Lofty Ep.1 – Mieszkanie figlarnej rodziny, Brooklin NY

Z nowym rokiem obiecałam Wam dużo nowych tematów. Moją najnowszą serią będą opowiadania o loftach.

Jeśli chcecie zaraz napisać mi, że w Polsce są lofty i gdzie to one nie są to wstrzymajcie się, bo coś, co ma metraż 100m2 nie jest loftem tylko takim sobie, całkiem marnym „apartamentem” ewentualnie. Właściwie nawet i nie apartamentem tylko dużym mieszkaniem.

Czym jest wiec loft?

 1. Jest ulokowany w lokalu poprzemysłowym. Inaczej: ZAADAPTOWANY na potrzeby inne niż produkcyjne, magazynowe etc.
 2. Lofty to głównie PODDASZA albo całe HALE.
 3. W lofcie jest całe mnóstwo przestrzeni otwartej – czytaj: jeśli za-ko-ry-ta-rzu-jesz i za-drzwio-wu-jesz całą przestrzeń magazynu – nie będzie to już loft!!
 4. Loft ma design. Nie obkładasz go całego płytami GK, nie malujesz z góry na dół i w poprzek, nie ukrywasz jego wnetrzności konstrukcyjnych…
 5. …wręcz przeciwnie wyciągasz flaki te i jesteś z nich bardzo dumny. To one nadają unikatowy charakter Twojemu loftowi!

Oczywiście oprócz tego, jeśli Lost jest już po adaptacji będzie drogi. Co zrobić by był tani? Właściwie nic, bo jeśli nawet kupisz magazyn i metodą gospodarczą – własnoręcznie wyremontujesz przestrzeń to nawet w przypadku gdy zrobisz to tanio pójdziesz z torbami za jego ogrzewanie. Loft musi mieć odpowiednią kubaturę inaczej co najwyżej będzie apartamentem.

Lofty lubią artyści, projektanci, fotografowie… troszkę taka bohema towarzyska ;] Dobrze brzmi – nawet bardzo dobrze ;]

Na początek, zanim opiszemy ekstrawaganckie rozwiązania abyś lepiej mógł przełknąć ten styl, chciałam pokazać Ci coś łagodnego.  Taki pierwszy stopień do piekła ;]

Lofty – czyli nowoczesna architektura postindustrialna!

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-1jpg

Oto loft rodzinny (trochę oksymoron, ale co tam). Znajduje się oczywiście w NY i oczywiście na Brooklin’ie w starej fabryce w Dumbo.
Wybrałam kilka zdjęć które chciałabym opisać szczególnie dokładnie – reszta równie dobrych znajduje się w galerii ;]

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-4

Ściana! Zobacz jak można ożywić piękna biała ceglaną ścianę elementami na pozór do siebie nie pasującymi! Są lustra, zdjęcia, plakaty w ramach starych, nowych, okrągłych, owalnych prostokątnych kwadratowych ….
Na dodatek – nie jest jak zwykle przewidywanie – nad kanapą a nad niską szafką (nad którą Ty z pewnością umieściłbyś TV – o zgrozo)

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-9

DETAL – Zobacz jak projektuje się mieszkanie z każdym, najdrobniejszym szczegółem takim jak obudowa wywiewu ogrzewania! Nie wspominając o tym, że widać iż okna są oryginalne albo zastąpione nowym duplikatem.
Pomyśl, jak ciężko jest wyegzekwować na Was zmianę na te same okna w budynku historycznym? Nie te podrabiane z doklejanymi podziałami. Takie oryginalne – skrzynkowe, gięte, ….

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-8

Część jadalni tego loftu jest wyjątkowo urzekająca. Firany w kolorze krzeseł, surowy drewniany stół i ta lampa! No niestety nie da się po taką lampę jechać do Castoramy (całe szczęście w domyśle) ..

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-10

Pracownia z biblioteczką. Zwróć uwagę, że półkom brakuje jednej ścianki. Dobre zagranie! Stwarza wrażenie lekkości. Kolorowy obraz na ścianie w chłodnej tonacji wnętrza – wspaniałe rozwiązanie. Jak każdy rozsądny kontrast ;]

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-6

Jeszcze jeden rzut oka na salon i jadalnię. Zobacz, jak można wydzielić przestrzeń nie dzieląc jej ścianą – np. niskim regałem.

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-15

Na koniec sypialnie. Spokojna, prawie ZEN – tapeta w odcieniu szarości i klasyczne drewniane łóżko z nakastlikami.

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-13

Sypialnia dzieci umieszczona pod schodami. Pomysł na wezgłowie na szóstkę ;]

Pozostałych kilka ujęć z wnętrza loftu w galerii – zobacz jaką piękną szafkę zastosowano na jednej ze ścian. Niejedna Wasza babcia ma jeszcze taką szafkę. Po jej śmierci – nie pędźcie zamawiać kontenera i nie wyrzucajcie starych mebli (mówię o tych wartościowych – tylko jak tu pokazać czy coś ma wartość kiedy…). W każdym razie – są ludzie, którzy zajmują się renowacją mebli i już od 2 tysiecy złotych można wyremontować taką perełkę ;] Nie wspominam o tym, że wartość takiego mebla nigdy nie spadnie! Te 2 tysiące nie są więc wyrzucone w błoto tak jak np… meble z Black Red White czy coś podobnego … te nigdy nie staną się kultowe – gwarantuję!

Dumbo-Robertson-Pasanella-lofty-projekty-design-przebudowa-rzut-plan

Przedtem jednak rzut części parterowej loftu – dla lepszej orientacji w przestrzeni ;]

Zapomniałam napisać – autorami projektu są architekci z Alloy Development a autorem zdjęć jest Matthew Williams.

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia i .. jedzie jutro do sklepu po krokusy w doniczkach. Zacznę już sobie wiosnę – ot co ;]!

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (8 votes cast)
Lofty Ep.1 - Mieszkanie figlarnej rodziny, Brooklin NY, 10.0 out of 10 based on 8 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

5 komentarzy

 1. Jak oglądam typowe lofty zawsze się zastanawiam jak oni to sprzątają? Pajęczyny pod sufitem, kurze na tych wszystkich odkrytych instalacjach…
  Chyba, że tam codziennie sprząta meksykańska służąca?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. również architekt

  Niby wszytsko pięknie, jedna tylko rzecz- loft to jedna przestrzeń z wydzieloną ewentualnie łazienką, a miliony pomieszczonek w starej fabryce.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Bardzo ciekawe rozwiązania, patrząc na zdjęcia ma się wrażenie jakby wnętrze było na wsi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl