Pomimo tego, że domy spokojnej starości nie kojarzą nam się z przyjemnym miejscem, a “starość nie radość” postaram się Wam udowodnić , że …
“Wesołe jest życie staruszka”!
Jak zmienić podejście do tematu? ZOBACZYĆ, JAK ROBIĄ TO INNI!
Na początek zacząć powinniśmy od samego tematu opieki. Kto miał w domu babcię, dziadzia ręka do góry! A kto z Was opiekował się osobą starszą z wyboru?
Czas dowiedzieć się więcej o temacie!
Na zachodzie, w niektórych przypadkach placówki opieki dla ludzi starszych przypominają luksusowy hotel albo wręcz kurort. Na początek pokażę Wam:
Nowoczesne DOMY SPOKOJNEJ STAROŚCI prosto zza oceanu (indyjskiego :P)
Wyglądają baaardzo ekskluzywnie prawda? Jak widać jest to architektura na wysokim poziomie. Nie o samą estetykę tu chodzi, ale również o to, że mieszkaniec takiego domu spokojnej starości przebywając w podobnym budynku odczuwa większy komfort, a tym samym podnosi się jakość życia takiej osoby. Patrząc na problemy zdrowotne jakie mają starsze osoby, wyeliminowanie kolejnych oraz dobre samopoczucie wydają się być jednym z najważniejszych założeń podobnych rozwiązań. Wielofunkcyjnośćto jedno z podstawowych założeń w rozwiązywaniu domów spokojnej starości. Dlaczego? Ponieważ zwiększają efektywność przestrzeni i możliwość jej wykorzystania przy minimalnym nakładzie energii. Ergonomiczny może być sprzęt AGD, samochód, ale również przestrzeń, budynek i pomieszczenie. W naszym przypadku – DOM SPOKOJNEJ STAROŚCI – wydaje się być to najważniejsze kryterium.Dom spokojnej starości potrzebuje być hotelem, szkołą, kurortem i szpitalem w jednym. Niełatwo połączyć te wszystkie funkcje i sprawić by nie odczuwało się dysonansów między nimi.
Wejście do budynku stanowi niezwykle ważny element całego założenia. Dobrze zorganizowane, wykonane z pięknych materiałów, czytelne, schludne i wielofunkcyjne potrafi stanowić o poziome budynku jeszcze przed wejściem do jego wnętrza. Często dobrze zaprojektowane wejścia to reprezentacyjna część całego budynku – również w przypadku DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI.Jasna, pięknie rozświetlona bryła, duże przeszklenia, co daje nam mnóstwo naturalnego światła wewnątrz budynku oraz wrażenie bliskości z otoczeniem zewnętrznym i naturalnym środowiskiem. Miejsce do wyjścia na zewnątrz, mała altanka i kilka krzeseł – niby niewiele, ale w jakim stopniu poprawia to komfort i użytkowanie takiego obiektu!
ProjektowanieBudynki wyróżniają się pod względem architektonicznym. Mimo funkcjonalności wnętrz obiekt nie traci na wartościach estetycznych. Projektanci starają się, aby budynki zachęcały i do mieszkania i do odwiedzania. W tego typu obiektach można już zauważyć szczególne uwzględnienie komfortu mieszkańca. Obiekt nie tylko zapewnia obsługę medyczną i centrum rehabilitacyjne. Projektowane są dodatkowe strefy aktywności “domowników”, strefy spotkań, strefy rekreacyjne – dzięki którym człowiek nie czuje się jak w wiezieniu;) Ba! Czuje się jak w centrum rozrywki! ;] Mnie najbardziej podoba się w tym projekcie to, że każdy z pokoików mieszkańców posiada własne wyjście do zielonego ogrodu ;] Ogród Zwróćcie uwagę, że każdy z pokoi ma indywidualny i bezpośredni dostęp do ogrodu! Niezwykłe! Świetnie widać to na powyższym rzucie. Tak niewiele potrzeba, a jak inaczej mieszka się w takim pokoju! Pamiętajmy, że ludzie, którzy mieszkają w domach spokojnej starości spędzają w nich całe dni… To głównie my, projektanci, możemy sprawić, aby upływały one w przyjemnej atmosferze i niezwykłym miejscu.TAKIE DOMY , Z PEWNOŚCIĄ MOŻNA NAZWAĆ DOMAMI PIĘKNEJ STAROŚCI :) A przytoczony przeze mnie przykład z Hiszpanii tylko to potwierdza ;];] zresztą kolejne również, zobaczcie sami!
W PolsceA jak to wygląda u nas? Niestety kiepsko, ale na horyzoncie pojawiają się możliwości/rozwiązania.
- Po pierwsze w Polsce nie ma zwyczaju oddawania starszych osób do domu spokojnej starości… Istnieje u nas jeszcze w większości model wielopokoleniowej rodziny, także gdy taka starsza osoba potrzebuje opieki to zazwyczaj zabierana jest do domu przez jedno z dzieci. Nie będę tutaj rozstrzygać czy to dobrze, czy źle. Ani czas to jest ani miejsce – tak po prostu jest. Co jednak gdy rodzina takiej opieki sprawować nie może lub nie chce? Wtedy…
- Po drugie Polaków nie stać na utrzymanie starszych osób w domach spokojnej starości. I taka jest smutna prawda. Przedstawione przeze mnie przykłady z całego świata to taka trochę hmm UTOPIA. Wiecie ile kosztuje roczne utrzymanie jednej starszej osoby w budynku z jednej z inspiracji? 650 000 $!!!! Nawet jeżeli jest to suma dla nas niewyobrażalna i w sumie w Polsce ciężko pewnie byłoby znaleźć podobny przykład, to u nas również często finansowo jest to poza zasięgiem statystycznego Polaka…. Dlatego patrz pkt 1…
- Po trzecie naprawdę nie chcecie żebym zamieszczała inspiracji z Polski… Byłoby to trudne raz ze względu na to, że dobrych inspiracji u nas malutko, dwa, że w ogóle nie wiem czy takowe istnieją… Mimo , że starszych osób u nas w społeczeństwie coraz więcej to jednak nie ma zapewnionych dla nich miejsc, gdzie mogliby spędzić w godnych warunkach swoją starość… To strasznie smutne i przykre zarazem, ale niestety tak to wygląda… Dla takich osób zawsze istnieje jeszcze jedna możliwość czyli…
- Po czwarte – samodzielne życie w mieszkanku ;]Jest to chyba najbardziej pożądana opcja. Co jednak, gdy nasze zdrowie i sprawność niezupełnie nam na to pozwalają? Wtedy ostatnia opcja…
Odpowiedzi na pytanie jak zostać opiekunem osoby starszej znajdziecie na stronie PRO SENIOR, do której odnośnik znajdziecie klikając w nazwę. Dziś w biurze, ktoś powiedział mi, że bliska mu osoba opiekowała się osobą starszą i uważa, że każdy powinien choć przez chwilę takiej opieki się podjąć. Często osoba starsza przekazuje opiekunowi swoją wiedzę, dzieli się doświadczeniem, radzi, pomaga nabrać dystansu do życia, którego tak bardzo nam brak. Myślę, że opiekowanie się starszą osobą może być wspaniałą przygodą i z pewnością wiele takiego młodego opiekuna nauczy.
GALERIA – INNE PRZYKŁADY, KOLEJNE INSPIRACJE – Domy Spokojnej starości,z których architektury warto brać przykład: