Praktyczne i stylowe biuro – Facebook w Palo Alto – Biura Wielkich Korporacji Ep.21

Zaczynamy kolejną dziesiątkę serii o biurach wielkich korporacji! Zajrzyjcie koniecznie do posta z podsumowaniem epizodów 11-20, jeśli tego nie zrobiliście, a tymczasem… Jak i – przede wszystkim – GDZIE pracują twórcy najpopularniejszego portalu społecznościowego? Czym charakteryzuje się praktyczne i stylowe biuro?

Szukasz inspiracji na urządzenie takiego wnętrza? W takim razie zapraszam Cię do Palo Alto ;]

praktyczne i stylowe biuro

Pełno tu nowoczesnych elementów o industrialnym charakterze. Jak myślicie, czego można spodziewać się dalej? ;]

PRAKTYCZNE I STYLOWE BIURO – siedziba Facebooka w Palo Alto:

    • lokalizacja: Palo Alto, Kalifornia, USA;
    • projekt wnętrz: Studio O+A;
    • klient: Facebook;
    • powierzchnia: ok. 14000 m2;
    • układ powierzchni: zamknięty.

Dwa zupełnie różne pomieszczenie – przestrzeń biurowa i strefa relaksu.

praktyczne i stylowe biuro

Wygląda bardzo przytulnie! Pracownicy mogą się tu zrelaksować i odpocząć po ciężkiej pracy. Jedynie żyrandol przełamuje nieco klimat rozleniwienia ;]

Wnętrza siedziby Facebooka w niesamowity sposób łączą w sobie cechy praktyczne i pełne stylu. Wszystko zaprojektowano z ogromnym zaangażowaniem, rozmysłem i smakiem! Spośród nich najbardziej wyróżniają się otwarte przestrzenie robocze i kilka pokojów konferencyjnych czy wypoczynkowych. Wszystkie są mocnym odzwierciedleniem ducha współpracy wewnątrz tej ogromnej korporacji!

Nie wiesz, jak połączyć kolory z bielą? Zainspiruj się tymi ujęciami!

praktyczne i stylowe biuro

„Surowe” sufity – muszę przyznać – wyglądają całkiem nieźle podczas zestawienia ze ścianą z ozdobami!

Projekt przestrzeni biurowej Facebooka jest niezwykły głównie z pewnego względu – cały ten proces opierał się w zdecydowanej większości na rozmowach z pracownikami. Uwzględniono opinię każdego z nich i bardzo wnikliwie badano ich potrzeby co do ich wymarzonego miejsca pracy. Do tego Facebook publikował kolejne zdjęcia i materiały dotyczące procesu urządzania swoich wnętrz w Palo Alto. Jakie są efekty tego działania?

praktyczne i stylowe biuro

Naprawdę robi wrażenie! Niezwykle oryginalna konstrukcja pozwala na „wystawanie” okien spośród reszty.

Facebook zatrudnia pracowników ze wszystkich zakątków świata, dlatego dla projektantów niezwykle ważne było, aby wyodrębnić tożsamość każdej z grup społecznych. To właśnie ogromna różnorodność ludzi tworzących ten serwis była największą inspiracją designu wnętrz. Ekipa O+A w zgrabny sposób połączyła pozornie różne elementy, tworząc spójną całość.

Zobacz jak różnorodne mogą być pomieszczenia, a jednak posiadają wspólną koncepcję!

Różnego rodzaju akcenty kolorystyczne czy patterny są tu mile widziane ;]

Rozmieszczenie poszczególnych pokoi jest dość typowe: kierownictwo ma swoje gabinety w centralnej części biurowca, aby były dostępne dla wszystkich pracowników. Mnóstwo otwartej przestrzeni zapewnia twórcom Facebooka na socjalizowanie się i kreowanie nowych pomysłów w grupie. Natomiast kuchnia i kawiarnie kontynuują tradycję firmy w zakresie zdrowych posiłków.

praktyczne i stylowe biuro

Zupełnie odmienny charakter ma – jak widać – kawiarnia! Spójrzcie tylko na to graffiti.

Celem tego projektu było utrzymanie bogatej historii oraz surowej estetyki budynku, ale przy tym również wykreowanie dynamicznej, sprzyjającej rozwojowi przestrzeni dla młodszych członków kadry. Wiele ścian pomieszczeń pozostaje w stanie niedokończonym – tym samym zachęca się pracowników do pisania na ścianach i wieszania na nich inspirujących treści; mogą oni też przestawiać meble. Dzięki temu praktyczne i stylowe biuro jest w ciągłej fazie rozwoju.

praktyczne i stylowe biuro

W sali konferencyjnej zazwyczaj odbywają się tzw. „burze mózgów”. W tym przypadku bazgranie po ścianach jest nie tylko kreatywne, ale też praktyczne!

praktyczne i stylowe biuro

Strefa odpoczynku jest subtelnie wydzielona (nie burząc przy tym harmonii pomieszczenia) dzięki specjalnym podestom.

Świetnym podsumowaniem całej estetyki wnętrz jest pomarańczowy dźwig, który pozostał po innych pracach w budynku. Olivier DiCicco – rzeźbiarz – postanowił włączyć go do designu jako… część stolika! Odwołując się do przemysłowej estetyki budynku, przesłona filcowa rozpościera się na jednej ścianie i suficie. Jest tam również boisko do koszykówki i stół do ping ponga. Pracownicy więc mogą odetchnąć na chwilę od komputerowych obowiązków. I nikogo nie dziwi, że poruszają się oni po biurze przy pomocy dwukołowych deskorolek!

Cóż za innowacja! Wykorzystanie części dźwigu jako stolika to naprawdę ciekawy koncept ;]

praktyczne i stylowe biuro

I znów klimat mocno industrialny – wszystko sprawia wrażenie artystycznego nieładu ;]

PS. Obecnie jednak Facebook nie stacjonuje już w Palo Alto – siedziba została przeniesiona do Menlo Park. Jednak czy z całym swoim „dobytkiem”?

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl