Ljubljana ep.2 – O przestrzeni miejskiej znowu i o jej wartości „na oko”.

Nadrabiają czas który uciekł mi ostatnio przez dwa znaczące live-eventy publikuję szybciutko następny post o Ljubljanie. Jeszcze tylko jeden wpis  i wrócimy do naszych codzienności, czyli do tego jak budować, co budować i czym się inspirować. Obiecuję Wam również wielki powrót młodego technika! Nie mogę przeżałować, że obiecałam co piątek – 40 epizodów (sic!) a okazało się że jest .. co … jeden raz napisany w zapowiedzi ;]

miasto-na-weekend-architektura-spostrzezenia-pani-dyrektor-blog-architektoniczny-22

Na początku powtórka jednego ze zdjęć z poprzedniego posta – urokliwa uliczka która z innymi wygrywa… detalem ;]

EventyMiasto i wydarzenia potocznie znane eventami – to jest TO. Tutaj – koncert orkiestry POCZTY w Słowenii ;] Miasto to nie tylko architektura – to przede wszystkim jego rytm, ludzie, miejsca małe i duże, jego zapach, jego energia, miejscowy koloryt. Wydarzenia – te małe i duże przyciągają turystów i sprawiają, że architektura (sama w sobie zimna i martwa) ożywa.

Zatrzymaj-sie-w-Ljubljana-piekne-miasto-na-weekend-architektura-spostrzezenia-pani-dyrektor-blog-architektoniczny-13

Na tym placu spodobały mi się szczególnie kolory na elewacjach. U nas zdobienia np gzymsy uwidacznia się – tam – niekoniecznie – jak widzicie elewacja jest całkiem monochromatyczna.

Zatrzymaj-sie-w-Ljubljana-piekne-miasto-na-weekend-architektura-spostrzezenia-pani-dyrektor-blog-architektoniczny-10

Urokliwe uliczki Ljubljany.

Elementy„Coś nowego, coś pożyczanego, coś niebieskiego i coś starego” – stara anglosaska śpiewanka ślubna w kontekście miasta sprawdza się doskonale ;] Jak można to zinterpretować?

 1. Coś NOWEGO to proste, bo chodzi oczywiście o architekturę współczesną i o to by pozwolić jej zaistnieć (my w Polsce mamy z tym duży duży problem)
 2. Coś STAREGO to naturalnie architektura zabytkowa czyli taka którą zostawiły nam poprzednie pokolenia – dziedzictwo miasta – i o nią należy dbać szczególnie!
 3. Coś NIEBIESKIEGO ja interpretuję dwojako – z jednej strony chodzi o rzekę, z drugiej chodzić może o niebo jako „sufit” np. we wnętrzach urbanistyczne, jako płótno – canva – na której prezentuje się architektura lub jako woda właśnie – ta wartość dodana, która sprawia, że miasto jest jeszcze lepsze ;]
 4. Coś POŻYCZANEGO ja osobiście rozumiem jako DOBRĄ INSPIRACJĘ – inspirowanie się jest wskazane!
miasto-na-weekend-architektura-spostrzezenia-pani-dyrektor-blog-architektoniczny-35

Coś nowszego ;] Jak miało być i jak wyszło :P Taka dygresja architektoniczno-deweloperska. Nowe city-center które powstaje wokół dworca w Ljubljanie. Jak podoba się wam efekt ??

Macie ochotę na więcej moich wycieczkowych przemyśleń?? Pooglądajcie więcej i oczywiście jak zwykle – zainspirujcie się!

 1. Miasto Maribor na Słowenii – pierwsze wrażenie.
 2. Dlaczego przestrzenie publiczne w mieście są tak ważne na przykładzie Mariboru.
 3. O kościele którego głównym akcentem we wnętrzu jest … tkanina. Zmienisz ją? Zmieni się całe wnętrze ;]
 4. Spojrzenie na Florencję. Miasto, które bardziej renesansowe być nie może ;]
 5. Dawno Temu w Domu ep.17 Hotel w stylu hiszpańsko-mauretańskim z 1920r. Pozostałe posty z serii Dawno temu w domu – seria – tutaj
 6. Ljubljana – miasto, które postawiło na rozwój kultury i twierdzi, że to może go wyróżnić.
 7. Ljubljana – miasto cz.2 – czyli o tym co dowiedzieliście się tutaj.
 8. Wprowadzenie do warsztatów pt. „Promocja Architektury” które przeprowadziłam we Włoszech wraz ze studentami, doktorantami i p. profesor z Politechniki Krakowskiej.

PD Architekt pozdrawia Was z Rzeszowa i ma nadzieję, że ostatni zwrot ku inspiracjom większego formatu niż kuchnia nie przeraził Was ani nie znudził ;]

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 6.7/10 (3 votes cast)
Ljubljana ep.2 - O przestrzeni miejskiej znowu i o jej wartości "na oko"., 6.7 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl