Okna dachowe – połaciowe – dobre rozwiązanie tylko jak je umiejscowić?

Dziś temat bardzo pożyteczny, mianowicie projektowanie, sytuowanie i montowanie okien dachowych inaczej zwanych połaciowymi oraz stosowanie innych doświetli pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi w lokalach, domach i innych obiektach.

Wiele z Was rezygnuje z okien dachowych przestraszona opowieściami sąsiadów o tym, że kiepsko się je myje, że nic przez nie nie widać, że słońce grzeje za mocno i że deszcz za bardzo się tłucze. Właściwie argument „widać tylko błękit nieba” jest wyjątkowo paskudny. Jeśli ktoś narzeka na błękit nieba jest chyba strasznie smutnym człowiekiem.

O oknach dachowych i ciekawych pomysłach na ich zastosowanie jako dodatkowego doświetlenia pomieszczeń opowiem słów kilka i nie pominę minusów.

Zdecydujcie sami – opłaca się czy się nie opłaca, co możecie zyskać a co stracić i dlaczego warto zainwestować w okna dachowe a w jakich przypadkach tematu tego unikać. Oczywiście wszystko poparte przykładami a porównanie – na koniec ;]

okna-dachowe-jakie-kupic-by-byly-nowoczesne-zaskakujace-modne-rozwiazania-od-wewnatrz-doswietlenie-2

Okna dachowe jako dodatkowe doświetlenie pomieszczenia mieszkalnego. Wcale nie musisz przez okno wyglądać – jeśli w pomieszczeniu są inne płaszczyzny szklane dodając do niego okna dachowe dodajesz światło a to jest na prawdę kluczowe. Pomieszczenie bez światła jest smutne – pod każdym względem WARTO zainwestować w okno dachowe jako wspomaganie doświetlenia pomieszczenia!

okna-dachowe-jakie-kupic-by-byly-nowoczesne-zaskakujace-modne-rozwiazania-od-wewnatrz-doswietlenie-7

Okno dachowe jako doświetlenie przestrzeni klatki schodowej. Tak – klatka schodowa bez światła jest raz smutna a dwa nieprzyjemna. Po co fundować sobie takie nieprzyjemne doznania kiedy sprawę rozwiązać można w taki łatwy sposób. Dodatkowa rada – nie bój się stosować okien dachowych w rzędach. To żaden problem wmontować je między krokwie w tej samej płaszczyźnie!!

Okna dachowe - zastosowanie modne wnetrze

Dziś na tynku mamy tak dużo okien dachowych do wyboru, że na prawdę nie musi to wyglądać jak do niedawna czyli jako smutne samotne okienko w jednym biednym skosie. Tutaj dwa rodzaje okna dachowego – jedno i dwu podziałowe – uchylne i stałe. Na dodatek to jedno z tych okien dachowych które jednocześnie mogą być mini-balkonikiem.

okna-dachowe-jakie-kupic-by-byly-nowoczesne-zaskakujace-modne-rozwiazania-od-wewnatrz-doswietlenie-18

Doświetla w jednej z połaci dachu wzdłuż kalenicy. Dodają wnętrzu mnóstwa światła. Lokalizuj je od południowej strony po to by nie zarastały mchem i wpuszczały do domu miłe dla oka żółte światło.

okna-dachowe-jakie-kupic-by-byly-nowoczesne-zaskakujace-modne-rozwiazania-od-wewnatrz-doswietlenie-6

Okna dachowe w łazience. Dlaczego okno dachowe w łazience? Bo jest XXI wiek i nie żyjemy już w jednoizbowych chatach z otworem w kalenicy zamiast komina ;] Budujesz dom, chcesz mieć komfort mieszkania godny domu wolnostojącego i z pewnością nie będziesz żałować kiedy do Twojej łazienki (w bloku ciemnej o każdej porze dnia) w domu wreszcie zawita światło.
Panie docenią możliwość malowania się do światła dziennego – tak miłe Panie – nigdy więcej źle nałożonego podkładu czy za mocnych jak na dzień cieni ;]No i pranie jest również przyjemniejsze ;]

okna-dachowe-jakie-kupic-by-byly-nowoczesne-zaskakujace-modne-rozwiazania-od-wewnatrz-doswietlenie-17

Inne okna połaciowe – np. takie nieotwierane przylegające po obu stronach do kalenicy i doświetlające przestrzeń kondygnacji pod połacią dachu.
Oczywiście że takie okna trzeba myć – na dach wychodzi się co najmniej 2 razy w roku tak czy siak więc dacie rade ;]

okna-dachowe-jakie-kupic-by-byly-nowoczesne-zaskakujace-modne-rozwiazania-od-wewnatrz-doswietlenie-14

Troszeczkę na zachętę i troszeczkę dla kontrastu – przepiękna szklana więźba dachowa.

okna-dachowe-jakie-kupic-by-byly-nowoczesne-zaskakujace-modne-rozwiazania-od-wewnatrz-doswietlenie-16

Dla odmiany – doświetle przy podłodze. Kiedyś czytałam, że jeden z domów został zaprojektowany z doświetlami w pasie podłogowym aby „przybliżyć”kontakt z naturą domowników. Czy to przesada – dlaczego ie – jeśli tylko masz taki śliczny japoński wyczesany piaseczek pod domem, nie ślady kotka czy pieska :D

okna-dachowe-jakie-kupic-by-byly-nowoczesne-zaskakujace-modne-rozwiazania-od-wewnatrz-doswietlenie-21

Na sam koniec – doświetle i zieleń. Nie wiem, czy poziomy doświetla i zieleni dzieli jedna kondygnacja ale z pewnością jest to bardzo oryginalny pomysł na zieleń we wnętrzu i doświetlenie kondygnacji oddzielonej w części stropem od kondygnacji najwyższej. ;]

Okna dachowe – DLA KOGO TAK:
– jeśli lubisz światło, masz poddasze i chcesz dodatkowo doświetlić pomieszczenie. Pamiętaj: nie sytuuj od północy.
– jeśli chcesz zaoszczędzić na budowie lukarny – okno dachowe to koszt ok. 2-3 tys. lukarna 5-8tys.
– jeśli nie masz strychu i chcesz sytuować okna wzdłuż kalenicy jako dodatkowe doświetla.
– jeśli nie masz możliwości doświetlenia klatki schodowej z elewacji
– jeśli chcesz tanio doświetlić łazienkę na poddaszu, garderobę, składzik

Okna dachowe – DLA KOGO NIE
– jeśli Twoje pomieszczenia pod skosem są niskie i małe zrezygnuj z okien dachowych i wykonaj lukarnę – zyskasz na przestrzeni i kubaturze!
– jeśli nie masz poddasza do doświetlenia strychu nie ma norm – możesz zamontować przezroczyste dachówki aby rozproszyć ciemności panujące na strychu albo zastosować okna z dwóch stron ściany szczytowej – to wystarczy

PD Architekt pozdrawia wszystkich miłośników światła w pomieszczeniach.

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.2/10 (6 votes cast)
Okna dachowe - połaciowe - dobre rozwiązanie tylko jak je umiejscowić?, 9.2 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

5 komentarzy

 1. Świetne inspiracje! Podoba mi się to okno dachowe z kwiatami, oryginalne połączenie.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Uwielbiam okna dachowe, najchętniej zrobiła bym z nich cały dach. :) to by dopiero był problem z myciem:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Fakt okna dachowe są gorsze do mycia, droższe i więcej z nimi problemu ale i tak warto je montować. Po pierwsze tak jak wspomniała Kajka widok jest niesamowity szczególnie nocą, po drugie znacząco rozjaśniają pomieszczenie i obniżają rachunki za prąd.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. W 100% TAK!!!
  Okna dachowe co prawda faktycznie są upierdliwe do mycia (zwłaszcza jak są wyżej), z pewnością nie są tak energooszczędne jak dach, ale za to światło, widok nieba rekompensują to wszystko. A widok gwiazd nad łóżkiem w nocy … bezcenny (tylko nie wiem czemu u mnie ciągle ten Wielki Wóz ;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl