Historycznie EP. 6 – Wczesne domy wiktoriańskie

W naszej serii „Historycznie” pisałam już o willach francuskich, o małych domkach Ameryki lat 20-tych, o domu w stylu wiktoriańskim, o eleganckich willach Ameryki lat 20-tych oraz o małych domach Ameryki lat 20-tych.

Dziś Pani Dyrektor przedstawi Ci wczesne domy wiktoriańskie – projekty, rzuty, plany – z książki „Victorian house designs”.

Epoka wiktoriańska odnosi się do panowania królowej Wiktorii w Królestwie Wielkiej Brytanii. Wczesny, tzw. „romantyczny” okres epoki wiktoriańskiej trwał do lat ’60 XIX w. Styl wiktoriański to przede wszystkim bogactwo ornamentyki, koloru i formy. Niektórzy uważają go za bardzo przesadzony, wręcz kiczowaty jeżeli chodzi o wnętrza.

Jednak Pani Dyrektor nie skupia się na wnętrzach, lecz na zewnętrznej formie zabudowy, którą charakteryzują piękne elewacje i w pełni dopracowane detale.

Styl wiktoriański łączy w sobie dwa światy – z jednej strony mamy wielki i bogaty świat z pięknymi rezydencjami, a z drugiej strony świat rozwijającego się przemysłu i techniki. Dowodem na to jest fakt, że od 1851 r. ornamenty, które dawniej wymagały dużo pracy i odpowiednich umiejętności można było wykonać stosunkowo łatwo i tanio.

Przedstawione tu projekty to małe domki za miastem zbudowane z cegły i kamienia, ze spadzistymi dachami i oknami otwieranymi pionowo.  Domek za miastem łączył w sobie elementy wiejskiej i miejskiej zabudowy – zbudowany w nowoczesnym jak na tamte lata stylu pozwalał cieszyć się przyrodą i naturalnym krajobrazem z dala od gwaru dużego miasta.

Ładne elewacje i misternie wykonane detale przyciągają uwagę i upiększają te ciekawe, stylowe domy, co pewnie jest ich najlepszą cechą. Zobacz poniższe plany, rzuty, elewacje oraz detale i zainspiruj się piękną, stylową architekturą wczesnej epoki wiktoriańskiej!

***

Historical Architecture  EP. 6 – Early Victorian Houses

These are pictures and plans from a book „Victorian house designs.” These house designs depict typical early Victorian suburbian houses. Typical features of this style are slate roofs, sash windows, brick and local stone, lavish ornanments and details.  Look at these beautiful elevations, details and design and become inspired to build such stylish houses!

wczesne_domy_wiktoriańskie_architektura_1

Rzut nr 1.

wczesne_domy_wiktoriańskie_Detale nr 1.

Detale nr 1. i przekroje z widokami konstrukcji szkieletowej drenianej

wczesne_domy_wiktoriańskie_Dalsza porcja pięknych detali domu nr 2.

Dalsza porcja pięknych detali domu nr 1.

wczesne_domy_wiktoriańskie_Plan domu nr 1.

Plan domu – rzut parteru wraz z zagospodarowaniem ;] Zwróć uwagę na to, ze zaprojektowana została również zieleń ;]

wczesne_domy_wiktoriańskie_projekty

Kolejny ciekawy projekt małego domu z piękną elewacją i wykończeniem. Plan nr 2.

wczesne_domy_wiktoriańskie_amerykanskie_rzut_przekroj_plan_2

Rzut domu nr 2.

wczesne_domy_wiktoriańskie_amerykanskie_elewacje_2

Elewacja domu nr 3.

wczesne_domy_wiktoriańskie_amerykanskie_detal_3

Rzut domu nr 3.

wczesne_domy_wiktoriańskie_amerykanskie_elewacje_4

Elewacja domu nr 4.

wczesne_domy_wiktoriańskie_Zagospodarowanie nr 4.

Zagospodarowanie nr 4.

wczesne_domy_wiktoriańskie_Detale.

Misternie wykonane detale, można się zachwycać ;] Dom nr 4.

Jeżeli podobają Ci się domy we wczesnym stylu wiktoriańskim, to wszystko jeszcze przed Tobą – dzisiejszych czasach można wykorzystać pewne elementy elewacji czy detali z epoki wiktoriańskiej i stworzyć projekt domu eklektycznego, historyzującego. Pani Dyrektor poleca wzorowanie się na stylu epok ale byleby ze smakiem i nie do przesady! ;]

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Historycznie EP. 6 - Wczesne domy wiktoriańskie, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Po prostu piękne! Od paru dni czytam Pani bloga, głównie o domach amerykańskich, rozmach i elegancja to jest to co mnie pociąga, ale pierwszy dom niekoniecznie będzie dokładnie w amerykańskim stylu, raczej bardziej w regularnych kształtach, ale z paroma ciekawymi elementami, koniecznie drewniana weranda (duża) ze zdobieniami w stylu nałęczowskich willi szwajcarskich, które nawet przypominają te wiktoriańskie. Wspaniały wpis, dziękuję za te inspiracje!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. http://szczecin.fotopolska.eu/Szczecin/b94769,Piotra_Skargi_31_a.html

  W Szczecinie stoi podobny ;) zawsze się nim zachwycę gdy go mijam :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl