Dawno już nie poruszałam tego tematu a wiem, że bardzo się Wam podoba. Szukacie go, pytacie o rozwiązania, piszecie z projektowymi propozycjami – postanowiłam więc poszukać znowu kolejnych dobrych przykładów projektowania domów z dachem stromym i jednocześnie wyglądających nowocześnie bo …
Nowoczesny modny dom z dachem dwuspadowym to nie jest mit czy rzecz niemożliwa to design jak najbardziej realny i możliwy do realizowania bez wstydu i poczucia zaściankowości!
Udowadniałam Wam to już w dwóch epizodach w których razem pokazałam 60 przykładów godnych naśladowania ;] (Odcinek pierwszy i odcinek drugi). Teraz porcja kolejnych domów z dachem 30-45 stopni które są bardzo współczesne i nie powstydziłby się ich mieszkaniec zamożnych krajów zachodu czy świadomych designu mieszkańców krajów skandynawskich.
Tym razem dla odmiany cztery przykłady bryły – zewnętrza oraz dodatkowo zdjęcia z wnętrz.

Bardzo dobry przykład nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym.
Autorem projektu jest biuro Bongers Architects.
Lokalizacja: Holandia
- Piękne uwydatniona drewniana konstrukcja.
- Nowoczesny przeszklony salon z kominkiem.
- Wejście na kondygnację +1

Bardzo dobry przykład nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym który nie jest aż tak nowoczesny by odstraszyć „średnią statystyczna” a jest na tyle nowoczesny by .. móc nazywać się nowoczesnym ;]Autorem projektu jest biuro Randall Mars Architects
Lokalizacja: USA, Waszyngton, DC Metro
- Przeszklona ściana szczytowa.
- Wnętrze – przeszklona ściana szczytowa od wewnątrz.

Ten nowoczesnym dom z dachem dwuspadowym – na pierwszym planie – już znacie, ale ze zdjęcia które pokazałam kiedyś niewiele mówią stąd – dziś pokazuję go w całej okazałości. Ten dom na dodatek posadowiony jest w bardzo trudny terenie – na stoku.
Autorem projektu jest biuro: Cadaval & Sola-Morales
Lokalizacja – Hiszpania, Pireneje

Zobacz jak wkomponowany jest w skarpę ten dom. Pamiętaj – przy okazji wtrącę się – nie „plantuj” terenu pod inwestycję! Po to kupujesz działkę na stoku aby wybudować dom na stoku – wykorzystać naturalne cechy terenu a nie niszczyć go i .. narażać się później na konsekwencje nadmiernych niwelacji.
- To zdjęcie z pewnością pamiętacie z innego mojego posta – nowoczesny dom z dachem dwuspadowym na tle hiszpańskich gór.
- Wkomponowanie domu w stok – na pierwszym planie mur oporowy.
- Ujęcie z poziomu parteru.
- Przeszklona ściana szczytowa od wewnątrz.
- Piękne pasmowe a’la modernistyczne przeszklenie wzdłuż krawędzi dachu.
- Zagospodarowanie poddasza domu nowoczesnego – oczywiście nie ma strychu.
- Piękny kominek wolnostojący w salonie nowoczesnego domu.

Piękna zabudowa jednorodzinna – oczywiście z dachem dwuspadowym, nowoczesnymi pięknymi przeszkleniami i tradycyjną elewacją z gontu.
Autorzy projektu – biuro Nick Noyes Architecture
- Elewacja z pięknym wolnostojącym kominem.
- Zwróć uwagę na naturalny gont na elewacji.
- Drewano na ścianie wewnęytrzenej? Taka nowoczesna okładzina.
- Kuchnia.
Tak, drodzy Inwestorzy – dom z dachem dwuspadowym również może być piękny i nowoczesny!
Dla mnie arcydziełem jestem ten od Randal Mars. Odnoszę wrażenie, że autorzy inspirowali się i dobrze bawili wykonując współczesną wersję młyna wodnego :) projekt z przymrużeniem oka, jak zrobić projekt domu nawiązującego do tradycyjnego budownictwa, ale bez nadmiernego sentymentalizmu
120% prawdy ;] W sumie na ich stronie większość tematów jest fajna ;]
W praktyce wygląda to tak:
Potrzeba pełnej wręcz absolutnej współpracy i chęci ze strony Inwestora. Oczywiście tak dopracowane projekty są drogie – można pytać arch. o każdy materiał ale wiadomo, że usługa taka kosztuje więc albo Inwestor robi zgodnie z projektem wszystko łącznie z proponowanymi materiałami albo zmienia je w ciągłym porozumieniu z arch. co jest usługą dodatkową. Współpraca to klucz do sukcesu – te projekty nie biorą się same z siebie.
Sytuacja wyżej opisana jest b. rzadka, dlatego 90% biur (w tym wszystkie jakie znam) na stronie ma jedynie kilka % swoich realizacji.
Rozpisałam się ;P
Pozdrawiam!
Ostatnio proste domy z dwuspadowym dachem znów są bardzo modne. I bardzo dobrze, bo to również najtańsza wersja dachu. Można też do prostej „stodoły” dołożyć gotowe lukarny, gotowe wykusze i urozmaicić bryłę niewielkim kosztem. Jestem za :)
Czesi i Słowacy wyspecjalisowali się w małych, prostych stodółkach :)
przepraszam za literówki, ale po 24-tej moja klawiatura jest zbyt zmęczona i robi błędy.