Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach – czyli rewitalizacja kopalni w polskim wydaniu.

Ostatnio  był temat o rewitalizacja kopalni w Zollverein, w Niemczech, na terenie Zagłębia Ruhry. Było to wprowadzenie do opisania innej rewitalizacji przeprowadzonej tym razem w Polsce ;] Wspomniałam przy okazji tamtego posta, że niedługo odbędzie się otwarcie nowego muzeum. Wszyscy już chyba wiedzą o co chodzi, prawda? ;] No właśnie! Czas rozwiązać zagadkę! Na dzisiaj przygotowałam dla Was materiały o rewitalizacji dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” i zaadaptowaniu tego terenu na funkcje kulturalne, w tym wspomniane muzeum.

Kierunek – rewitalizacja Katowice!

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_09

Rewitalizacja terenu dawnej kopalni KWK „Katowice” jako jeden z pierwszych projektów tego typu i na taką skalę przeprowadzonych i zrealizowanych w Polsce,  nie tylko w środowisku architektonicznym jest uznawana za wyjątkowo udany. Dlaczego? Zaraz sami się przekonacie!

(A jeśli lubicie klimaty KWK, zaglądnijcie, do jednego z moich odcinków Dawno Temu w Domu – pisałam tam o KWK Brzeszcze II Silesia – ten obiekt nadałby się do rewitalizacji równie dobrze!)

rewitalizacja_kopalni_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_05

Historia nowej siedziby Muzeum Śląskiego ma swój początek w roku 2004, kiedy to miasto, zarząd kopalni oraz dyrekcja muzeum podpisują umowę przeniesienia siedziby tych ostatnich właśnie na postindustrialne tereny dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”.

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_07

Pamiętacie co kiedyś pisałam o tym, że dobra architektura zawsze wygląda dobrze, niezależnie czy dzień czy noc ? ;] To było chyba przy okazji spalarni w Roskilde…;]

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_12

A Wam, która wersja podoba się bardziej?;]

Zrealizowany projekt – Rewitalizacja kopalni jest jedną z pierwszych tego typu w Polsce. Świetnie wykorzystane tereny, bez nadmiernej ingerencji w kontekst, z poszanowaniem istniejących elementów. Zobaczcie efektowne i efektywne dostosowanie terenów poprzemysłowych do funkcji kulturalnej – tutaj – muzealnej.

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_17rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_23rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_08

Szkło – materiał, który w głównej mierze pozwolił na delikatne przystosowanie terenu dawnej kopalni do aktualnych potrzeb. Wszystkie ściany są wykonane właśnie ze szkła, niektóre z fakturą, inne z grawerem, ale szklane. Dzięki temu całość subtelnie wpisuje się w otoczenie. Szkło doświetla sale ekspozycyjne umieszczone 13 m pod ziemią.

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_30

Ze strony Muzeum Śląskiego dowiemy się, że dawny szyb „Warszawa” pełnić będzie rolę restauracji i kawiarni z tarasem widokowym ;];]

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_19 rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_15

Za projekt rewitalizacji kopalni w Katowicach odpowiedzialne jest austriackie biuro architektoniczne Riegler Riewe Architekten. Bardzo oszczędny projekt, świetnie podtrzymuje i uwypukla charakter miejsca, nie dominując go.
rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_28 rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_22rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_49

Rewitalizacja kopalni w Katowicach została zakończona w 2013 roku. Patrząc na realizacje różnych projektów architektonicznych z ostatnich lat, Katowice pretendują do tytułu lidera architektury współczesnej.

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_36

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego na tle obecnej zabudowy Katowic.

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_11

Jak widać historia bezpośrednio sąsiaduje tutaj z nowoczesnością, nawzajem się uzupełniając.

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_20

Jesteście ciekawi jak wygląda nowa siedziba Muzeum Śląskiego wewnątrz? Pooglądajcie zdjęcia ;]

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_35 rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_43rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_34

Jest na wskroś nowocześnie! Wnętrze to głównie zabawa bryłą, materiałem i gra światła. Mimo, iż ulokowane głęboko pod ziemią, dzięki szklanym kostkom na powierzchni, poszczególne pomieszczenia są świetnie doświetlone. Oszczędnie zastosowane nowoczesne materiały pozwolą skupić się na głównej atrakcji tegoż wnętrza – EKSPOZYCJI.

rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_10 rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_13 rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_32 rewitalizacja_Katowice_obiekt_poprzemyslowy_realizacja_dawna_kopalnia_nowe_muzuem_slaskie_46

Jak Wam się podoba? Jak widać w Polsce również może zostać przeprowadzona udana rewitalizacja, podobna do tej w Zollverein. Projekt nie aż na taką skalę, ale dobrze wróży następnym realizacjom. Wiele w naszej Polsce miejsc, potrzebujących rewitalizacji i odświeżenia.

Choćby opisana przeze mnie niegdyś w serii Dawno temu w domu… KWK „Brzeszcze”.

Wszystkich chętnych do zobaczenia efektów projektu – „Rewitalizacja kopalni KWK „Katowice” – zapraszam do Katowic na OFICJALNE OTWARCIE Muzeum Śląskiego już 26 czerwca 2015!!!

Zawsze to jest trochę inaczej zobaczyć architekturę na żywo, poczuć to miejsce i mieć możliwość obcowania z arche sam na sam niż oglądanie zdjęć, nawet u Pani Dyrektor :P Pani Dyrektor ma Was, moi drodzy czytelnicy, zainspirować ;] mam nadzieję, że dzisiaj również udało mi się to ;]

Pozdrawiam Was z Biura w Rzeszowie i zapraszam po codzienna dawkę inspiracji! 

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach - czyli rewitalizacja kopalni w polskim wydaniu., 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl