Nowoczesna winiarnia
czyli
nowoczesny projekt i nowoczesna realizacja.
Za projektodpowiedzialne jest biuro PMC Arquitectos z Lizbony. Sama winiarnia również zlokalizowana jest w Portugalii. Wiadomo, lepszy klimat i warunki idealne dla tego typu upraw oraz budynków je obsługujących. U nas na uprawę wina jest trochę za zimno i okres wegetacyjny mamy za krótki, ale to w niczym nie przeszkadza, aby inspirować się świetną architekturą, w tym m.in. budynkiem Logowines.W Portugalii powstała nowoczesna winiarnia to w Polsce może powstać np. nowoczesna jabłkarnia?;];] To już tak trochę w formie żartu, ważne, żebyście wiedzieli, że i u nas mogą powstać ciekawe obiekty na skalę światową, czego potwierdzeniem jest przyznanie tegorocznej nagrody Pritzkera po raz pierwszy budynkowi z Polski – Filharmonii w Szczecinie.
Bryła budynku jest bardzo oszczędna – zarówno pod względem samego jej ukształtowania jak również pod względem użytych materiałów. Jednak to właśnie dzięki tej powściągliwości w projektowaniu o budynku Logowines możemy powiedzieć, że jest to nowoczesna winiarnia.
W elewacji budynku użyto głównie okładziny z paneli wykonanych z korka. Zdziwieni? U nas materiał mało popularny, (oprócz korkowych ścian w domostwach lat 80′) na Zachodzie z dnia na dzień coraz popularniejszy, poszerza grono swoich zwolenników i w nowej odsłonie pretenduje do miana nowoczesnego materiału. Korek posiada świetne właściwości termiczne, jest ekologiczny i … tani ;]Użyte w okładzinie poziome panele tylko potęgują horyzontalność całej bryły, i pięknie wykańczają detal naroży ciekawie go rozrzeźbiając. Dzięki grze światłocienia z pozoru nieciekawa elewacja nabiera charakteru.
BryłaDo tak oszczędnie przygotowanej bryły dodano betonowe, otynkowane na biało, mniejsze prostopadłościenne elementy (częściowo je nadwieszając), które nie tylko ją urozmaicają, ale również w dużym stopniu doświetlają wnętrze. Wnętrze Co do samego wnętrza. Nowoczesny projekt, w tym wypadku nowoczesna winiarnia, to nie tylko bryła i materiały, ale również funkcjonalne, przejrzyste i przyjemne wnętrze? Jakie jest wnętrze winiarni Logowines? Zobaczcie sami!Projektowane wnętrze powiela to co widzimy na zewnątrz budynku – oszczędność w rozwiązaniach funkcjonalnych i materiałowych. Dwukondygnacyjna, nowoczesna winiarnia dzieli się na dwie części – administracyjną i produkcyjną. W części administracyjnej widzimy wydzielone patio, które pozwala na lepsze doświetlenie pomieszczeń pracowniczych i wprowadza odrobinę zieleni do budynku.
Część produkcyjnaze względu na specyficzne wymogi odnośnie produkcji, leżakowania i składowania wina oraz lepsze warunki klimatyczne, osadzona jest częściowo w ziemi i w wyższej, kondygnacji zawierającej część administracyjną. Mimo wszystko całość rozwiązania nawiązuje do tradycyjnych, bardzo restrykcyjnych wymogów dotyczących produkcji wina, jednocześnie łącząc w sobie nowoczesne projektowanie przemysłowe. W końcu to nowoczesna winiarnia ;]PD Architekt pozdrawia Was i poleca uwadze post z dawien dawna o domowej winiarni, piwniczce na wino;]