Petzl Exterior Views

Nowoczesna architektura przemysłowa – Siedziba firmy PETZL w USA Ep. 5z10.

IndustrialDzisiaj kolejny budynek przemysłowy u Pani Dyrektor czyli ciąg dalszy serii ’Nowoczesne projektowanie obiektów przemysłowych’. U nas przykładów dobrej architektury przemysłowej jest jak na lekarstwo, co nie oznacza, że takiej w ogóle nie ma. Dlatego w kolejnych odcinkach postaram się Wam przybliżyć jakiś przykład z Polski, może ta architektura będzie Wam bliższa? Jak wygląda nowoczesna architektura przemysłowa? Zobaczcie sami ;]

Dzisiaj obiekt zza oceanu, czyli prosto ze Stanów Zjednoczonych:

Siedziba firmy PETZL w Utah.

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_utah_modern_design_modern_project_01

Co to jest budynek przemysłowy?

Jak powinno się taki budynek projektować?

Architektura przemysłowa – co ją wyróżnia?

Jakie są cechy architektury przemysłowej?

Architektura przemysłowa – czy musi być brzydka/nudna?

PytaniaNa te i inne pytania odpowiemy sobie wraz z kolejnymi postami w naszej serii. Zobaczycie sami, że architektura przemysłowa to temat bardzo przyjemny i wdzięczny, trzeba tylko odpowiednio do niego podejść;]

Drogi Inwestorze – zobacz jak wygląda nowoczesna architektura przemysłowa.

Drogi Inspiracjowiczu – po prostu patrz i INSPIRUJ SIĘ! To bardzo bardzo ważne jest! Kto wie, może za kilka lat to TY będziesz INWESTOREM i dzięki inspiracji i Twojej wiedzy na polskim gruncie wybuduje się coś fantastycznego i niepowtarzalnego ;]

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_02

Projekt wykonało amerykańskie biuro ajc architects, które swoją siedzibę również ma w Utah. Może właśnie ze względu na zbieżność lokalizacji, projektanci świetnie rozumieli potrzeby Inwestora oraz potencjał i walory kontekstu miejsca, w którym budynek powstał.

PETZL to firma zajmująca się produkcją sprzętu wykorzystywanego we wspinaczkach wysokogórskich oraz pracach na wysokościach. Zaraz zobaczycie, jak projektanci zgrabnie nawiązali do działalności firmy ;] (podobnie zresztą jak w opisywanym przeze mnie wcześniej budynku również z USA – Centrum Dollar General).

Takiej odwagi w podejmowaniu decyzji i luzu w projektowaniu życzę nam wszystkim ;]

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_utah_modern_design_modern_project_03

Bo, w którym innym budynku powinna się znajdować ścianka wspinaczkowa jak nie w budynku firmy produkującej sprzęt do właśnie takich ścianek?;];] Właśnie! O to chodzi w projektowaniu!

P.S. Ścianka może służyć nie tylko jako miejsce wypróbowania dopiero co wyprodukowanego sprzętu :P, ale również jako miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku dla pracowników firmy ;] Kreatywne biuro to również temat ku Inspiracji!

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_02

GFRCczyli Glass Fiber Reinforced Concrete to materiał, z którego wykonana jest elewacja całego budynku. Wielowymiarowe, o różnych kształtach płyty w swojej barwie i formie nawiązują bezpośrednio do lokalizacji oraz klimatu i krajobrazu Utah oraz znajdujących się na jego południu piaskowych klifów.

Tak zrozumieć przestrzeń, w której się projektuje może tylko taki architekt, który ma z nią bezpośrednią styczność, który w niej przebywa i umie wyłapać w niej to co najlepsze. Ciekawą elewację opisywałam również w poście o Spalarni w Roskilde – daje niesamowity efekt, zwłaszcza nocą!

Nowoczesna architektura przemysłowa to właśnie taka architektura – projektowana w danym kontekście i wykorzystująca jego potencjał.

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_05

Ciekawie zaprojektowana elewacja i ciekawy materiał do jej wykonania – duet-marzenie ;]

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_06

Wewnętrzne patio w budynku – obojętnie czy przemysłowym czy mieszkalnym albo usługowym tworzy swego rodzaju enklawę. Lubimy to w obiektach!

Wewnętrzny dziedziniec pełni dwojaką rolę:

  1. Rozczłonkowana bryła ma lepsze możliwości doświetlenia pomieszczeń wewnątrz budynku.
  2. Stanowi cenne przedłużenie parteru z możliwością wyjścia na zewnątrz i odpoczynku.

Zieleń w budynku – budynek w zieleni. Tutaj na trochę większą skalę ;]

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_07

Główne wejściedo budynku to bardzo istotny element. Architektura przemysłowa, tak jak każda inna architektura użyteczności publicznej, powinna kłaść duży nacisk właśnie na ten aspekt w projektowaniu – czyste, przejrzyste i CIEKAWE  rozwiązanie głównego wejścia do budynku.

Jak do tematu podeszli projektanci z ajc architects? Moim zdaniem świetnie ;]

Główne wejście do budynku znajduje się bezpośrednio przy zrealizowanym wewnątrz, przeszklonym pomieszczeniu mieszczącym wspomnianą ściankę wspinaczkową. Czyli rzeczona ścianka jest pierwszym elementem, z którym potencjalny klient/użytkownik ma styczność ;] 

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_08nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_09 nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_10 LEEDczyli certyfikat świadczący o nowoczesnych, innowacyjnych, energooszczędnych rozwiązaniach wprowadzonych do budynku. Taki właśnie certyfikat, i to w jego najwyższej formie, LEED Platinium, otrzymał budynek firmy PETZL w USA. Jest to budynek nie tylko przyjazny środowisku i otoczeniu, ale również jego pracownikom. W budynku znajduje się bowiem miejsce, gdzie można na czas pracy przyprowadzić swojego czworonoga! A przy nim bezpośrednio wybieg dla zwierzaków! Niesamowite jak proste rozwiązania i chęć zrozumienia potrzeb osób korzystających z budynku potrafią poprawić jego jakość i podnieść komfort użytkowania obiektu;] U nas co prawda takie rozwiązania pozostają jeszcze w sferze marzeń, ale dlatego właśnie warto się inspirować!

Nowoczesna architektura przemysłowa – to architektura pomysłu!

Oprócz tego firma, w celu nakłonienia pracowników do korzystania  z alternatywnych i ekologicznych środków transportu, zorganizowała pomieszczenia do przechowywania rowerów. Mało tego, w budynku znajdziemy również serwis rowerowy i sklep z częściami do rowerów, w razie gdyby ktoś złapał gumę lub urwał łańcuch swego jednośladu ;]

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_11

Część przemysłowa wygląda tutaj jak każda część przemysłowa ;];] Chcę Wam pokazać, że architektura przemysłowa to nie tylko ta część produkcyjna, której obraz mamy w głowie, ale również wiele innych pomieszczeń, części i stref, które się uzupełniają i są ze sobą kompatybilne ;]

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_12

Architektura przemysłowa to zbiór różnych stref, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają.

nowoczesna_architektura_przemysłowa_siedziba_firmy_PETZL_utah_modern_design_modern_project_industry_13

Na koniecjak zwykle galeria dobrych pomysłów, czyli projektowanie od kuchni. Kilka rysunków, które mam nadzieję, zainteresują nie tylko osoby związane z branżą, ale również przyszłych, potencjalnych Inwestorów. Oglądajcie i inspirujcie się, bo nowoczesna architektura przemysłowa to nie tylko świetna realizacja, ale również projekt, według którego powstaje.

PD Architekt pozdrawia z Rzeszowa ;] Ostatni nasz budynek przemysłowy właśnie zaczyna się budować i choć nie jest taki innowacyjny, bo złożony został z hali już istniejącej, jednak dzięki tamtej inwestycji wiem, jak istotna jest świadomość inwestora i projektanta w temacie innowacyjności i kreatywności.

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Nowoczesna architektura przemysłowa - Siedziba firmy PETZL w USA Ep. 5z10., 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

  1. O wow. Projekt robi wrazenie. Czesto korzystam z produktow tej firmy, nie wiedzialem ze ma tak ladna siedzibe:)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl