Nowoczesna fabryka – czyli nowoczesne projektowanie obiektów przemysłowych Ep. 3z10.

Seria o nowoczesnych budynkach przemysłowych jest dla mnie bardzo ważna. Jest tak przede wszystkim z tego względu, że u nas w Polsce jest to wielka nisza projektowa i realizacyjna. Często budynki przemysłowe to budynki paskudne, projektowo zaniedbywane i tak  jest w tym wina również architektów!

Co jednak zrobić, aby ten stan rzeczy się choć troszkę zmienił?

Trzeba się dobrze zainspirować!

Czym?

Na przykład kolejnym przykładem z naszej serii o nowoczesnym budownictwie przemysłowym – oto NOWOCZESNA FABRYKA prosto ze Stanów Zjednoczonych;]

Autorem projektu jest LEO A DALY – amerykańskie biuro projektowe.

NOWOCZESNA FABRYKA

NOWOCZESNE PROJEKTOWANIE, nowoczesny DESIGN, świeże i modne podejście do tematu budownictwa!

nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_07

Ta nowoczesna fabryka to manifest minimalizmu i wyczucia, świetnych materiałów i prostych, a efektownych rozwiązań.

nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_03nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_05

Jak o projekcie mówią sami projektanci:

Centrum Dollar General to połączenie dobrze rozplanowanej i bezkolizyjnej dystrybucji oraz praktycznego i efektywnego manewrowania wielkogabarytowymi pojazdami z przyjaznym i komfortowym centrum dla jego pracowników.

nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_01

ŁĄCZNIK Ciekawym elementem jest wejście do budynku w postaci łącznika oraz samo jego rozwiązanie. Lekkie i ażurowe materiały, delikatnie przesłonięta konstrukcja, schody zewnętrzne i przejście samego elementu łącznika jako bryły w główną bryłę budynku. Forma obiektu prosty i za razem dynamiczna – łącznik stanowi ciekawe urozmaicenie projektu i potwierdza, że realizacja Dollar General to realizacja z gatunku fabryka nowoczesna ;];]

nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_09

MateriałyDzięki zastosowanym materiałom uzyskano ciekawe efekty świetlne wewnątrz samego łącznika. Powinnam utworzyć dla tego projektu specjalny baner „Nowoczesne materiały – nowoczesna fabryka – nowoczesne projektowanie”. Cała realizacja jest lekka i „młoda”. Bardzo podoba mi się to w architekturze.

nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_15

Projekt amerykańskiej pracowni to przede wszystkim połączenie ciężkiej pracy i dostosowanie przestrzeni firmy do jednostki, czyli do każdego pracownika. Chcąc spełnić to jedno z głównych, narzuconych sobie założeń centrum pracownicze zawiera w sobie:

 • przestrzenie ułatwiające integrowanie się pracowników,
 • przestrzenne szatnie,
 • wygodne i nowoczesne sanitariaty,
 • przestrzeń gastronomiczną, zawierającą różnorodny asortyment i wybór jedzenia,
 • ogólnodostępne lodówki i chłodziarki do użytku dla pracowników,
 • przestrzeń wypoczynku z 600 miejscami oraz kawiarnią i wyjściem na werandę, gdzie zlokalizowano grillowisko,
 • usytuowanie pomieszczeń pracowniczych od strony południowe,
 • zastosowanie półprzeźroczystych szyb w oknach – zapobiega to przegrzewaniu się pomieszczeń i odpowiednio doświetla pomieszczenia.

Dzisiejsze projektowanie obiektów usługowych i przemysłowych to przede wszystkim projektowanie w skali człowieka i dostosowane do jego potrzeb.

nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_02nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_06

Nowoczesne materiały czyli kolejny aspekt świadczący o tym, że Centrum Dollar General to obiekt warty choćby chwili zaciekawienia. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie w elewacji głównej bryły budynku prefabrykowanych, betonowych paneli z wytłoczonym bieżnikiem opony. To niby dosłowny, ale bardzo estetyczny element świadczący o tym, czym na co dzień zajmuje się centrum;];] Według mnie świetny pomysł, mimo iż sceptycy posądziliby go o trywialność. Wzór ten jest niezbyt nachalny, nie dominuje w bryle, a stanowi jej ciekawy detal i urozmaica.

nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_04

Nowoczesne materiały to w tym przypadku:

 • panele z bieżnikiem na elewacji,
 • półprzeźroczyste okna w pomieszczeniach pracowniczych,
 • ażurowe, aluminiowe rozwiązanie łącznika fabryki

Wszystko to połączone w sposób ciekawy i zrównoważony.

nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_08nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_10nowoczesny_obiekt_przemysłowy_projekt_nowoczesna_fabryka_realizacja_modern_factory_00

Nowoczesna fabryka z USA, Dollar General to świadome projektowanie w skali człowieka i dla jego potrzeb.

I jak? Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, że projektowanie obiektów przemysłowych to nie tylko „NUUUDDDDAAAA” , ale to przede wszystkim projekt DDD:

 1. dobry pomysł
 2. dobry projekt
 3. dobra realizacja

Centrum Dystrybucji Dollar General to na pewno fabryka, która może stanowi przykład na to, że jak ujęli to humorystycznie sami projektanci:

in the right hands,

even a Dollar General can be

sexy and fun

Tego się w takim razie trzymajmy i zainspirujmy się świetnym projektem i na szczęście, już świetną realizacją ;];]

P.S. Oczywiście, dla każdego coś miłego, dlatego na sam koniec Pani Dyrektor przygotowała dla Was kilka rysunków technicznych, żeby każdy mógł sobie obejrzeć jak wygląda obiekt na papierze (czytać w komputerze), czyli zanim powstanie pierwszy fundament;];] w sumie zainteresowani będą pewnie głównie czytelnicy z branży, jednak namawiam wszystkich, tych mniej związanych również, do pooglądania sobie jak wygląda nowoczesna fabryka w pieluchach ( :p )

PD. Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie, które mimo iż w kamienicy, zaczyna nagrzewać się letnim gorrrącym słoneczkiem i staje się dosyć nieznośne przed jego zachodem ;]

Obejrzyj naszego YouTube już teraz i odkryj projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
Nowoczesna fabryka - czyli nowoczesne projektowanie obiektów przemysłowych Ep. 3z10., 7.0 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl