A tego konie pokochałam od pierwszego wejrzenia i żałuję przeogromnie, że go nie kupiłam ;[;[

Miejsca których nie znacie – o zagospodarowaniu przestrzeni publicznej – Maribor, Słowenia

MiastoTak jak obiecałam wczoraj, dziś otrzymacie dawkę przemyśleń o przestrzeni wspólnej. W Mariborze bardzo łatwo zauważyć, że odpowiedzialni za miasto włodarze/projektanci/mieszkańcy troszczą się o przestrzeń publiczną.

Przestrzeń wspólna nie daje bezpośredniego „przychodu” ani Inwestorowi prywatnemu ani miastu ale daje mu niemierzalną wartość jaka na dłuższa metę sprawia że mieszkańcy do miasta chcą wracać, z miasta są dumni, polecają miasto, chcą w nim przebywać czy wydawać w nim pieniądze choćby ;] 

TargPlac targowy w Mariborze. Nie kolejna drewniana buda w stylu „a’la zakopiańskim” choć zbudowana na pomorzu.. O tym, jak ważny jest Targ dla życia miasta pisałam przy okazji imponującej realizacji z Barcelony. Dziś powtarzam – TARG jest jednym z bardziej PIERWOTNYCH miejsc dla miasta i to wokł niego niegdyś kumulowało się miejskie życie, kwitł między-miastowy handel, wystawiało się rzemiosło etc..

Architektura targu i zagospodarowanie przestrzeni czy wyznaczenie przestrzeni publicznej dla targu jest ogromnie ważne – dziś może nie dla ekonomii miasta (bo galerie handlowe, bo supermarkety) ale tak samo ważne dla społeczeństwa. I fajne dodatkowo ;]

Maribor-Pani_Dyrektor-Piekne-miejsca-w-europie-do-zobaczenia-inspiracje-o-architekturze-miasta-10

Nowoczesny plac targowy w Mariborze – miejsce rozwiązane w sposób godny uwagi i naśladowania ;]

Maribor-Pani_Dyrektor-Piekne-miejsca-w-europie-do-zobaczenia-inspiracje-o-architekturze-miasta-9

Widok na pkac targowy z tarasu powyżej – z pewnością również wykorzystywanego jako targ przy sprzyjających okolicznościach. Poniżej tego targu jest jeszcze 2 stopnie tarasów targowych ;]

Podwórkanie chodzi tu o place ale o zakamarki a’la atrium, położone między budynkami dziedzińce, które każde miasto posiada ale nie każde traktujue je poważnie. W niektórych miastach powstają tam pijackie meliny, dzikie parkingi, zgrupowania otwartych śmietników dla tworzących zamkniecie bloków….

Maribor-Pani_Dyrektor-Piekne-miejsca-w-europie-do-zobaczenia-inspiracje-o-architekturze-miasta-20

Nie trzeba wywalać setek milionów złotych na zabetonowanie granitem placu. Wystarczy trochę żwirku, pomysłowe donice i – GOTOWE. Czysto, schludnie i przyjemnie!

Street ArtUliczna sztuka, performance, zagospodarowanie przestrzeni publicznych, wystawy czy jak ich zwał. Chodzi o to, że miasto potrzebuje takich akcentów. Dzięki nim w mieście „zawsze coś się dzieje”, dzięki nim miasto zmienia się, tętni życiem i przyciąga! Ludzie potrzebują rozrywki wizualnej. Ba! Chcą w niej również uczestniczyć. Dlaczego jest jej u nas jak na lekarstwo? No chyba nie powiecie mi, że „przecież zaraz by wszystko zniszczyli..” (Poczytajcie o Rzeszowskiej Paniadze jeśli macie ochotę;])

Maribor-Pani_Dyrektor-Piekne-miejsca-w-europie-do-zobaczenia-inspiracje-o-architekturze-miasta-16

Nie wiem co to jest, nie wiem o co chodzi ale wiem, że „coś się dzieje” ;];]

SztukaNie kolejny papież na postumencie, nie kolejny pomnik bitewny, nie kolejny krzyż zasłużonych czy poszkodowanych.
Sztuka na ulicy.

Jakoś w latach 80′ albo ciut wcześniej prace artystów pojawiały się na ulicach w polsce czy w parkach.
Teraz – cisza na morzu. Co jest? Wszyscy artyści wyjechali do Anglii ?? No nie powiecie mmi chyba, że kochacie te gołe place z drzewkami w kwadraty??!!

Maribor-Pani_Dyrektor-Piekne-miejsca-w-europie-do-zobaczenia-inspiracje-o-architekturze-miasta-25 Przestrzeń publicznaCo miasto ma w sobie innego niż wieś albo plener? Inny rodzaj przestrzeni. Taki rodzaj przestrzeni, który oferuje zbliżenie wspólnych interakcji ;] niby każde miasto to ma, bo ludzi jest elatywnie więcej w jednym miejscu. Ale co czyni je przyjaznym interakcjim? WSPÓLNA PRZESTRZEŃ! Taka przestrzeń do której tęsknisz, w której czujesz się dobrze, chcesz się z nią podzielić z inymi i spędzić tam swój bardzo cenny czas.

Maribor-Pani_Dyrektor-Piekne-miejsca-w-europie-do-zobaczenia-inspiracje-o-architekturze-miasta-18

To zdjęcie zrobiłam o 11stej przed południem. Kawiarenki zapełniały się już, na ulicy robiło się gwarno. Ludzie lubią wychodzić do ludzi ;]

Architektura "w różnym wieku". Miałam wrażenie, że Mariboru ni opuściła żadna architektoniczna "epoka"

Architektura „w różnym wieku”. Miałam wrażenie, że Mariboru niE opuściła żadna architektoniczna „epoka”. Niestety nie moge powiedzieć tego o wielu naszych miastach i to jest bardzo przykre. Do dziś, wbrew karcie weneckiej powstają neo-niewiadomo-co potworki. Jeszcze gorzej dlatego, że często dzieje się to pod „czujnym okiem konserwatora zabytków”.

Trochę architektury

Trochę architektury PARKING – rzut kaminiem od starej zabudowy centrum!

Dla dzieciTo, że miasto ma być tak samo łatwo dostępne i przyjazne dla dzieci albo niepełnosprawnych wiecie. tylko cóż z tego? W większości nic. Np. niby pochylnia ze spadkiem po którym nie da się wjechać, albo jedyna atrakcja restauracji – kszesełko niemowlaka. Nie mam pieni pochwalnej dla Mariboru za równy dostęp, bo aby to stwierdzić trzeba w miescie być dłużej niż 4 godziny, ale rzuciła mi isę w oczy taka wystawka dla dzieci i jest ona godna uwagi i naśladowania ;]
Maribor-Pani_Dyrektor-Piekne-miejsca-w-europie-do-zobaczenia-inspiracje-o-architekturze-miasta-22

Kącik dla dziecka w restauracji.

Kolejny koniec moich relacji na dziś. Z tegorocznych warstatów mam dla Was jeszcze:

  1. Miasto Maribor na Słowenii – pierwsze wrażenie.
  2. To, co przeczytaliście o Mariborze dziś ;];];]
  3. Urywki wrażeń z Florencji w której pokazuję Wam kościół którego głównym akcentem przesądzającym o charakterze wnętrza jest… TKANINA ;]
  4. Odrobina Florencji i jej renesansowość w pełnej krasie.
  5. Dawno temu w domu czyli ep. o starym hotelu neo-kolonialnym we włoskim nadmorskim Pineto. (Dawno temu w domu – seria – tutaj)
  6. Mój kolejny Słoweński zachwyt – stolica kraju – Ljubljana
  7. Ljubljana – miasto cz.2
  8. Wprowadzenie do warsztatów pt. „Promocja Architektury” które przeprowadziłam we Włoszech wraz ze studentami, doktorantami i p. profesor z Politechniki Krakowskiej.

PD Architekt pozdrawia Was z Sanoka – trochę chora, ale jak zawsze „na posterunku”.

Na pewno zainteresują cię nasze projekty, nasz YouTube czeka na ciebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Miejsca których nie znacie – o zagospodarowaniu przestrzeni publicznej – Maribor, Słowenia, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl