Rewitalizacja kopalni Zollverein – czyli drugie życie Zagłębia Ruhry.

Piszę dla Was nie bez powodu. W niedługim czasie będzie miało miejsce otwarcie ważnego na mapie Polski muzeum. Osoby interesujące się tematem z pewnością wiedzą o czym mowa. Ci z Was, którzy nie śledzą tematu  może się domyślają, a pozostałych zapraszam do śledzenia Pani Dyrektor ponieważ za niedługo wszystko się wyjaśni. Teraz natomiast wracamy do artykułu, a w nim – REWITALIZACJA KOPALNI W ZAGŁĘBIU RUHRY!

Jak robią to Niemcy?

Zagłębie Ruhry  stanowiło niegdyś niemiecką potęgę przemysłową. Budowane od podstaw przez kilka stuleci przez długi czas wiodło prym w przemyśle ciężkim i wydobywczym. Przeprowadzona jednak w drugiej połowie restrukturyzacja przemysłu w Niemczech i coraz większa zagraniczna konkurencja powoli, ale skutecznie „wykończyła” rodzimą gospodarkę wydobywczą. Tak w latach 80. i 90. XX wieku obiekt po obiekcie, fabryka po fabryce, budynki zostawały zamykane i sprzedawane.

Co się zmieniło?

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_07

Otóż, pod koniec lat 90. na hałdach przeznaczonych na wysypiska śmieci zaczął wystawiać swoje prace światowej sławy rzeźbiarz – Urlich Rueckriem. Natomiast w 1998 r. powołana została fundacja „Zollverein”…

Niesamowita, prawda?! Wygląda jak Transformer! Ta koparka co prawda jest z innego miasta Zagłębia Ruhry, z Ferropolis, ale nie mogłam się oprzeć, by jej nie dodać :P

Przeprowadzona rewitalizacja obszaru Zagłębia Ruhry uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, a już na pewno, za jedną z największych. Objęła ona obszar 800 km2! Włączonych do niej zostało 17 z 53 miast tego regionu zamieszkanego nota bene przez 2 mln mieszkańców. Prawda, że sporo?
Jak widzicie obszar objęty rewitalizacją jest ogromny dlatego dzisiaj chciałabym się skoncentrować głównie na jednym jego konkretnym miejscu.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_18

Kopalnia Zollverein. Miejsce to stanowi przysłowiową wisienkę na torcie w całym przeprowadzonym projekcie. Zollverein zajmowała się głównie wydobywaniem i przetwarzaniem węgla, jeszcze do końca lat 60 działała. Sytuacja zmieniła się, gdy Niemcy zaczęli importować tańszy węgiel z zagranicy. Kopalnia stała się nieopłacalna i w niedługim czasie podzieliła los podobnych jej obiektów w całym Zagłębiu Ruhry.

W 2001 roku kopalnia Zollverein została wpisana na listę UNESCO, czyli zabytkowych obiektów o wielkiej wartości kulturowej na całym świecie. Moment ten, w połączeniu z powstaniem wspomnianej fundacji „Zollverein”, stał się przełomowym nie tylko dla samej kopalni, ale również dla całego przewidzianego do rewitalizacji obszaru w Zagłębiu Ruhry.

Rewitalizacja kopalni miała na celu zmianę funkcji, dostosowanie architektury i w końcowym efekcie przywrócenie tego poprzemysłowego obszaru nie tyle mieszkańcom, co turystom odwiedzającym te strony.

Basen w środku kopalni – czyli sposób na upalne dni;]

Skala, na jaką przeprowadzona została rewitalizacja kopalni, jest niesamowita!!! Poprzemysłowe obiekty zostały dostosowane do aktualnych standardów, wzmocniono niektóre konstrukcje, odnowiono elewacje, wymieniono zniszczoną stolarkę, usprawniono komunikację. Wszystko działania zostały zrealizowane z poszanowaniem pierwotnego stanu i specyficznej architektury samej kopalni – czyli ciężkich, surowych, topornych, ale świetnie zorganizowanych obiektów.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_36

JAK KOPALNIA WYGLĄDA OBECNIE?

CO SIĘ TAM ZNAJDUJE?

ZOBACZCIE SAMI, EFEKT JEST NIESAMOWITY!

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_05 rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_26 rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_32

Zollverein czyli wzorowy projekt i wzorowa jego realizacja: Rewitalizacja kopalni w Zagłębiu Ruhry!

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_06 (2)

Odpowiednie oświetlenie – Iluminacja, czyli jak jeszcze poprawić odbiór obiektu.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_01 (2)

Plaża w Zollverein? Czemu nie? ;] może w takim stylu?

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_07 (2)

Widok na całe założenie z luksusowej restauracji jednego z rewitalizowanych obiektów.

Teren kopalni to obecnie miejsce kultury w każdym wymiarze i znaczeniu! Znajdziemy tutaj miejsca przeznaczone na wystawy, sale koncertowe, sale wykładowe, konferencyjne, sale bankietowe, basen, luksusowe restauracje wśród poprzemysłowych hal – wszystko stworzone na zasadzie kontrastu, z nienaruszoną oryginalna tkanką oryginalną. Dzięki temu to miejsce ma wyjątkowy klimat, a rewitalizacja kopalni Zollverein to światowy przykład na przywrócenie życia w tereny industrialne, których przecież i u nas nie brakuje;]
rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_02

Czyż nie wygląda to pięknie?! Ja jestem zachwycona. Surowe, przytłaczające wnętrze w zestawieniu z dostojnym żyrandolem i umeblowaniem.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_04 (2)

Co najważniejsze, to mimo, iż całość została zaprojektowana w ten sposób, aby jeszcze bardziej uwypuklić charakter tego miejsca, to nie stroniono tu od zastosowania najnowocześniejszych technologii i rozwiązań, niezbędnych przecież realizacji  współczesnych projektów.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_08 (2) rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_02 (2)

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_01

Nowoczesne oświetlenie schodów daje niesamowity efekt!

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_03

Wnętrze muzeum, elastyczna i łatwo modyfikowalna przestrzeń, którą łatwo dostosujemy do aktualnych potrzeb.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_12

Informacja to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego budynku.

Szkoła designuProjekt japońskiego biura SANAA, to przykład na świetny projekt nowoczesnego obiektu w bardzo specyficznym kontekście. Bardzo architektoniczna kostka – sześcian, całkowity minimalizm, gra okien na elewacji a dzięki temu bardzo ciekawy efekt wewnątrz budynku. Zobaczcie sami i zainspirujcie się!

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_03 (2)

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_01 (4)

Najważniejsze zostawiłam na koniec ;] Czy wiecie dlaczego rewitalizacja kopalni Zollverein jest tak udanym projektem i inwestycją? PONIEWAŻ JEST TO PRACA OD PODSTAW! Rozpoczęta od licznych analiz sytuacji danego terenu, problemów, z jakimi się boryka, ustaleniem konkretnej strategii działań, zakończona brakiem istotnych odstępstw podczas realizowania obiektu.

Podstawą do tego udanego przedsięwzięcia była przede wszystkim doskonała organizacja oraz konsekwencja.

rewitalizacja_kopalni_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_niemcy_zollverein_kopalnia_new_function_06

Masterplan dla projektu rewitalizacji kopalni Zollverein. Nie ma miejsca na pomyłkę;]

Projekt i masterplan wykonała firma Agence Ter.de oraz Office for Metropolitan Architecture (OMA).

PD Architekt pozdrawia Was z ciepłego nocnego Rzeszowa i obiecuje już jutro pokazać WSPANIAŁY przykład REWITALIZACJI PODOBNEGO OBIEKTU U NAS W POLSCE!

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Rewitalizacja kopalni Zollverein - czyli drugie życie Zagłębia Ruhry., 10.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl