Na czym polega styl architekta? I dlaczego każdy z nich projektuje inaczej?

Dzisiaj temat bardziej refleksyjno-pogadankowy, jednakże nie mniej istotny. Jeżeli współpracowaliście lub współpracujecie z architektami, albo śledzicie poczynania konkretnych projektantów w internecie, szybko możecie dojść do pewnej konkluzji. Mianowicie, jak zauważycie, każdy z nich projektuje nieco inaczej. Wielu też z nich będzie próbować Was przekonywać, że to ich sposób jest jedyny i słuszny. Czy mają rację? Z czego wynika styl architekta? Na te pytania odpowiedź znajdziecie poniżej. Zapraszam! ;]

Z czego wynika styl architekta? I dlaczego każdy z nich projektuje trochę inaczej?

Każdy z nich projektuje inaczej. Wielu też uważa, że to ich sposób jest jedyny i słuszny. Czy mają rację? I z czego wynika styl architekta? Zapraszam!
Które ułożenie posadzki jest Waszym zdaniem lepsze?

Na początek prosty przykład. Mamy dwa krzyżujące się korytarze. Materiał wybrany na wykończenie posadzki stawia przed nami kilka możliwości jego ułożenia. Powyżej prezentuję jedynie dwie z nich. Która jest najlepsza i dlaczego? Zapewne, w zależności od architekta, odpowiedź byłaby różna, co więcej, wielu z nich zaproponowałoby jeszcze inne, ich zdaniem najlepsze rozwiązanie. I każdy z nich potrafiłby uargumentować dlaczego w tym przypadku jego opcja jest najwłaściwsza. Więc kto ma rację? Każdy, o ile zdaje sobie sprawę z konsekwencji swojego wyboru i potrafi na nie odpowiedzieć.

Nie ma bowiem uniwersalnych prawd i metod, które sprawdzą się absolutnie w każdym przypadku. Nie ma również problemów bez rozwiązań, jednakże czasem kosztem powstania innej komplikacji, którą również trzeba będzie rozgryźć. Z czego wynika więc, że dany architekt podejmuje taką a nie inną decyzję?

Powodów może być wiele. Począwszy od edukacji, przez praktykę i doświadczenia zawodowe każdy projektant kształtuje swój indywidualny sposób postrzegania świata, co ma odzwierciedlenie również w projektach, które tworzy. Jeżeli sięgniemy dalej i zaczniemy rozpatrywać to zagadnienie w kontekście historycznym, zauważymy też, że na architektów zawsze wpływały czasy w których projektowali. A jakie czasy mamy teraz? Ktoś złośliwy może powiedzieć, że są to czasy deweloperów oraz szybkiego i nie zawsze przemyślanego budownictwa. Ja wolę myśleć, że są to czasy, w których więcej myśli się zróżnicowanym rozwoju, o wpływie architektury na środowisko w którym powstaje, a nowoczesne narzędzia pozwalają nam osiągać to co do tej pory było niemożliwe.

Każdy z nich projektuje inaczej. Wielu też uważa, że to ich sposób jest jedyny i słuszny. Czy mają rację? I z czego wynika styl architekta? Zapraszam!
Nie ma bowiem uniwersalnych prawd i metod, które sprawdzą się absolutnie w każdym przypadku. Nie ma również problemów bez rozwiązań, jednakże czasem kosztem powstania innej komplikacji, którą również trzeba będzie rozgryźć. Z czego wynika więc, że dany architekt podejmuje taką a nie inną decyzję?

Czym jest styl architekta? I dlaczego każdy z nich ma inne zdanie na temat architektury?

Każdy architekt, chociaż jest inżynierem, jest też artystą. A każdy artysta ma swoją indywidualną wrażliwość. Wracając do naszego przykładu z korytarzami, dla jednej osoby istotniejszym będzie efekt jaki ujrzymy wchodząc do pomieszczenia, dla innej, jakie wrażenie uzyskamy w dłuższych i węższych korytarzach. Można powiedzieć, że jest to kwestia priorytetów, a projektant wybierze wersję, która będzie bliższa jego wrażliwości. Oczywiście w nadziei, że będzie również to wersja najbardziej korzystna dla Inwestora.

Innymi słowy, każdy architekt kreuje swój własny styl, który warunkuje podejmowane przez niego decyzje projektowe. Chociażby Le Corbusier albo Zaha Hadid. Pomyśl jak różny był ich sposób myślenia o architekturze! Jednak, aby to zauważyć, nie trzeba szukać po wielkich nazwiskach. Wystarczy wziąć dwóch projektantów i możecie być pewni, że usłyszycie zdanie „Ja zrobiłbym to inaczej.” I uważam za błąd by zakładać, że wynika to ze złośliwości, ale myślę, że właśnie z odmiennej wrażliwości, innego podejścia do architektury, innych priorytetów, innego stylu!

A na koniec najważniejsze. Pamiętajcie, że architekt chce dla Was dobrze. Naprawdę! Bez względu na to czym owo „dobrze” objawia się w konkretnym projekcie. Być może chce ochronić Was przed niefunkcjonalnym wnętrzem albo przed materiałem niskiej jakości lub wysokimi kosztami eksploatacji.

Od wielu lat przyjmuję zasadę by zamiast negować propozycje inwestora, po prostu podaje ich konsekwencje. Nie mówię: „To na pewno się Pani nie przyda”, albo „Będzie Pan żałować tego wyboru.”. A każdą moją decyzję projektową odpowiednio uzasadniam. Jednak, czy przyjmiecie to uzasadnienie, czy zaufacie mi lub innemu architektowi, zależy już tylko od Was. W końcu to Wasza inwestycja: Wasz dom, Wasze pieniądze, Wasze marzenia! Ale jeszcze raz przypominam: architekt chce dla Was dobrze! Zaufajcie mu, bo to, że wybraliście akurat jego nie wzięło się z przypadku. I gwarantuje Wam, że współpraca oparta na słuchaniu się nawzajem, skutkuje wspaniałymi realizacjami prosto z Waszych marzeń.

Każdy z nich projektuje inaczej. Wielu też uważa, że to ich sposób jest jedyny i słuszny. Czy mają rację? I z czego wynika styl architekta? Zapraszam!
Pamiętajcie, że architekt chce dla Was dobrze. Naprawdę! Bez względu na to czym owo „dobrze” objawia się w konkretnym projekcie. Być może chce ochronić Was przed niefunkcjonalnym wnętrzem albo przed materiałem niskiej jakości lub wysokimi kosztami eksploatacji.

Zobacz również inne artykuły:

Na dzisiaj kończymy już temat różnic w projektowaniu i tego skąd się bierze indywidualny styl architekta. Natomiast wszystkich chętnych kolejnych wrażeń zapraszam an mojego facebooka oraz instagrama, gdzie znajdziecie nigdzie indziej niepublikowane materiały, nie tylko o architekturze. Do zobaczenia! ;]

Dowiedz się więcej na temat architektów! Filmik czeka na ciebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl