wybór działki

Wybór działki. Budowa domu marzeń. Ep. 1z3

Działka – element kluczowy budowy domu marzeń, bez niej dom nie powstanie :D W dzisiejszym poście rozpoczynającym krótką serię o budowie domu marzeń przydatne wskazówki jak wybrać dobrą działkę. Co prawda ‘dobra’ dla każdego może mieć nieco odmienne znaczenie. Wybór działki to nie lada wyzwanie, dlatego w dzisiejszym wpisie postaram się Wam pokazać jak szukać działki z której będziecie zadowoleni. Nie przedłużając zapraszam Was do lektury ;]

Wybór działki – lokalizacja

Zanim w ogóle zaczniesz poszukiwanie działki postaw sobie jedno zasadnicze pytanie:

Gdzie chcę mieszkać?

  1. Centrum czy przedmieścia?
  2. Mała działka, ale wszędzie blisko?
  3. Duży ogród, ale długie dojazdy?

Jeśli już wiesz jakie jest twoje podstawowe kryterium, czyli lokalizacja w skali miasta to możesz zacząć poszukiwania odpowiedniej działki.

Lokalizacja to nie tylko aspekt – w mieście czy na przedmieściach. Kolejna ważna sprawa to dojazd.

Sprawdź:

  • dojazd do miejsc w których często bywasz – praca, przedszkole/szkoła czy centrum miasta
  • przetestuj nie tylko dojazd samochodem, ale wypróbuj również komunikację miejską, rower czy spacer
  • ważne!!! – przemierz te trasy również w godzinach szczytu

Uwierzcie, że odpowiednia lokalizacja to duży krok w stronę sukcesu. Dom w miejscu, które odpowiada Waszym wymaganiom na pewno będzie Waszym domem marzeń. A taki w uciążliwej lokalizacji nigdy nim nie zostanie!

Odpowiednie sąsiedztwo – zwróć uwagę na otoczenie

I nie mam tutaj na myśli prześledzenia historii wszystkich rodzin w okolicy :D Nie mniej jednak warto sprawdzić jakie budynki znajdują się w najbliższej okolicy. Osiedle bloków, zakład kamieniarski czy mechanik to stanowczo nie jest wymarzone sąsiedztwo dla domu jednorodzinnego.

Otoczenie to również takie elementy, dzięki którym zostaną zaspokojone Wasze podstawowe potrzeby:

  • sklep spożywczy, piekarnia czy cukiernia
  • mała kawiarnia czy restauracja
  • żłobek/przedszkole czy szkoła
  • tereny rekreacyjne – place zabaw, boiska czy parki
  • rozrywka – kino czy siłownia

Parametry działki – wielkość i kształt

Jakie parametry powinna mieć przyzwoita działka?

  • Optymalna powierzchnia działki budowlanej to 1000 m21500 m2 . Tej wielkości działkę można racjonalnie zagospodarować.
  • Bardzo istotny będzie również jej kształt, który powinien być jak najbardziej regularny. Jeśli plan działki znacznie odbiega od prostokąta (np. jest trójkątna) to powinna mieć nieco większą powierzchnię od tej prostokątnej, a to dlatego, że części jej powierzchni nie na się w racjonalny sposób wykorzystać.
wybór działki - parammeryt
  • Ważnym aspektem są proporcje wielkości działki do planowanej powierzchni domu. Budowa domu którym zajmie niemalże całą działkę zostawiając przepisowe 4 metry od granicy mija się z celem. Mieszkanie okno w okno z sąsiadem mija się z ideą domu. Dom marzeń kojarzy się z komfortem mieszkania jak przestrzeń, światło i własny ogród.
lokalizacja domu na działce
Zobaczcie jak sytuacja wygląda przy zaburzeniu proporcji powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki.
  • Kiedy można sobie pozwolić na znaczne zaburzenie tych proporcji? Jeśli działka jest atrakcyjnie zlokalizowana w skali miasta i daje nam możliwość cieszenia się własnym domem równocześnie mieszkając w centrum miasta.

Szukając działki budowlanej warto najpierw zastanowić się jaki chcemy wybudować dom?

  • dom parterowy jest znacznie bardziej rozłożysty, wiec pod jego budowę potrzebna będzie również duża działka
  • dom z poddaszem o takiej samej powierzchni użytkowej jak w domu parterowym zmieści się na znacznie mniejszej działce
  • marzy Wam się duży ogród? Pomyślcie nad tym już na etapie szukania działki budowlanej. Zastanówcie się ile zajmie dom i ile dodatkowej powierzchni potrzebujecie na ogród.

Ukształtowanie terenu oraz kierunki świata a działka

Ukształtowanie terenu

Kolejnym z ważnych aspektów jest ukształtowanie terenu. Najbardziej optymalna będzie oczywiście działka płaska. Budowa domu na takiej działce z pewnością będzie tańsza niż w przypadku działki na stoku. Jeśli decydujecie się na kupienie projektu gotowego to na działce płaskiej będzie to bardziej opłacalne. Natomiast koszty adaptacji projektu do pochyłej działki mogą przewyższyć opłacalność tego rozwiązania.

Natomiast pamiętajcie, że Wasz architekt może stworzyć projekt od podstaw. Będzie on dopasowany nie tylko do konkretnej działki, ale do Waszych konkretnych potrzeb. A wracając do ukształtowania działki, na działkach ze sporym spadkiem często klienci decydują się na podpiwniczenie i rozplanowanie dodatkowych pomieszczeń na kondygnacji -1. Działka na stoku o ile spadek skierowany jest na południe daje możliwość stworzenia widokowego tarasu wypoczynkowego.

Dom na stoku - wybór działki
Zobaczcie jakie możliwości daje nam działka na stoku. W tym projekcie mamy obszerny taras połączony ze strefą wypoczynkową na kondygnacji podziemnej. Dodatkowo również tarasy widokowe na parterze i piętrze.
Supernowoczesny dom z wspaniałym widokiem – DOM MARZEŃ A0335

Kierunki świata a działka

Przy wyborze działki budowlanej warto zwrócić uwagę na kierunki świata. Najlepiej kiedy droga dojazdowa znajduje się od północy, ta strona będzie najmniej doświetlona i mogą się tam znaleźć takie elementy jak garaż, spiżarnia czy kotłownia. Strona południowa lub południowo- zachodnia jest idealna na pięknie oświetlona strefę dzienną oraz taras.

Działka budowlana a kierunki świata
Usytuowanie domu na działce

Wybór działki – droga dojazdowa, media, rodzaj gruntu

Droga dojazdowa

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest droga dojazdowa do działki. Najlepiej jak dojazd do działki odbywa się bezpośrednio z drogi publicznej. Niekorzystna jest sytuacja kiedy działka nie ma dojazdu do drogi, wtedy niemożliwa jest żadna inwestycja. Przy kupnie działki bez dojazdu konieczne będzie dokupienie od sąsiada kawałka działki, który będzie stanowił Wasz dojazd.

dojazd przez działkę sąsiada - wybór działki
Dojazd przez działkę sąsiada

Warto zwrócić również uwagę na szerokość drogi dojazdowej. Jeśli droga jest wąska (3m) to ruch odbywa się na tzw. mijanki, które realizowane są kosztem działek własnych. Dlatego należy również zwrócić uwagę na ten aspekt i szukać działki przy szerszej drodze.

droga dojazdowa
Działka przy drodze publicznej

Media

Kolejnym ważnym aspektem są media, mianowicie:

  • sieć elektroenegetyczna
  • gaz
  • sieć wodociągowa
  • kanalizacja sanitarna
  • sieć ciepłownicza

Najlepsza jest sytuacja kiedy sieci znajdują się na działce. Ale uwaga ważne w jaki sposób są one na niej rozmieszczone. Zdarzają się takie sytuacje, że działki są całkowicie popsute sieciami oraz strefami ochronnymi od nich. Co to oznacza w praktyce? Całkiem możliwe, ze po zachowaniu odpowiednich odległości od nich na działce nie da się postawić już budynku.

Grunty

Przed zakupem wybranej przez Was działki warto również zaplanować konsultację z geologiem. Ten specjalista po dokonaniu odwiertów od ręki określi czy teren w ogólne nadaje się pod inwestycję. Decydując się na taki wydatek macie pewność, że zakupiona przez Was działka nie okaże się “wtopą”.

Dokumenty planistyczne oraz strefy ochronne – Wybór działki

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Niezwykle ważnym aspektem poszukiwań działki budowlanej jest sprawdzenie zapisów MPZP. Nie każdy Inwestor ma świadomość, że nie każdy dom da się wybudować na danej działce. A reguluje to między innymi MPZP, który ustala formę zabudowy na danym obszarze. W momencie kiedy takowy plan nie jest na danych obszarze opracowany to wytyczne co do ogólnej estetyki budynku otrzymuje się po złożeniu wniosku o Warunki Zabudowy (WZ).

W MPZP mogą znaleźć się informacje dotyczące:

  • przeznaczenia gruntów
  • szerokości elewacji frontowej
  • wysokości budynku
  • kształtu oraz nachylenia połaci dachowej
  • linii zabudowy
  • powierzchni zabudowy
  • powierzchni biologicznie czynnej

Tego typu informacje warto sprawdzić jeszcze na etapie szukania działki. Przykładowo nie na każdej działce będzie istniała możliwość budowy domu z dachem płaskim czy domu parterowego.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Jak już wcześniej wspomniałam nie na każdym obszarze istnieją obowiązujące miejscowe plany. Nie oznacza to jednak, że na danym terenie można budować co się chce. W przypadku brak MPZP trzeba wystąpić z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Więcej o składaniu wniosku o WZ opowiem Wam w kolejnym poście ;)

Strefy ochronne

Przy wyborze działki należy również zwrócić uwagę czy dany teren nie jest objęty strefą ochrony konserwatorskiej. Innym problematycznym aspektem mogą być tereny ochrony przyrody np. Obszar Natura 2000. Oczywiście to nie jest tak, ze na tego typu obszarach nie da się budować. Jednak pojawia się dodatkowa ilość tzw. ‘papierologii’ której przy budowie domu i tak jest sporo. Dlatego właśnie takich obszarów warto unikać.

Wybór działki. Budowa domu marzeń.

wybór działki
Wybór działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, bardzo wiele aspektów trzeba wziąć pod uwagę, aby wszystko poszło po Waszej myśli. Mam nadzieję, że ta seria nieco Wam to ułatwi. W dzisiejszym wpisie starałam się Wam przedstawić wszystkie aspekty związane z pierwszym etapem, czyli wyborem działki. Jeśli jeszcze macie jakieś wątpliwości albo pytanie to piszcie w komentarzach pod postem! ;]

Jeśli nie lubisz czytasz a wolisz słuchać – krótko i na temat o działce w tym filmiku!

Tymczasem wracam do pracy na kolejnymi projektami domów marzeń. Po inspiracje projektowe zaglądajcie również na mojego Instagrama i Facebooka. Inspirującego tygodnia!

Zobacz także:

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl