Nowoczesna winiarnia Ep.3z10 – Logowines – winiarnia prosta i efektowna.

Ostatnio ze względu na natłok zajęć w pracy i coraz to nowych, blogowych pomysłów, które przychodzą mi nieustannie do głowy, zapomniałam trochę o naszej serii – ’NOWOCZESNE WINIARNIE’, dlatego chcę nadrobić zaległości! Dzisiaj kolejny post właśnie z tej serii ;] Świetnych przykładów na nowoczesne budownictwo przemysłowe – nowoczesne projektowanie obiektów przemysłowych, w tym winiarni jest mnóstwo – a dziś – NOWOCZESNA WINIARNIA PROSTO Z PORTUGALII – LOGOWINES.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_01

Nowoczesna winiarnia

czyli

nowoczesny projekt i nowoczesna realizacja.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_04

Za projektodpowiedzialne jest biuro PMC Arquitectos z Lizbony. Sama winiarnia również zlokalizowana jest w Portugalii. Wiadomo, lepszy klimat i warunki idealne dla tego typu upraw oraz budynków je obsługujących. U nas na uprawę wina jest trochę za zimno i okres wegetacyjny mamy za krótki, ale to w niczym nie przeszkadza, aby inspirować się świetną architekturą, w tym m.in. budynkiem Logowines.

W Portugalii powstała nowoczesna winiarnia to w Polsce może powstać np. nowoczesna jabłkarnia?;];] To już tak trochę w formie żartu, ważne, żebyście wiedzieli, że i u nas mogą powstać ciekawe obiekty na skalę światową, czego potwierdzeniem jest przyznanie tegorocznej nagrody Pritzkera po raz pierwszy budynkowi z Polski – Filharmonii w Szczecinie.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_17nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_18

Bryła budynku jest bardzo oszczędna – zarówno pod względem samego jej ukształtowania jak również pod względem użytych materiałów. Jednak to właśnie dzięki tej powściągliwości w projektowaniu o budynku Logowines możemy powiedzieć, że jest to nowoczesna winiarnia.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_16

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_02

Nowoczesne materiały – to na pewno jeden z tych aspektów, który decyduje o tym, że winiarnia Logowines to nowoczesna winiarnia.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_03

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_19

W elewacji budynku użyto głównie okładziny z paneli wykonanych z korka. Zdziwieni? U nas materiał mało popularny, (oprócz korkowych ścian w domostwach lat 80′) na Zachodzie z dnia na dzień coraz popularniejszy, poszerza grono swoich zwolenników i w nowej odsłonie pretenduje do miana nowoczesnego materiału. Korek posiada świetne właściwości termiczne, jest ekologiczny i … tani ;]

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_07

Użyte w okładzinie poziome panele tylko potęgują horyzontalność całej bryły, i pięknie wykańczają detal naroży ciekawie go rozrzeźbiając. Dzięki grze światłocienia z pozoru nieciekawa elewacja nabiera charakteru.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_08

BryłaDo tak oszczędnie przygotowanej bryły dodano betonowe, otynkowane na biało, mniejsze prostopadłościenne elementy  (częściowo je nadwieszając), które nie tylko ją urozmaicają, ale również w dużym stopniu doświetlają wnętrze.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_23

Wnętrze Co do samego wnętrza. Nowoczesny projekt, w tym wypadku nowoczesna winiarnia, to nie tylko bryła i materiały, ale również funkcjonalne, przejrzyste i przyjemne wnętrze? Jakie jest wnętrze winiarni Logowines? Zobaczcie sami!

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_20

Wnętrze czyste, białe, lekko ascetyczne.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_15

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_09

Projektowane wnętrze powiela to co widzimy na zewnątrz budynku – oszczędność w rozwiązaniach funkcjonalnych i materiałowych. Dwukondygnacyjna, nowoczesna winiarnia dzieli się na dwie części – administracyjną i produkcyjną. W części administracyjnej widzimy wydzielone patio, które pozwala na lepsze doświetlenie pomieszczeń pracowniczych i wprowadza odrobinę zieleni do budynku.

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_21

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_12

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_14

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_22

Część produkcyjnaze względu na specyficzne wymogi odnośnie produkcji, leżakowania i składowania wina oraz lepsze warunki klimatyczne, osadzona jest częściowo w ziemi i w wyższej, kondygnacji zawierającej część administracyjną. Mimo wszystko całość rozwiązania nawiązuje do tradycyjnych, bardzo restrykcyjnych wymogów dotyczących produkcji wina, jednocześnie łącząc w sobie nowoczesne projektowanie przemysłowe. W końcu to nowoczesna winiarnia ;]

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_13

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_10

nowoczesna_winiarnia_design_modern_project_winery_11

PD Architekt pozdrawia Was i poleca uwadze post z dawien dawna o domowej winiarni, piwniczce na wino;]

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl