Rozsuwana podpórka do książek DIY-MŁODY TECHNIK-Zrób to sam sprzed 40 lat. Ep.12z20

Po raz kolejny Gazeta w stylu Retro zabiera nas dzisiaj zgłębiać tajniki DIY – czyli Do It Yourself. Masz bałagan na biurku? Nie masz gdzie trzymać dokumentów? Rozsuwana podpórka do książek jest więc w sam raz dla Ciebie!

Z serii DIY Młodego Technika pisałam już kiedyś na podobne tematy, m.in.:

Dzisiaj do tej listy dodamy kolejny element naszego mieszkania / domu tj.:

Rozsuwana podpórka do książek czyli Zrób to Sam –  DIY w stylu Retro, prosto z Młodego Technika ;]

 

rozsuwana_podpórka_do_książek_01

Młody Technik wie z jakimi problemami wiecznego braku miejsca na biurku zmagają się osoby w ten sposób pracujące. I znalazł na to rozwiązanie! Otóż ROZSUWANA PODPÓRKA DO KSIĄŻEK pozwoli nam nie tylko zorganizować sobie odpowiednio przestrzeń na biurku, ale sprawią, że praca stanie się efektywna i przyjemna a sam pracownik nie będzie zmuszany do ciągłego poszukiwania zaginionych dokumentów, ponieważ wszystkie ładnie będą stały sobie uporządkowane na owej podpórce;];] Dodatkowym atutem podpórki jest to, że jest ROZSUWANA a to oznacza, że łatwo będzie można modyfikować jej przegródki i dopasować do takich, których na daną chwilę potrzebujemy. Nie pozostało nam zatem nic innego jak zabierać się do wykonania ;]

Dobrze jest, abyśmy się wcześniej zastanowili, gdzie nasza rozsuwana podpórka do książek ma stać, aby dostosować jej wymiary i kształt do mebla, na którym, będzie stała.

 

Analiza Na początek dokładnie przestudiujmy i przeanalizujmy podpowiedzi i założenia z Młodego Technika odnośnie całej konstrukcji podpórki. Otóż składają się one z dwóch bliźniaczych elementów „a” i „b” osadzonych na wspólnej podstawce „c” (rysunek 1 i 2). Każdy element składa się z trzech części (oznaczenia według rysunków z MT):

 • podstawy „p”,
 • wspornika „w”,
 • ścianki oporowej „o”

połączonych ze sobą klejem i wkrętami albo kołkami. Podstawa „p” jest dopasowana do wgłębienia „k” ukształtowanego na wspólnej podstawie „c”. Kształt samych podpórek jest dowolny – zależy jedynie od wielkości książek/ dokumentów, które będziemy przy nich ustawiać (PAMIĘTAJMY O ODPOWIEDNICH PROPORCJACH POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW PODPÓRKI TJ. WYSOKOŚCI, SZEROKOŚCI I GRUBOŚCI).rozsuwana_podpórka_do_książek_07

MateriałyPrzy wyborze materiałów, których użyjemy, aby powstała nasza ROZSUWANA PODPÓRKA DO KSIĄŻEK kierujmy się przede wszystkim naszymi możliwościami finansowymi, łatwością obrobienia danego materiału, trwałością materiału, jego estetyką, itp. Weźmy te wszystkie aspekty pod uwagę i dobierzmy materiał odpowiednio pod siebie. Co proponuje nam Młody Technik? Otóż możemy się zaopatrzyć w różnego rodzaju drewno jednolite, sklejkę, płyty stolarskie, pilśniowe, laminowane, itd.

A więc kolejno, czego potrzebujemy:

 • materiał, z którego wykonamy podpórkę,
 • wkręty i klej lub kołki,

Narzędzia:

 • nóż,
 • linijka stalowa,
 • piła odsadnica (o drobnych ząbkach),
 • papier ścierny nawinięty na gładki klocek drewna.
Wykonanie Jeżeli już wszystko mamy przygotowane to zabieramy się do konstruowania kolejnych elementów, z których powstanie nasza rozsuwana podpórka do książek. Młody Technik podpowiada nam jeszcze pomalowanie płyty pilśniowej klejem stolarskim, ale to już raczej w zależności od rodzaju materiału jaki wybierzemy i własnych upodobań.

Zaczynamy!

 1. Wyznaczamy na płycie kształty i wymiary obu podpórek (podobnie jak na rysunkach 4, 5 i 6 z MT).rozsuwana_podporka_do_książek_08
 2. Wyznaczone kształty wycinamy nożem przy linijce lub piłą odsadnicą tuz przy rysie. Staramy się osiągnąć dokładnie prostopadły przekrój do obu powierzchni płyty.
 3. Przekroje wygładzamy papierem ściernym.
 4. Łączymy części poziome z pionowymi (możemy użyć wkrętów i kleju lub kołków).
 5. Podstawę „c”, wzdłuż której będą przesuwane obie podpórki, wykonujemy z trzech elementów: prostokątnej płyty i dwóch listew prowadniczych (przymocowanych do niej za pomocą kołków i kleju).rozsuwana_podporka_do_książek_06
 6. Sprawdzamy, czy połączone ze sobą części obu podpórek można łatwo złożyć w całość i lekko przesuwać po podstawie.
 7. Zrobione!

Młody Technik na sam koniec wspomina jeszcze, że wszystkie elementy lub tylko ich przekroje możemy wykończyć FORNIREM tj. OKLEINĄ, taką, jaka nam odpowiada.

Co do okleiny to wspominałam o niej przy okazji wpisu z MT odnośnie wykonania Designerskiej obrotowej biblioteczki, którą możecie znaleźć klikając w link ;] Prawda, że łatwe?;] w ten sposób sami powstała ROZSUWANA PODPÓRKA DO KSIĄŻEK. W każdym porządnym i szanującym się biurze taki gadżet się przyda;]

Na pewno zainteresują cię nasze projekty, nasz YouTube czeka na ciebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl