Domy Małe

Sposób na mały tani dom – technologia szybkiego budowania z płyty warstwowej Ep.1z3

Review Overview

Koszt budowy z transportem - 100%
Szybkość wznoszenia - 80%
Łatwość wykonania - 80%
Trwałość powyżej 50 lat - 50%
Dowolność w kształtowaniu bryły - 60%

74%

Jeśli budowałbyś mały tani dom czy byłby on w konstrukcji lekkiej paneli SIP ?

User Rating: 3.76 ( 12 votes)

IdeaPamiętasz, ile razy pisałam Ci o pomyśle na mały tani dom? Siedem odcinków o domach w różnej technologii i jedna cecha wspólna, czyli to, że dom ma być i mały i tani „mały tani dom”. Dzisiaj, po 2 latach od pierwszego odcinka, który wypuściłam w ramach tej serii przedstawiam Ci technologię i materiał z którego zbudujesz dom i mały i tani na dodatek SZYBKO! Zapoznaj się z artykułem i oceń, czy chciałbyś budować w technologii opisanej czy należysz do tych którzy chcą budować tylko i wyłącznie w technologii tradycyjnej murowanej?

Tania i szybka technologia wznoszenia domów, o której dziś napiszę to lekka konstrukcja szkieletowa drewniana z płyty warstwowej.

Buduje się w niej domy – budynki mieszkalne jednorodzinne i małe zespoły mieszkalne oraz budynki hotelowe, rekreacyjne i niewielkie usługowe.

W zeszłą sobotę odwiedziłam sporą budowę na Ukrainie. Na zdjęciach widać powstający ośrodek dla sportowców. Dwupiętrowy hotel z basenem przekrytym zadaszeniem oraz z zapleczem sportowym w piwnicach obiektu.

tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-01
Fundamenty i ściany piwnic w technologiach szkieletowych również muszą być wykonane w żelbecie lub bloczku. Strop nad piwnicą lub płyta fundamentowa – żelbetowa.
tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-02
Widoczna konstrukcja niecki basenowej – żelbetowa.
tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-06
Elementy takie jak przewody kominowe i związane z nimi ściany czy klatki schodowe w tym przypadku wykonane w technologii tradycyjnej ze względu na charakter obiektu (użyteczność). Dla domu klatka schodowa może być również wykonana z płyt OSB.

ProjektowanieCałą budowę zwiedziłam dogłębnie po to, bu poznać jak najwięcej szczegółów i móc projektować w niej bez przeszkód w moim biurze. Odwiedziłam również producenta i zwiedziłam jego fabrykę. Reportaż z mojej wizyty już w kolejnym odcinku ;] Jak każda technologia, i ta posiada swoje plusy i minusy.

Plusy – przede wszystkim są DLA INWESTORA

  1. Szybko – na budowę przejeżdża TIR ze wszystkimi elementami, które potrzebne są do złożenia budynku.
  2. Tanio – technologia ta tańsza jest o 1/3 od tradycyjnej.
  3. (Maleńka wartość dodana) – na budowie przepięknie pachnie ;]
  4. Duży plus – wybudowany w tej technologii dom posiada niskie koszty utrzymania ze względu na świetne parametry izolacyjności ścian, wyeliminowanie potencjalnych mostków cieplnych.

Minusy – przede wszystkim DLA PROJEKTANTA

  1. Forma bryły nie da się kształtować tak dowolnie jak ta wylewana na mokro na budowie, ale tak jest rawie z każdym materiałem, który nie jest żelbetem ;] (Ulubionym niemal przez każdego architekta materiałem).

ŚcianyPanel składa się ze styropianu (wyrób polski) zamkniętego pomiędzy dwiema płytami OSB (dla Polski tych 20mm tu na zdjęciu 17mm). Zgodnie z naszymi normami dokłada się jeszcze 12cm styropianu na ścianę zewnętrzną dla zachowania normatywnego współczynnika przenikalności cieplnej. Jeśli chcemy osiągnąć dodatkowo podwyższone standardy akustyczne – dla można dodać matę akustyczną i dodatkową płytę OSB od zewnętrznej strony przegrody.

tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-08
Ściana w technologii lekkiej szkieletowej płyty warstwowej.

StropyStropy to klasyczne drewniane dwuteowniki z płytą OSB w części wysokości. Rozwiązanie to stosuje się bardzo często w budownictwie szkieletowym i niekiedy również w technologiach mieszanych (murowana+drewniana). Całość konstrukcji jest bardzo modularna. Dla podniesienia standardu akustycznego na dwuteownikach kładziona jest mata akustyczna.

tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-03
Konstrukcja stropu z dwuteowników drewnianych.
tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-09
Izolacja akustyczna ułożona na dwuteownikach – (konstrukcja stropu)
tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-07
Drugie piętro – podłoga wykonana z płyt OSB.

tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-10

BudowaNa budowie technologii lekkiej jest bardzo przyjemnie. Budowanie jest szybkie, czyste i stosunkowo łatwe do wykonania. Ładunek, który otrzymuje się z fabryki jest kompletny a każdy element „układanki” ponumerowany i skrojony na miarę każdego projektu. Dodatkowo drewniana budowa ma piękny zapach ;]

tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-11
Pistolet do gwoździ który na tego typu budowie używa się bardzo często.
tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-14
„Ładunek” w postaci gwoździ.
tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-05
Przygotowany do położenia panel.
tanie-budowanie-technologia-plytowa-szkieletowa-panele-SPI-tani-dom-jak-budowac-pomysl-na-maly-tani-dom-30
Każdy element jest dokładnie opisany skatalogowany na rysunkach projektu i opisany bezpośrednio po to, by składanie na budowie przebiegało bezbłędnie.

DachWięźba dachowa dla tej technologii jest również drewniana. W zależności od potrzeb może być to tradycyjna więźba a przy większych rozpiętościach – wiązar kratownicowy, który również ta firma składa na podstawie projektu i w transporcie materiałów dostarcza na miejsce budowy.

SzczegółyO szczegółach dowiecie się o wiele więcej, gdyż planujemy współpracować z firmą i projektować pod ich technologię oddzielne domostwa również dla Was.

Chciałabym dowiedzieć się od Ciebie, czy gdyby przyszło Ci budować dom chciałbyś wznieść go w technologii lekkiej szkieletowej?


Jeśli jesteś zainteresowany innymi sposobami na mały tani dom zaglądnij do mojej serii, w której opisuję je dokładnie:

  1. Jak zbudować mały tani dom, kiedy mamy niewielki budżet?
  2. Mały tani i słodki domek ;]
  3. Mały tani dom prosto z Japonii
  4. Mały tani dom dawniej
  5. Eko dom z płyty warstwowej
  6. Dom modularny

PD Architekt pozdrawia Was ze swojego biura w Rzeszowie.

Wejdź na nasz kanał na YouTube po więcej projektów naszych domów.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

8 Comments

  1. Witam serdecznie,
    prosiłbym o jakiś kontakt do Pani Architekt jak i namiary na producenta płyt SIP na Ukrainie.
    Serdecznie pozdrawiam Witek T.

  2. Trochę to wygląda jak w amerykańskich programach o budowaniu domów „dom nie do poznania” itp. Ciekawi mnie jak wytrzymała jest taka forma, bo mam wrażenie, że nie jest tak trwała jak stare domy – ale może się mylę? Sama mieszkam w starym budownictwie i robię remont i wydaje mi się, że ten dom przetrwa jeszcze wiele lat, dzięki trwałym materiałom i wystarczą małe zmiany. Teraz wymieniałam okna i bardzo pomocna była wycena okien online, bo sobie oszacowałam wcześniej koszt, wymiana drzwi i innych drobnych elementów. Wkrótce jeszcze czeka nas wymiana elewacji ale to nie jest pilne. Ale.. myślimy o domu dla naszych dzieci, moze taki z płyt miałby sens?

  3. Witam serdecznie,

    czytam Pani blog od niedawna a już boję sie że może mi zabraknąć artykułów świetnie sie czyta i uzależnia ;)
    Razem z żoną planujemy wybudować dom posiadamy działkę warunki wydane potrzebujemy tylko odpowiedniego przemyślanego projektu oraz taniej w budowie technologi.
    Zdecydowaliśmy sie na indywidualne zaprojektowanie domu tak aby modrzę rozplanować każde pomieszczenie i tym samy zaoszczędzić fundusze.
    czy możemy zwrócić sie z naszym marzenie do Pani pracowni ?

    Pozdrawia Rodzina z Rokietnicy ;)

    1. Z największą przyjemnością – zapraszam do nas ;] Napisałam Państwu mail z informacjami szczegółowymi. Do usłyszenia niebawem,
      Pozdrawiam Ja i cały zespół Urban Projectu ;]

  4. Hej! Ja mam swój mały domek z silki i żelbetu ale ze stropem i więźba z takich dwuteownikow steico :) ale rozbudowę ewentualna – pokój dla staruszków czy dzieci ;) gdy będzie taka konieczność przyjedzie w paczce i będzie gotowe w mig ! To wydawalo mi sie najbardziej elastyczne podejście. Pozdrowieńia !

    1. Jak pisałam w tekście, w polskich warunkach klimatycznych niezbędne jest dodatkowe stosowanie izolacji zewnętrznej poza samymi płytami ściennymi ze względu na wytyczne jakie definiuje rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Idealnie strefę kondensacji pary wodnej zatem projektuje się poza płytą w miejscu możliwym do wentylacji np. pod poza okładziną zewnętrzną ściany, przy czym najgorzej jest w przypadku stosowania materiałów paroszczelnych. Jak głęboko strefa leży zależne jest od parametrów przenikalności cieplnej zewnętrznej izolacji ( lambdy wybranego materiału w zależności od jej typu) nie mniej jednak to powinno być zawsze przez projektanta obliczone aby nie wypadało tam gdzie skraplanie wpływa negatywnie na termoizolacyjność przegrody, korozję i powstawanie grzyba tj. ze względów oczywistych.
      Większość w/w problemów wynika tutaj z chałupniczego, niedokładnego wykonywania budynków, zmiany materiałów na budowie na inne/ zwykle o innych gorszych parametrach za to „tańszych” oraz złych lub braku jakichkolwiek obliczeń w projektach i braku świadomości inwestora ( PS. do pozwolenia na budowę obliczania takie nie sa wymagane). I o ile przy większości proj. indywidualnych coś takiego jest niedopuszczalne, tak przy katalogowych bywa już różnie… generalnie jak ktoś jest świadomym człowiekiem, pewnych uproszczonych rozwiązań nigdy nie wybierze, jak kończy reszta wiadomo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button