Design zewnętrza domu czyli CURB APPEAL po amerykańsku – Amerykański Dom i Wnętrze Ep.23

Dawno nie było wpisu z naszej serii 'Amerykański Dom i Wnętrze’ – pewnie zdążyliście już zapomnieć o jednej z najpopularniejszych serii u Pani Dyrektor ;] dzisiaj wracamy z nowym postem, wydaje mi się, bardzo ważnym szczególnie dla nas, Polaków. Dlaczego? Bo curb appeal to nic innego jak design zewnętrza domu.

Curb appeal – design zewnętrza domu

Co to znaczy? Co składa się na zewnętrze domu?

Cytując dosłownie amerykańskie źródła

curb appeal to wszystko to, co składa się na atrakcyjność domu widzianego od strony ulicy. 

Curb appeal to niejako wizualna STREFA WEJŚCIOWA domu, ale nie tylko. O amerykańskiej strefie wejściowej pisałam dla Was tutaj – wtedy jednakże pokazałam Wam wewnętrzną i zewnętrzną samą strefę wejściową domu amerykańskiego, a nie wizualną atrakcyjność elewacji frontowej i otoczenia domu. Bo chyba tak w skrócie moglibyśmy odnieść amerykański curb appeal – jako elewacja frontowa i otoczenie domu razem wzięte.

Co zrobić, aby design zewnętrza domu był atrakcyjny, nowoczesny, przemyślany nie tylko dla nas jako użytkowników, ale również dla naszych ewentualnych gości a nawet osób, z którymi zazwyczaj nie mamy wiele wspólnego, ale które mają, nawet pośrednio, styczność z naszym domem.

Curb appeal – design zewnętrza domu

Co się na niego składa?

1.Dojazd, dojście – dobrze widoczne, wyróżnione materiałem czy formą pozwoli na wygodne skierowanie uwagi potencjalnego gościa wprost do konkretnej strefy i drzwi wejściowych.

2.Ogródek przed domem – bezpośrednio sąsiaduje z budynkiem, więc warto o niego zadbać. Na temat pięknego ogródka przed domem napisałam dla Was ostatnio dwa posty. Jeżeli szukasz inspiracji w tym temacie – zajrzyj do nich:

3.Materiał na elewacji – zbieram się do napisania posta o tym jakiego materiału możesz użyć w elewacji budynku. Tymczasem wiedz, że ma to ogromne znaczenie nie tylko w aspekcie wizualnym budynku, ale również użytkowania domu, jego wentylacji czy aspektów energetycznych budynków, zużywania się elewacji czy potrzeby jej odświeżania. Jeżeli Twoja elewacja tego potrzebuje – odśwież ją poprzez odmalowanie lub chociażby umycie.

4.Ogrodzenie domu – warto, aby swoją formą nawiązywało do designu całości budynku i zagospodarowania działki. Po więcej inspiracji zapraszam do postów:

5.Taras wejściowy, weranda – czyli najlepiej, aby wejście do domu znajdowało się pod przekryciem.

6.Okiennice – u nas mało spotykany element elewacji budynku, w Ameryce – odwrotnie. Jest to jeden z tych elementów, który generuje i determinuje całość wyglądu budynku.

7.Kolor i charakter drzwi wejściowych – czyli czy drzwi pełne, czy z przeszkleniami, czy z doświetlem bocznym czy górnym, z jakiego materiału i w jakim kolorze drzwi – to nie jest takie proste. Dobranie drzwi wejściowych wymaga czasu i przemyślenia pewnych aspektów, przede wszystkim wizualnych całości domu.

8.Charakter drzwi garażowych – metalowe, aluminiowe, drewniane, z okuciami, z podziałami – w nich również można wybierać.

9.Kwiaty – i tutaj możesz naprawdę zaszaleć ;]

 • przy wejściu do domu – w postaci donic z kwiatami, niewielkiej roślinności, ciekawych kwiatowych aranżacji.
 • w oknach – czyli skrzynki na kwiaty, które w USA umieszczane są na oknach.
 • wiszące – zazwyczaj przy wejściu do domu, na tarasie lub werandzie.

10.Oświetlenie wejścia – nie tylko pozwoli na wygodne i bezpiecznie użytkowanie wejścia do domu wieczorową lub nocną porą, ale również wizualnie podkreśli zalety i wydobędzie materiał elewacji budynku.

11.Numer domuto może być ciekawy i designerski element strefy wejściowej Twojego domu. Dobrze usytuowany i widoczny z drogi ułatwi poruszanie się w Twojej okolicy i dotarcie do Twojego domu.

12.Skrzynka pocztowa – u nas element rzadko pojawiający się w otoczeniu domu – jak już to w postaci skrzynki na listy zawieszonej na drzwiach domu lub na ogrodzeniu. W Ameryce mailbox to standard otoczenia każdego domu.Zainspiruj się! Stwórz swoją własną skrzynkę na listy DIY i ciesz się niepowtarzalnym designem zewnętrza swojego domu.

13.Rynny – nie muszą być super drogie i super nowoczesne – jeżeli nie masz rynien ukrytych w bryle budynku – zainwestuj w te najzwyklejsze, aby elewacja budynku nie zamokła nierównomiernymi plamami. Jeżeli już posiadasz rynny – dbaj o nie – niech nie zarastają niechcianą roślinnością. Usuń uszkodzone lub przerdzewiałe części rynien, przetkaj je aby i usuń z nich śmieci, aby spełniały swoją funkcję i bezproblemowo odprowadzały wodę opadową.

Teraz ulubiona pora czyli zapraszam na inspiracje!

curb appeal design zewnętrza domu inspiracje pomysły rozwiązania wejście do domu amerykański dom i wnętrze seria american house project inspirations 225

Piękna, stylowa, typowa elewacja domu amerykańskiego i każdy detal dopracowany do perfekcji. Okna ze szprosami i czarnymi okiennicami, wykusz i weranda – to charakterystyczne elementy domu amerykańskiego. Zainspiruj się projektowaniem całościowym!

curb appeal design zewnętrza domu inspiracje pomysły rozwiązania wejście do domu amerykański dom i wnętrze seria american house project inspirations 202

Wybierz charakterystyczny element, który sprawi, że design zewnętrza Twojego domu będzie niepowtarzalny!

curb appeal design zewnętrza domu inspiracje pomysły rozwiązania wejście do domu amerykański dom i wnętrze seria american house project inspirations 31

Drzwi w intensywnym czarnym kolorze zawsze wyglądają elegancko.

curb appeal design zewnętrza domu inspiracje pomysły rozwiązania wejście do domu amerykański dom i wnętrze seria american house project inspirations 14

Drzwi z doświetlem górnym oraz bocznymi, do tego czarne drzwi kontrastujące z białą elewacją, stylowe oświetlenie wejścia i piękne donice z bujną roślinnością i kwiatami.

curb appeal design zewnętrza domu inspiracje pomysły rozwiązania wejście do domu amerykański dom i wnętrze seria american house project inspirations 18

Takie słodkie cukierkowe rozwiązanie ;] jednak nadal bardzo przyjemne i warte zainspirowania się ;]

curb appeal design zewnętrza domu inspiracje pomysły rozwiązania wejście do domu amerykański dom i wnętrze seria american house project inspirations 214

Bo design zewnętrza domu tyczy się KAŻDEGO domu, nie tylko domu w stylu amerykańskim. Znajdź rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie!

curb appeal design zewnętrza domu inspiracje pomysły rozwiązania wejście do domu amerykański dom i wnętrze seria american house project inspirations 27

Dla odmiany mały amerykański domek i piękny, uroczy design zewnętrza domu ;]

curb appeal design zewnętrza domu inspiracje pomysły rozwiązania wejście do domu amerykański dom i wnętrze seria american house project inspirations 30

Nowoczesny dom również może mieć świetny design zewnętrza – zainspiruj się nowoczesnymi rozwiązaniami!

Design zewnętrza domu – galeria pomysłów i inspiracji!

Zobacz jak zaprojektować zewnętrze domu amerykańskiego – zarówno całość, jak i poszczególne elementy jak drzwi wejściowe, numerek czy skrzynka pocztowa – zapraszam do intensywnej inspiracji!

Jeżeli szukacie jeszcze więcej pomysłów i inspiracji zobaczcie posta Zewnętrze, Elewacja Domu Amerykańskiego – zainspiruj się! Znajdziecie tam kilkanaście pomysłów na to, jak zaprojektować elewację domu amerykańskiego, na co w projekcie elewacji należy zwrócić uwagę, jakie elementy kształtują elewację budynku domu amerykańskiego. Zainspiruj się jeszcze bardziej amerykańskim stylem budowy!

Ja tymczasem jak zwykle zachęcam Was do poszukiwań własnych inspiracji, ustalenia własnych potrzeb i szukania sposobów ich zapewnienia w postaci indywidualnego, wygodnego domu, domu skrojonego na Was i Wasze potrzeby!

Zapraszam do pozostałych wpisów u Pani Dyrektor – czeka tam na Was mnóstwo niecodziennych pomysłów i ciekawych aranżacji!

P.S. – Obiecuję to Wam już od dłuższego czasu, ale do końca II kwartału z pewnością TO nastąpi ;] Zrobię Wam zestawienie naszych indywidualnych domów i opiszę tak samo dokładnie, jak robię to z tymi, którymi się inspiruję ;]

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.8/10 (5 votes cast)
Design zewnętrza domu czyli CURB APPEAL po amerykańsku - Amerykański Dom i Wnętrze Ep.23, 9.8 out of 10 based on 5 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

6 komentarzy


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Witam,
  Czy zajmujesz się również projektowaniem wnętrz na zlecenie? Byłabym zainteresowana współpraca..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Dzień dobry – oczywiście, że projektujemy również wnętrza ;]
   Proszę napisać na buro[at]urbanproject.pl z opisem przedmiotu i zakresu projektu. Odpiszemy najszybciej jak będzie to możliwe.
   Do miłego „napisania”!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

 2. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Witam,

  Poszukuje architekta który specjalizuje się z wprojektowaniu domów amerykańskich. Poza tym czy nie ma problemów z dostaniem w Polsce materiałów budowlanych do tego typu domów? Będę wdzięczny za pomoc.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Dzień dobry, moje biuro specjalizuje się w tego typu projektach. Posiadam również wykonawców, którzy przenieśli swoje firmy z USA do Polski i realizują domy w szkielecie. Proszę napisać do nas: biuro[at]urbanproject.pl
   Zapraszamy

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

 3. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  A kiedy będą tak obiecane cały czas opisane i pokazane WASZE projekty domów? Pani Architekt obieca i obieca…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   ;];] Z tej samej przyczyny nie ma ich, z której większość biur architekticnicznych po 500 projektach pokazuje jedynie 10 na swoich www. Przyczyna jest prosta. Nie ma czasu :P
   Ale obiecaliśmy sobie, zacząwszy od 2 domów mocno nowoczesnych do końca października 2016 zrobić 2 wpisy o naszych.
   Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl