Amerykańska willa na stoku z werandą, tarasem z widokiem i SPA

Cześć! Jak widać po tytule, dzisiejszy dom marzeń to amerykańska willa na stoku z werandą, tarasem z widokiem i SPA. Wracamy więc do jednego z moich ulubionych tematów, czyli domów w stylu amerykańskim. Dzisiejsza propozycja amerykańskiej willi na stoku może przypaść wielu z Wam do gustu. Jest niezwykle efektowna wizualnie, uniwersalna (wychodzi naprzeciw potrzebom rodzin z dziećmi) oraz czerpie z trendów stylu amerykańskiego w jego najbardziej sielskim, wręcz bajkowym wydaniu.

Amerykańskie budownictwo – charakterystyka

Wygląd budynku przywodzi na myśl amerykańskie budownictwo w stylu spokojnych, rodzinnych przedmieść z uwzględnieniem, że mamy tu do czynienia nie ze zwykłym domkiem z sidingiem i werandą, lecz z willą stylizowaną na pałacyk. Oprócz charakterystycznych dla tego stylu elementów neoklasycznych, takich jak jasna elewacja z dużymi oknami czy mocno dekoracyjne wykończenia, widzimy delikatną inspirację budownictwem typu cottage. Mam tu na myśli przede wszystkim kształt werandy oraz ostre skosy na dachu, przy których wystają jętki i wieszaki, czy rustykalne okiennice zewnętrzne.

Wygląd zewnętrzy amerykańskiej willi

Na pierwszy rzut oka ta amerykańska willa na stoku z werandą nie sprawia wrażenia tak okazałej, jak wskazywałyby metraż. Dzieje się tak głównie ze względu na strzelistość mansardowego dachu, siding na elewacji oraz częściowo ukrytą podziemną kondygnację. Siding optycznie zmniejsza dom, ale jednocześnie czyni go bardziej przytulnym. Jak się jednak później okaże, poza częścią dzienną, na piętrze, znajdziemy aż 4 sypialnie i garderobę. Tak więc miejsca dla rodziny z dziećmi nie zabraknie.

Kolorystyka elewacji oraz dachu jest bardzo stonowana, ale nie monotematyczna. Znajdziemy tu różne odcienie bieli, beżu i szarości, co zdaje się oczywistym wyborem w przypadku niejednorodnej bryły. Kiedy mówię o nieregularności, to mam przede wszystkim na myśli wkomponowanie jednej kondygnacji w stoku, a także dach i wystające z niego lukarny.

Amerykańska willa na stoku: najbliższe otoczenie

Na najbliższe otoczenie naszej amerykańskiej willi na stoku składa się okalająca ją z każdej strony zabudowana weranda. Do tego dochodzi oczywiście przestrzeń rekreacyjna pod werandą przy wejściu głównym. Jest to idealne miejsce na leżakowanie latem w cieniu albo na grillowanie. Zaraz obok domu znajdziemy również utwardzony podjazd i ścieżkę prowadzącą do wejścia do budynku. Do domu można dostać się po schodach prowadzących na szczyt stoku, na którym znajduje się parter. Jeśli chodzi o wnętrze, tradycyjnie zostało ono podzielone na część wspólną dzienną na parterze, część sypialnianą na piętrze oraz część rekreacyjną w piwnicy.

Wnętrze amerykańskiej willi na stoku

Zacznijmy od najniższej kondygnacji. Poza paroma niewielkimi pomieszczeniami gospodarczymi skrytymi przed wzrokiem nieproszonych gości (takich jak kotłownia czy pralnia) znajdziemy tutaj ponad 60-metrową męską bawialnię oraz pomieszczenie do leżakowania win. Męska bawialnia w domyśle ma sugerować, że pomieszczenie przeznaczone jest do męskich spotkań, męskich spraw i rozrywek. Rozrywek, które mogłyby uprzykrzać życie pozostałym lokatorkom czy gościnom spędzającym czas w części dziennej domu. 😉 Oczywiście żartuję.

Po wejściu przez werandę do środka naszej amerykańskiej willi znajdziemy się w foyerze. Zaraz przy wejściu znajdują się schody na piętro. Na parterze rozplanowano takie pomieszczenia jak salon z jadalnią, kuchnia ze spiżarnią, gabinet, SPA i WC. Rozkład pomieszczeń zdaje się w tym przypadku dość typowy, może z wyjątkiem SPA. Najwięcej metrażu zajmuje salon połączony z jadalnią. Jak zwykle w naszych projektach, z salonu możemy przejść na przestronny taras z widokiem na malowniczy krajobraz. Kuchnia, mimo że otwarta, jest częściowo oddzielona od reprezentacyjnej części domu poprzez zmianę stylu umeblowania i podłogi.

Na piętrze znajdziemy oczywiście część sypialnianą, w skład której wchodzi główna sypialnia z garderobą, trzy mniejsze sypialnie i dwie łazienki. Pokoje dla dzieci mają stosunkowo niewielkie metraże, jednak są dobrze doświetlone dzięki dużym oknom.

Poodsumowanie projektu: amerykańska willa na stoku

Podsumowując, ta amerykańska willa na stoku z werandą, tarasem z widokiem i SPA to projekt, w którym znajdziemy nie tylko wiele pomieszczeń służących rozrywce i rekreacji, ale również dom, w którym każdy metr kwadratowy fasady został zamieniony w dzieło sztuki. Spójrzcie tylko na te okiennice, balustrady, sztukaterię, gzymsy. Na te malownicze okna z łukami i, przede wszystkim, całościowe wkomponowanie bryły tak, by stała się częścią stoku.

Jestem po prostu oczarowana i nie mogę oderwać od tego projektu wzroku. I założę się, że przechodnie spacerujący po okolicy odczuwają to samo. 😊 Jakby nie patrzeć, tego typu projekty nadal nie są w Polsce aż tak bardzo popularne, jak na Zachodzie. Nie jest to z pewnością propozycja, która przypadnie do gustu fanom minimalizmu, trudno jednak odmówić temu domowi tego, że jest po prostu niezwykle estetyczny i elegancki.

A Wam jak podoba się ten projekt? Przerost formy nad treścią czy dom marzeń? Gdybym miała powiedzieć, jakie skojarzenia budzi we mnie ta amerykańska willa na stoku z werandą, powiedziałabym: baśniowość i wysublimowana elegancja. A z czym Wam się kojarzy?

Zobacz również:

Sielski dom nowoczesny – DOM MARZEŃ A0316

Nowoczesny dom z basenem zewnętrznym – DOM MARZEŃ A0350

Nasze projekty obejrzy Usz również na YT w spacerze 3D!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl