Przebudowa Ep.19 Wspaniałe stodoły zamienione w domy Ep.10

GratisDzisiaj kolejny odcinek z naszej serii ’Wspaniałe stodoły zamienione w domy’. Epizod 10 to taki nasz epizod gratisowy;] zobaczycie w nim jak zaadaptowano starą stodołę na dom jednorodzinny w Holandii;] zapraszam Was na kolejne inspiracje i kolejne wspaniałe renowacje!

Lokalizacja: Dom usytuowany jest w północnej części Holandii, nieopodal miasta Groningen, w mieście Eelde.

Zabudowa w tym miejscu jest raczej niska, o cechach historyzujących. Głównym zamierzeniem Inwestorów było wybudowanie nowoczesnego domu w kontekście otoczenia niskich domów o tradycyjnej formie. Inwestorzy do współpracy zaprosili holenderskie biuro projektowe Kwint Architects.

Architekci z biura, chcąc pogodzić oczekiwania swoich Zleceniodawców, zaproponowali renowację starej holenderskiej stodoły, znajdującej się w okolicy. Budynek stodoły idealnie wpasowywał się w zastany krajobraz architektoniczny regionu, a odpowiednie jego zmodernizowanie zaspokoiłoby potrzebę nowoczesności wnętrza. Takie połączenie stało się idealnym rozwiązaniem.

Chcecie zobaczyć efekty wspomnianej współpracy? Zapraszam do dalszej części posta gdzie będzie już mniej czytania a więcej oglądania! I na pewno, mnóstwo inspiracji!

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 10

Widok na budynek – dawnej stodoły, teraz domu jednorodzinnego ;]

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 16

Projekt obejmował również architekturę krajobrazu, który miał dopełniać i uzupełniać całość. Zaprojektowany krajobraz w pewien nierozłączny sposób nawiązywał do dawnej architektury budynku.

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 38

Drzwi, które można w dowolny sposób otwierać i zamykać, dostosowując wnętrze do swoich aktualnych potrzeb.

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 33

Każdy detal domu został dokładnie przemyślany i dobrany tak, aby nie zakłócać formy budynku.

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 30

Dom usytuowany jest na specjalnej drewnianej platformie. Drewniane żaluzje zapewniają prywatność, ochronę przed nadmiernym słońcem i stanowią jednocześnie 'okrycie’ stodoły nadając jej nowoczesnego designu.

2006r. Pomyślelibyście, że ten projekt ma już 10 lat? Mimo wszystko świetnie wpisuje się również we współczesne trendy projektowe a jego architektura nadal jest baardzo aktualna! Dużo w niej przestrzeni, dużo słońca i jak na starą stodołę – dużo nowoczesności ;] Zarówno wewnątrz budynku, jak i na jego zewnętrzu starano się dobrać nowoczesne materiały w ten sposób, aby nie zakłócały formy kontekstu otaczającej architektury. 

Dom ma powierzchnię 320 m2 i mimo swojej niewielkiej wysokości jest to dom dwukondygnacyjny. Przestrzeń na parterze jest prawie w całości otwarta, wydzielone zostały tylko pomieszczenia konieczne, jak toaleta czy łazienka. Pomieszczenia na piętrze stanowią bardziej prywatną strefę domu.

Wspaniałe stodoły zamienione w domy – stodoła w Holandii ;]

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 01

Lekka konstrukcja utrzymująca charakter okolicznej zabudowy.

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 02

Dom podświetlony nocą.

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 31

Każdy element ma tutaj znaczenie ;]

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 34

Podjazd pod dom zaprojektowany wzdłuż budynku.

Przechodzimy do wnętrza naszej stodoły a tam…

Wnętrze -na pewno nie możecie się doczekać, żeby zobaczyć jak wygląda nowoczesne wnętrze tego nietypowego domu jednorodzinnego. Proste, lekkie, pełne słońca i przestrzeni. Na parterze zostały wydzielone tylko konieczne pomieszczenia. Drzwi, które tworzą jednocześnie ścianę zewnętrzną domu, mogą być dowolnie modyfikowane i dostosowywane do bieżących potrzeb – prywatności i doświetlenia wnętrza domu. 

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 13

Wnętrze – jasne, wykończone drewnem, pełne przestrzeni.

przebudowa stodoły na dom jak odbudowac stodołę konserwacja unikatowy dom 11

Któż z nas nie chciałby mieć takiego tarasu.

Renowacja starego budynku to zawsze jest nie lada wyzwanie – a odpowiednio przeprowadzona renowacja, która nie narusza głównego charakteru budynku i jego pierwotnej formy to już ewenement i przykład godny naśladowania – choćby jak ten omawiany dzisiaj przeze mnie przykład z Holandii.

Inspirujmy się zatem wszyscy świetną architekturą i niestandardowymi rozwiązaniami, które poprzez współpracę Architektów z Inwestorami potrafią przywrócić niejeden budynek do życia;]

Na koniec mam dla Was oczywiście rzuty, elewacje i przekroje budynku – zainspirujcie się już od podstaw!

Wejdź na nasz kanał na YouTube po więcej projektów naszych domów.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment


  1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

    Świetny blog. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl