PROMOCJA ARCHITEKTURY – Warsztaty – Zbieram pomysły i organizuję bojowników ;]

Zwieńczaniem naszej wyprawy do Włoch były warsztaty architektoniczne, które odbyły się w malowniczej scenerii Pineto. Nie zazdrośćcie specjalnie – pogoda nas nie rozpieszczała i przez całe 5 dni obdarowała słońcem które spiekło nas na raka. Powrót podczas którego miałam zdać Wam relację z San Marino i Forli albo Urbino upłyną mi w warkoczach deszczu z nieba przy prędkości 40km/h na autostradzie – też nie macie co zazdrościć :P;]

Promocja-architektury-warsztaty-studialne-prezentacja-pomysly-idee-przesztrzen-pani-dyrektor-blog-architektoniczny-6 copy

Przez 2 godziny zadawałam studentom serię osobistych pytań w stylu „czy czułeś się inny niż Twoi rówieśnicy” np. Dlaczego? Bo przez nasz wydział przetaczały się aury o nacechowaniu wybrannictwa. Czy architekt ma prawo czuć się wybrany? Do czego ma takie prawo? Jak pomóc ma to architekturze w jego rękach?

WarsztatyDlaczego Warsztaty? Bo tak jak uważam często, że praca w grupach w wydaniu amerykańskim jest mało produktywna i raczej nikomu ie potrzebna, tak krótkie i konkretne warsztaty przydadzą się każdemu i zebrać z nich można w bardzo dojrzałe owoce ;] Tym razem – w przygotowaniu, albo rczej – opracowaniu schematu warsztatów uczestniczyli studenci i doktoranci Politechniki Krakowskiej. Temat warsztatów? PROMOCJA ARCHITEKTURY. 

Wiecie, że Pani Dyrektor jest przedsiębiorcą i na kwestie nawet filozoficzne patrzy przez pryzmat firmy? Jeśli nie – powinniście ;] Co ma ze sobą wspólnego promocja architektura i firma? Wiele! Dawno temu, na pierwszym roku studiów, ktoś powiedział mi, że „całe tabuny studentów architektury myślą, że są/będą artystami a to do czego dojdą to jedynie i ewentualnie takie sobie rzemiosło”. Zawieszam to zdanie w powietrzu i wracam do promocji architektury. Czy komentarz kwestii „jedynie rzemieślnika” odnajdziecie w tekście pozostawiam Waszej luźnej interpretacji.

Promocja architekturyDo kogo ma być kierowana dobra architektura, jak ją odczytać, gdzie odnaleźć, jakimi środkami promować, jakich sposobów do tego celu używać i przede wszystkim KTO MA PROMOWAĆ ARCHITEKTURĘ? Czy jako architekt jesteś zobligowany/namaszczony do niesienia przesłania jakim jest dobra architektura i komu masz go nieść??

Promocja-architektury-warsztaty-studialne-prezentacja-pomysly-idee-przesztrzen-pani-dyrektor-blog-architektoniczny-4 copy

„Bo Ziutek z miasta to całkiem inny Ziutek niż Ziutek ze wsi” – i to NIE SĄ słowa Pani Dyrektor:P A wiele w nich treści – zupełnie nieuszczypliwej!

Jako zło konieczne niejednego Inwestora nie zrealizujemy żadnej misji. Za późno.
Edukacja u wczesnoprzedszkolna? Nie doczekamy rezultatów choć to właśnie miejsce od którego trzeba byłoby zacząć.

Poszukując SPOSOBU NA PROMOCJĘ ARCHITEKTURY odnaleźliśmy doraźne remedia w postaci lekkiej, łatwej do przełknięcia edukacji kierowanej do pokolenia 20-40. Wykorzenienie złych nawyków poprzez uświadomienie KIM dla Inwestora winien BYĆ ARCHITEKi jakie są obowiązki architekta w stosunku do Inwestora.

Medium? INTERNET – TAK, ale to nadal niewiele bo wiele osób poszukujących rozwiązać na dobrą architekturę szuka ZA PŁOTEM a tam rozwiązań BRAK!

NIE LEKCEWAŻ ZIUTKA, czyli o tym jak każdy ma prawo do swojego zdania bo jest sumą własnych doświadczeń a TWOIM zadaniem jest pokazać mu alternatywne możliwości o pozwolić na świadomy wybór a na każde pytania o odpowiadać bez przekąsu i sarkazmu tak bliskiemu każdemu architektowi który pracuje w zawodzie i z inwestorem ma styczność.

WydarzeniaZ pewnością czujecie, że szykujemy dla Was eventy ;] Nie ma promocji bez wydarzeń – to oczywiste dla pokolenia które tak jak ja żyje w dwóch czy trzech światach jednocześnie (Real vs. Fb-Instagram-Blog-Tweeter-etc….). A dla tych, którzy zdrowi pozostają w jednym – również – a jakże! Szykujemy całą serię i z pewnością wkrótce się o tym dowiecie. Na każdy z eventów macie również otwarte zaproszenie – o wszystkim informuję na grupie Blogi Architektoniczne, do której jako twórcy, możecie dołączyć w każdej chwili a jako obserwatorzy zobaczycie zaproszenia na Profili Facebookowym Pani Dyrektor.

Promocja-architektury-warsztaty-studialne-prezentacja-pomysly-idee-przesztrzen-pani-dyrektor-blog-architektoniczny- copy

Pod koniec warsztatów usłyszałam tak zaskakujące sposoby na promocję architektury, że bylibyście bardzo zdziwieni ;] (O tym w relacji zbiorczej pewnie pod koniec roku albo na wiosnę). GRA JEST WIĘC WARTA ŚWIECZKI!

Już w ten czwartek – 28 sierpnia w kawiarni ModernFolk na Rynek 25 w Rzeszowie spotkamy się w młodziutkim gronie studentów Politechniki Rzeszowskiej, Gliwickiej i Krakowskiej i porozmawiamy o ich ideach, koncepcjach, pomysłach i przemyśleniach. Burza mózgów jest bardzo przydatna ;] Dowiemy się jeszcze więcej.

Pomożecie?Jeśli macie ochotę na wsparcie naszych inicjatyw i jesteście związani z architekturą zawodem i/lub sercem – wypełnijcie ankiety które ściągnąć możecie ze strony – galeria poniżej. Uzupełnijcie i ślijcie na maila gloria.imperatrix[at]gmail.com Każdy z Waszych głosów i opinii będzie wzięty pod uwagę przy organizacji, zbieraniu konkluzji, dalszej pracy z tematem!

Na warsztatach wypełnialiśmy dokładnie takie same ankiety. Bardzo ciekawa jestem Waszego zdania na temat ;] Możecie opuścić pytania kierowane do studentów architektury, ale jeśli jesteście moimi stałymi czytelnikami – z pewnością w jakiś sposób Wasza przygoda z architekturą się rozpoczęła ;] Pytania niektóre są dość dziwne – ale nie bójcie się – mają na celu bliżej poznać grono arche-miłośników i bardziej otworzyć je na szerzenie „dobrego przykładu” ;]

Promocja-architektury-warsztaty-studialne-prezentacja-pomysly-idee-przesztrzen-pani-dyrektor-blog-architektoniczny-8 copy

Kto wie? Może spotkamy się już w piątek i porozmawiamy o architekturze?

 

PD Architekt pozdrawia Was ciepło z chłodnej Zamkowej w Rzeszowie, wyciąga wnioski z każdego Waszego maila i jeśli nawet nie odpisuje od razu – przyjmuje do wiadomości każde Wasze zdanie czy uwagę!
DOBREJ ARCHITEKTURY WAM ŻYCZĘ!

Jeśli macie ochotę na moją relację z krótkiej Wyprawy po Włoszech zapraszam na wcześniejsze posty:

  1. Miasto Maribor na Słowenii – pierwsze wrażenie.
  2. Dlaczego przestrzenie publiczne w mieście są tak ważne na przykładzie Mariboru.
  3. O kościele którego głównym akcentem we wnętrzu jest … tkanina. Zmienisz ją? Zmieni się całe wnętrze ;]
  4. Spojrzenie na Florencję. Miasto, które bardziej renesansowe być nie może ;]
  5. Dawno Temu w Domu ep.17 Hotel w stylu hiszpańsko-mauretańskim z 1920r. Pozostałe posty z serii Dawno temu w domu – seria – tutaj
  6. Ljubljana – miasto, które postawiło na rozwój kultury i twierdzi, że to może go wyróżnić.
  7. Ljubljana – miasto cz.2
Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.0/10 (2 votes cast)
PROMOCJA ARCHITEKTURY - Warsztaty - Zbieram pomysły i organizuję bojowników ;], 8.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl