Nowoczesne oświetlenie schodów daje niesamowity efekt!

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_03

Wnętrze muzeum, elastyczna i łatwo modyfikowalna przestrzeń, którą łatwo dostosujemy do aktualnych potrzeb.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_12

Informacja to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego budynku.

Szkoła designuProjekt japońskiego biura SANAA, to przykład na świetny projekt nowoczesnego obiektu w bardzo specyficznym kontekście. Bardzo architektoniczna kostka – sześcian, całkowity minimalizm, gra okien na elewacji a dzięki temu bardzo ciekawy efekt wewnątrz budynku. Zobaczcie sami i zainspirujcie się!

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_03 (2)

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_01 (4)

Najważniejsze zostawiłam na koniec ;] Czy wiecie dlaczego rewitalizacja kopalni Zollverein jest tak udanym projektem i inwestycją? PONIEWAŻ JEST TO PRACA OD PODSTAW! Rozpoczęta od licznych analiz sytuacji danego terenu, problemów, z jakimi się boryka, ustaleniem konkretnej strategii działań, zakończona brakiem istotnych odstępstw podczas realizowania obiektu.

Podstawą do tego udanego przedsięwzięcia była przede wszystkim doskonała organizacja oraz konsekwencja.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_06

Masterplan dla projektu rewitalizacji kopalni Zollverein. Nie ma miejsca na pomyłkę;]

Projekt i masterplan wykonała firma Agence Ter.de oraz Office for Metropolitan Architecture (OMA).

PD Architekt pozdrawia Was z ciepłego nocnego Rzeszowa i obiecuje już jutro pokazać WSPANIAŁY przykład REWITALIZACJI PODOBNEGO OBIEKTU U NAS W POLSCE!

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Rewitalizacja kopalni Zollverein - czyli drugie życie Zagłębia Ruhry., 10.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Let me tell you the article You presented looks OK the only thing is we’re POLISH and not realy INTERESTED in German Coal Mines Clousure and Revitalisation !!!!! If you’re Polish you should better SPENT TIME in PROMOTING OUR SILESIAN/ POLISH coal industry .!!!!!!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • I think architecture is beyond borders and if it is good, there is nno need to put enything over only because it is connected with some national isues.
   Wchich revitalisation in Poland in your opinion is the best? Let me know ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl