Domy MałeDomy Nowoczesne

7 sposobów na Mały Tani Dom ep. 5 – ECO Dom z płyty warstwowej

Tym razem inspiracja na mały, tani domek przyszła z Hiszpanii za sprawą architektów o imieniu Miguel de Guzman i Veidimanna Protum – nazwałam go ECO dom ;]

El Espinar House został wybudowany w małej wiosce u podnóża gór Sierra de Madrid, na skraju miasta przy granicy z Parkiem Panera.

Taka lokalizacja była punktem wyjściowym dla projektu, ponieważ architekci pragnęli uwzględnić piękne widoki i równocześnie wykorzystać naturalne światło od strony północno-zachodniej.

Dom został wybudowany na samym środku działki  z uwzględnieniem warunków budowy ustalonych przez władze miasta oraz naturalnego rozmieszczenia drzew, które pozostało nienaruszone.

ECO DOM
Troszeczkę futurystyczny, nowoczesny, pomysłowy – niebanalny – mały dom w hiszpańskich górach

Fasada budynku składa się z trzech warstw.


– Pierwszą stanowi płyta warstwowa składająca się z płyty OSB, izolacji styropianowej i wodoodpornej płyty wiórowej (jest to zarazem wykończenie wnętrza).
– Druga warstwa zrobiona jest z poliwęglanu komorowego, co zapewnia dodatkową izolację i poprzez swoje właściwości przewodzące może w zimie gromadzić ciepło. W lecie zadaszenie można otworzyć na zewnątrz,  przez co zyskujemy dodatkową przestrzeń tarasową.
Metalowe rurki zapewnią pnączom swobodny wzrost na trzech ścianach domu i składają się na trzecią, roślinną “warstwę” budynku.

Wykorzystanie częściowo zmechanizowanych technik budowlanych, stalowych struktur, płyt warstwowych i poliwęglanu ułatwia i przyspiesza budowę, redukuje koszty i umożliwia wprowadzanie zmian w przyszłości.
eco dom
Salon z mnóstwem światła w środku! Zobacz jak lekko prezentuje się klatka schodowa!

Taras na górze jest tak naprawdę ogrodem, który rekompensuje naturalną przestrzeń zajętą przez budynek i umożliwia odpoczynek z pięknym widokiem na góry z na wysokości drzew.

eco_dom

Zwróć uwagę na sformułowanie, że zielony stropodach –  taras REKOMPENSUJE – odebrany naturze przez powierzchnię zabudowy budynku teren. Nie jestem fanatykiem natury, ale określenie to świadczy o szacunku projektanta do otoczenia, jego pomysłowości i podążaniu z duchem czasu – realizacja może śmiało nazywać się BUDOWNICTWEM ECO -ECO DOM. Przyjemnie jest wejść na zielony taras? Płytki nie odpadają :D

Widok na taras
Widok z zielonego tarasu (stropodachu) na góry
Warto zwrócić uwagę na wykorzystanie “SANDWICH PANELS”, czyli płyt warstwowych do budowy małego, taniego domku.

Takie płyty są bardzo popularne również u nas w Polsce i pozwalają nam oszczędzić czas i pieniądze.  Używane są zwykle jako ścianki działowe i pokrycia dachowe głównie w budownictwie przemysłowym. Dwa arkusze blachy powlekanej (widocznej od środka i na zewnątrz budynku) mają w środku wełnę mineralną oraz piankę poliuretanowa albo styropian. W sklepach możemy znaleźć takie płyty o różnym kształcie, kolorze oraz grubości. Są wytrzymałe i lekkie przy montażu.

Ich popularność wskazuje na to, że pod wieloma względami warto używać płyt warstwowych.

ECO DOM  Z PŁYTY WARSTWOWEJ – ZAINSPIRUJ SIĘ!

Koniecznie zobacz tez inne odcinki o małym tanim domu:

Ep. 1 „Skandynawski dom – kiedy mamy mały budżet”
Ep. 2 „Mały słodki domek”
Ep. 3 „Pomysł wprost z Japonii”
Ep.4 „Skansen w Sanoku”

Pani Dyrektor Architekt

(a dla ciekawskich oryginalny artykuł tutaj: https://www.archdaily.com/394253/espinar-house-miguel-de-guzman-veidimanna-protum)

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button