Klasyczna eklektyczna willa miejska

Cześć! Piękna klasyczna willa miejska w stylu eklektycznym to temat przewodni naszego dzisiejszego wpisu. Robi ona wrażenie nie tylko ze względu na swój spory metraż. Uwagę przykuwa również nieoczywisty styl przypominający renesansowe włoskie wille miejskie. Takie same, jakie możemy wyobrażać sobie, kiedy czytamy na przykład „Romea i Julię”.

Klasyczna eklektyczna willa miejska od zewnątrz

Przyjrzyjmy się bliżej temu harmonijnemu, ale jednocześnie bogato rzeźbionemu budynkowi. Patrząc z lotu ptaka, od razu rzuca się w oczy, jak zmyślnie zaprojektowany został jego kształt. Godzi doskonałe wrażenia wizualne z funkcjonalnością. Przede wszystkim, wejście prezentuje się tak, że wydaje nam się, że obcujemy z mocno rozczłonkowaną bryłą. Co jest tylko częściowo prawdą. Gdy oglądamy ją z góry, okazuje się, że mamy do czynienia z lekko rozczłonkowanym prostokątem z wcięciem tuż przy wejściu, który tworzy efekt „łódeczki”. Dalej bryła jest o wiele bardziej spójna, a więc umożliwia klasyczny rozkład pomieszczeń.

Dlaczego klasyczna eklektyczna willa miejska?

Dlaczego nazwałam ten projekt eklektycznym? Spójrzmy na elewację oraz najbliższe otoczenie budynku. Mimo że kształt bryły przywodzi na myśl perły renesansowej, czy też bardziej klasycystycznej, architektury, nie mamy tutaj tyle przepychu. Bardziej złożone założenia tych styli zastąpione zostały minimalistycznymi, modernistycznymi rozwiązaniami. Idealnie spełniają one swoją funkcję, a jednocześnie czynią projekt łatwiejszym i bardziej budżetowym w wykonaniu.

Zresztą, nie zawsze musi chodzić o pieniądze. Historyczna architektura jest z pewnością świetnym punktem wyjścia, żeby się nią inspirować. Nie zapominajmy jednak, że żyjemy w XXI wieku. Najwięcej radości większości ludziom sprawia życie w przestrzeni, która wydaje im się i piękna, i oswojona. Dotyczy to również stylu architektonicznego czy designu przedmiotów użytkowych. Postawienie w dużej mierze na bezpieczną nowoczesność, dodaje całokształtowi świeżości oraz swojskości.

Część rekreacyjno-ogrodowa

Z każdej strony bryła wygląda nieco inaczej. Poza pionowymi oraz poziomymi gzymsami i subtelnymi okapami umieszczonymi tuż przy delikatnie spadzistym dachu możemy podziwiać typowo klasycystyczne okna oraz duży balkon z rzeźbioną balustradą wsparty na masywnych, prostokątnych kolumnach. A pod balkonem, na kamiennym tarasie okalającym tę klasyczną miejską willę z każdej strony, pojawia się miły akcent w postaci murowanego grilla z szafkami. Po bokach domu znajdziemy również dwa balkony, tym razem jednak mniejszych rozmiarów.

Tak samo taras z każdej innej strony niż tylna część domu bardziej pełni funkcję chodnika niż strefy rekreacyjnej. W każdym razie miejsca na wypoczynek na pewno nie brakuje. Umeblowany taras oraz podłużny ogród rozciągający się za nim z pewnością pomogą znaleźć domownikom wytchnienie z dala od miejskiego zgiełku.

Co znajdziemy w środku?

Wchodząc do środka willi przez przedsionek, możemy od razu przejść do garażu, albo do segmentu, w którym znajdują się pomieszczenia gospodarcze (garderoba, kotłownia, pralnia i dodatkowo WC), albo do właściwej części domu, czyli do części mieszkalnej. Część mieszkalna na parterze to oczywiście część dzienna. Składa się na nią kuchnia połączona ze spiżarnią, salon połączony z salonem oraz gabinet.

Rozkład pomieszczeń jest więc nieco bardziej tradycyjny niż przy typowym amerykańskim budownictwie. Uwzględnia odrębność kuchni oraz kładzie nacisk na wygospodarowanie przestrzeni nie tylko służącej rekreacji, ale również pracy i edukacji. Po schodach możemy wspiąć się zarówno na piętro, jak i zejść do kondygnacji podziemnej.

Zacznijmy może od poziomu -1. Co skrywa ta ukryta przed światłem dziennym część domu? Oczywiście jest to przede wszystkim przestrzeń służąca rekreacji. Poza pomieszczeniem technicznym i schowkiem główne skrzypce grają pokój SPA z sauną oraz pokój gier z możliwością umieszczenia tam minibaru.

Na piętrze natomiast znajdziemy oczywiście część sypialnianą składającą się z trzech sypialni oraz dwóch łazienek i dwóch garderób. Poza przestronnym korytarzem znalazło się i miejsce na antresolę, która stanowi przedłużenie części rekreacyjnej, jaką z pewnością jest duży balkon, o którym wspomniałam w pierwszych akapitach wpisu. Duże okna wpuszczające do wnętrza tej części domu morze światła z pewnością czynią to miejsce niezwykle romantycznym i klimatycznym.

Klasyczna eklektyczna willa miejska jako połączenie tradycji i nowoczesności

Ta eklektyczna willa miejska z pewnością pasowałaby do domowników, którzy cenią sobie tradycyjną sztukę oraz ład i porządek. Nie jest w żaden sposób udziwniona oraz nawiązuje do tradycyjnych i cenionych rozwiązań architektonicznych stosowanych chociażby w miejskich budowlach typu klasycystycznego. Nie każdy czułby się swobodnie, mieszkając w takim domu, ale właśnie dlatego istnieje tak wielka różnorodność styli i koncepcji w architekturze. 😊 Odpowiadają one różnorodności potrzeb i stanów ducha, które towarzyszą osobom projektujących, a także żyjących w naszych miastach i domach. A Wam się podoba ten projekt?

Zobacz również:

Nowoczesna miejska willa – bardzo nietypowa działka – DOM MARZEŃ A0370

Nowoczesny dom z basenem i płaskim dachem – A0382

Nasze spacery 3D po domach i innych projektach obejrzysz na YT!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl