Nowoczesne winiarnie Ep.2z10 – Pago de Carraovejas – budynki rolnicze czy przemysłowe?

Nowoczesne winiarnie.Wracając do naszej serii o NOWOCZESNYCH WINIARNIACH przygotowałam dla Was na dzisiaj post o kolejnym fascynującym obiekcie – tym razem prosto z Hiszpanii ;] Oglądając zdjęcia jej realizacji przypominają mi się lekcje rysunku z czasów, kiedy przygotowywałam się do egzaminów na architekturę – wtajemniczeni na pewno to zauważą;] niewtajemniczeni dostaną podpowiedź w poście. Wszystkich zatem zapraszam do czytania, oglądania i przede wszystkim INSPIROWANIA SIĘ!!!

Z Serii „nowoczesne winiarnie” przedstawiam Wam projekt, realizację obiektów dla miejsca wytwarzania wina – winiarni Pago de Carraovejas.

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_02

ProjektProjekt winiarni wykonało hiszpańskie biuro architektoniczne amas4arquitectura (klikając w odnośnik znajdziecie więcej projektów, i tych zrealizowanych, i tych zakończonych na etapie koncepcyjnym, których autorami są projektanci z amas4arquitectura). Pamiętajmy o tym, że winiarnie to obiekty bądź co bądź przemysłowe – jednak jakże inaczej postrzegane w porównaniu do tych, które spotykamy na co dzień…

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_03 Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_44 Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_45

PROSTE UKŁADY BRYŁ,

JASNO OKREŚLONE KIERUNKI,

GEOMETRYCZNE WRĘCZ ORTOGONALNE ROZWIĄZANIA,

TO WSZYSTKO RZEŹBIONE W MASYWIE I BRYLE BUDYNKU PAGO DE CARRAOVEJAS

i

ACH TEN KOLOR!

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_06 Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_48

COŚ jest z tych prostych, bryłowych rysunków z kursu – dużo rozrzeźbienia, zabawy bryłą, surowość materiału, oszczędność detalu – dzięki takim zabiegom otrzymujemy budynek taki ten w Pago de Carraovejas – sztandarowy przykład jednego z tematów z kursu rysunku architektonicznego ;] Architekci z amas4arquitectura tak opowiadają o tym projekcie:

Ten projekt jest częścią serii prac gdzie staraliśmy się zbadać masywność, która uwalnia przestrzeń i unaocznia to, co na pierwszy rzut oka niegotowe w główny element.

Spójrzmy, jak projektantom udało się zrealizować swoje zamierzenia w obiekcie hiszpańskiej winiarni.

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_49

Piękny rysunek desek szalunku drewnianego … Mmmm ;] Architekci lubią to BARDZO ;]

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_23

Kolor elewacji przypomina barwę zmęczonej, spieczonej słońcem i popękanej ziemi w okresach suszy.

BetonCały obiekt jest podzielony na poszczególne komponenty, pomiędzy którymi powstają patia a budynek w swojej masywności nabiera oddechu. Bryła winiarni tworzona jest na zasadzie precyzyjnych wycięć, przesunięć, ubytków, dzięki którym finalnie możemy zaobserwować efektowną grę światła i cienia na fasadzie winiarni. Nie inaczej jest we wnętrzu obiektu.

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_07

Betonowy rysunek ścian i ciepła drewniana podłoga. Wszystko to w odcieniu młodego wina.

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_10

Detal tworzy tutaj głównie właśnie światłocień w prostych, geometrycznych układach. Bardzo efektowne prawda? Dzięki temu całość jest przejrzysta i łatwa w odbiorze.

Łatwa, pamiętajmy, nie znaczy nudna;] 

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_08 Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_11

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanej winiarni Navarro Correas oraz budynku fabryki oliwek w Chile tak i tutaj bardzo ważnym aspektem, który decyduje o nowoczesności obiektu jest kontekst architektoniczny, urbanistyczny oraz naturalny, w którym przyszło mu powstać oraz, z którym po realizacji przyszło mu współistnieć.

Nowoczesne projektowanie budynki przemysłowe czy te mega – rolcicze wykorzystują potencjał miejsca, w którym powstają – podobnie jest w opisywanym obiekcie Pago de Carraovejas.

Zobaczcie widoki, którymi raczą się użytkownicy i goście budynku!

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_30

Bardzo piękny kamień wypełnia gabiony z rysunku.

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_46

Mira … Tranquila … Znacie Hiszpański? ;]

Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_32 Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_25 Nowoczesne_winiarnie_projekt_realizacja_modern_budynek_przemyslowy_44

GaleriaCzyli zdjęcia z fazy projektowania budynku – dodatek dla miłośników branżowych spraw. Na rysunkach syntetyzuje się idea – warto pooglądać rozwiązania, które w swoim projekcie zastosowali architekci z Hiszpanii i zainspirować się w celu samokształcenia. Dla architektów w swojej przyszłej pracy twórczej i  dla Was, potencjalni Inwestorzy – wyobrażenia o możliwości formy i funkcji Waszych nieistniejących realnie, a jedynie jeszcze w sferze marzeń – obiektów przemysłowych TEN PRZYKŁAD ;]. Seria Nowoczesne winiarnie, w tym winiarnia Pago de Carraovejas idealnie nadaje się do inspirowania i oglądania z gorącą hiszpańską melancholią w duszy ;]

PD Architekt pozdrawia Was i obiecuje więcej pięknych winiarni. To taki romantyczny temat ;]

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. hm
  czy podoba wam się ten budynek?
  ja będąc architektem, na początku byłem zafascynowany tego typu minimalizmem.
  Ale teraz… już nie.
  Na początku to był styl, teraz to jest minimalizm myślenia, bez kreacji.

  Poszukujmy nowego stylu!
  Tom

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl