Domy z Kontenerów Transportowych – Kontrowersja i Czar Ep.3z5

Do tej pory na PaniDyrektor pojawiały się artykuły o obiektach z kontenerów transportowych, które otrzymały funkcję mieszkalną. Dziś prezentuję śmiały pomysł na miejsce dla Twojego biznesu na przykładzie realizacji kawiarni Starbucksa, którego twórcy wybrali nieco odmienną formę, niż ta którą zwykle widujemy.

KonteneryDlaczego znów przychodzą mi na myśl? Bo zdarzyło mi się mieć już kilku inwestorów, którzy w poszukiwaniu pomysłu na dom innego niż standardy z katalogu pytali o możliwość budowania czy to z płyty warstwowej, czy montowania kontenerów właśnie. Płyta warstwowa to nic jeszcze. Kontener to dopiero wyzwanie!

Dlaczego problematycznym jest budownanie obiektów z kontenerów w Polsce? Co czeka inwestora który takowy  dom z kontenerów chciałby zbudować?

 1. Przeważnie domem z kontenerów zainteresowany jest Inwestor niskobudżetowy, nie ten mega kreatywny-hipster, tylko ten, którego na nic więcej nie stać.
 2. Jak rozumieć domy z kontenerów transportowych i jaką procedurę miałyby przejść. Zgłoszenie? Pozwolenie?
 3. Jak wnioskować o dom z kontenera w Warunkach Zabudowy? (Piszący warunki zabudowy na 90% nie będzie chciał słyszeć o takim sformułowaniu warunków by kontener dało się urzeczywistnić)
 4. Jak obiekt z kontenerów ma się do MPZP (Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego) którego ustalenia dotyczące ładu i porządku na 98% nie pozwolą na jego zrealizowanie.
 5. Przeważnie Inwestor polski chciałby aby kontener był „obiektem nie związanym trwale z gruntem” w zwiazku z czym mniema, że może postawić go gdzie chce i jak chce użytkować bez konsekwencji a jak wiemy to nie tak i droga nie tędy prowadzi.
 6. Kontener u polskiego inwestora jest ucieczką od przepisow reasumując i poszukiwaniem sposobu na najtańszy możliwe dom a to … wyklucza „fajność” przedsięwzięcia.

Pooglądajmy bardzo ciekawą realizację i zainspirujmy się ;]

Chciałabym, by Inwestorzy od pomysłów z kontenerami z rodzaju kreatywnych hipsterów nie beztroskich inwestorów typu „zero-budget”

StarbucksKontenery, które używane są do transportu m.in. kawy i herbaty stają się niezłą reklamą dla produktu: „Świeża kawa – prosto z transportu”! ;) Kontenerowa siedziba Starbucksa mieści aparaturę do robienia kawy i niewielką przestrzeń roboczą dla pracowników tworząc kawowe walk- i drive – thru.

domy-z-kontenerow-transportowych-starbucks (5)

Prefabrykowane moduły, zbudowane w fabryce i dostarczane na miejsca ciężarówką mają wystarczająco dużo miejsca dla dostaw, ekspresów do kawy i około 3-5 pracowników.

 

domy-z-kontenerow-transportowych-starbucks (18)

Przednia ściana kontenera pokryta jest dobrze znaną klientom Starbucksa czcionką tworzącą powtarzające się napisy: „Regenerate, Reuse, Recycle, Renew, Reclaim…” (odtwarzać, ponownie używać, recyklingować, odświeżać, odzyskiwać…) – same przyjazne środowisku słowa na „R”.

 

domy-z-kontenerow-transportowych-starbucks (3)

Piękna i bardzo klimatyczna ażurowa ściana przedstawia plantację kawy – a jakże inaczej ;)

 

domy-z-kontenerow-transportowych-starbucks

Dlaczego budujemy w ten sposób? Do sieci Starbucks produkty dostarczane są w kontenerach transportowych, które w trosce o naszą planetę używamy ponownie aby zminimalizować ilość odpadów niszczących Ziemię – w ten właśnie sposób powstają miejsca takie jak to. – tak brzmi przekaz na jednej ze ścian kontenera Starbucks.

Zobacz także inne Starbucksowe realizacje wykonane z kontenerów transportowych:

Interesujący pomysł, który może zostać wykorzystany dla lokalizacji nowootwartej inwestycji, do realizacji której nie jest niezbędna duża przestrzeń wewnętrzna.

Kontenerowa alternatywa jest szybka, dużo mniej kosztowna, niezaprzeczalnie oryginalna i oczywiście ekologiczna ponieważ daje możliwość recyclingu.

JEST TYLKO JEDEN MAŁY SZKOPUŁ!!! (Zanim zaczniesz polemizować przeczytaj o tym, że DOM nie jest DLA KAŻDEGO!)

Jak wspomniałam już na samym początku – aby budowanie z kontenerów było FAJNE należy spełnić jeden JEDYNY WARUNEK.
Takie budowanie nie może być dyktowane desperacją niskiego budżetu!!!
Do realizacji przedsięwzięcia conajmniej tak fajengo jak ten powyższy przykład potrzeba luźnego budżetu bez ciśnienia na „już-teraz-natychmiast” oraz ciekawości, pomysłowości i kreatywności oraz PEŁNEJ ŚWIADOMOŚCI.

PD Architekt pozdrawia ze swojej ukochanej rattanowej sofy którą kupiła za dotację otrzymaną w 2010r. i która to sofa sprawdza się w firmie do dziś ;]

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
Domy z Kontenerów Transportowych – Kontrowersja i Czar Ep.3z5, 7.8 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Mam trochę wątpliwości co do tej taniości domów z kontenerów. Nie mam doświadczenia ani porównania przy budowie domu tradycyjna metodą, ale tak z grubsza, 4 kontenery 40 tys, fundament 10, ocieplenie/izolacja 10, elewacja (hmm mozna popłynąć :) ) no 15, okna/drzwi 15 tys, instalacje i scianki wew 20, jakies prace typu ciecie spawanie 10 daje 130 tys * 1,4 (tyle zazwyczaj sie myle przy projektach remontow które robiłem) daje 180 tys za cos w stylu stanu deweloperskiego. Pewnie cos przeszacowalem ale w naszym klimacie raczej DUŻO taniej nie wyjdzie. Co nie zmienia faktu że jak miałbym wybierać to biorę kontenery :)
  A jeszcze nie wiem jak z dachem, może być płaski czy trzebaby jakąś konstrukcje ze spadem robic (widzialem na zdjęciach z Kanady coś takiego) to dodatkowe koszty.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Myślę, że dałby radę za 150tys. Przeciętnie człowiek łudzi się, że zamknie pod klucz w 300tys. Z mojego doświadczenia NIGDY tak nie jest.
   Dach – zależne od WZ i MPZP niestety …

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl