Amerykański Dom i Wnętrze. Co już o nim wiemy? Podsumowanie Ep.11-20

Zapraszam do drugiej części ZESTAWIENIA SERII 'AMERYKAŃSKI DOM I WNĘTRZE’.  W pierwszej części zrobiliśmy małe podsumowanie tego, JAKI JEST AMERYKAŃSKI DOM I CO JUŻ O NIM WIEMY. Dzisiaj natomiast skupimy się na wnętrzu – zapraszam Cię do zestawienia kolejnej 10 postów z jednej z najpopularniejszych serii Pani Dyrektor i zebrania informacji o tym, jakie jest amerykańskie wnętrze.

Zapraszam!

Amerykańskie wnętrze

 • PRZESTRONNE – ze względu na to, że metraż amerykańskich domów jest stosunkowo duży (w porównaniu do domów polskich), wnętrza amerykańskich domów są wyjątkowo przestronne, a przestrzeń otwarta. Nie ma przy tym problemu z rozmieszczeniem mebli i zaaranżowaniem takich miejsc jak window seat, kącik śniadaniowy czy wykusz.
 • JASNE – większość pomieszczeń w amerykańskim domu jest doświetlona światłem naturalnym słonecznym, ze względu na to, że Amerykanie nie oszczędzają na oknach i projektują po kilka okien w jednym pomieszczeniu.
 • REPREZENTACYJNE – wejście do domu amerykańskiego to wejście bardzo reprezentacyjne – strefa wejściowa jest przestronna, często dwukondygnacyjna, wnętrza otwiera się na wchodzącego w myśl zasady, że ’Pierwsze wrażenie jest najważniejsze’.
 • STREFOWANE – czyli jak oddzielić strefę nocną od dziennej? Zaplanuj strefę prywatną na piętrze, strefę dla gości, otwartą – na parterze i ciesz się wygodnym domem w amerykańskim stylu ;]
 • PRZYTULNE – nie tylko ze względu na kominki, czy jasne wnętrza i dużą liczbę okien, ale również dzięki detalowi i elementom wyposażenia jak kwiaty, poduszki, tkaniny czy figurki. Zainspiruj się i stwórz indywidualne wnętrze, które odzwierciedli Ciebie!
 • SUFIT – jeżeli jest płaski, jego płaszczyzna często podzielona jest na kasetony czy mniejsze fragmenty przez listwy czy panele dekoracyjne. Częstym rozwiązaniem jest również ODKRYTA WIĘŹBA DACHOWA – Amerykanie rezygnują ze strychu na rzecz otwartej przestrzeni i wyeksponowanej konstrukcji dachu.
 • DETAL – czyli zdobienia, bo amerykańskie wnętrza to wnętrza bogate, zdobione. Najczęściej sztukaterią w postaci gzymsów, opasek okiennych, moldingów, wykonywane są również lamperie czy różnego rodzaju boazerie. Zdobione są nie tylko same elementy wnętrza, jak ściany czy sufity, ale również wyposażenie czy zwieńczenia mebli.
 • MEBLE – powtarzają główne motywy i założenia w domu – zdobione, często są to meble z gablotkami, witrynkami czy okienkami ze szprosami jako szafki kuchenne czy salonowe. Najczęściej wykonuje się zabudowę meblami pod sam sufit, nie tracąc nic na przestrzeni danego miejsca.

Dodatkowo charakterystycznymi elementami amerykańskich wnętrz są:

P.S. W celu przejścia do danego posta kliknijcie w obrazek, zdjęcie, które się do niego odnosi ;]

Amerykański dom, amerykańskie wnętrze EP.11-20

11. PODJAZD/PODEJŚCIE POD DOM – jak Amerykanie projektują podejście, podjazd pod dom o tym dowiesz się właśnie w tym poście. Pamiętając o tym, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, Amerykanie przykładają niezwykłą wagę do tego gdzie i jak zaprojektować podjazd czy podejście, aby nie tylko dom, ale i jego otoczenie wyglądało w możliwie najefektowniejszy sposób – zapraszam!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 02

12. OGRÓD ZIMOWY – jeden z najbardziej efektownych elementów amerykańskich domów i do tego jeden z najbardziej przyjemnych. Jak wygląda projekt ogrodu zimowego, gdzie Amerykanie projektują ogrody zimowe, dlaczego ogród zimowy jest tak ważny w bryle budynku domu amerykańskiego oraz mnóstwo inspiracji na to jak urządzić ogród zimowy – zapraszam do posta!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 05

13. SPIŻARNIA/SCHOWEK/MAGAZYN – jedno z najbardziej pożądanych pomieszczeń w projektach domów moich Inwestorów ;] Amerykanie kwestię projektu spiżarni, jej usytuowania i współpracy z kuchnią traktują bardzo poważnie – spiżarnia w amerykańskich domach pełni bardziej nawet role magazynu. Zobacz inspiracje spiżarni w domach amerykańskich i zaplanuj, zaprojektuj podobną w projekcie swojego domu!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 10

 

14. POKÓJ DLA DZIECKA – zobacz jak w amerykańskich domach projektuje się pokój dla dziecka, na co Amerykanie zwracają uwagę projektując pokoje dla swoich dzieci, gdzie je sytuują? W tym poście dowiesz się również o tym, dlaczego pokoje dla dzieci NIE SĄ NAJWAŻNIEJSZYMI POMIESZCZENIAMI W DOMU i  z czego to wynika – zapraszam!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 07

15. PRALNIA – któż z nas, obok spiżarni, nie marzy o pralni w domu właśnie? Pralnia w domu amerykańskim to standardowe pomieszczenie – zobacz gdzie zaprojektować, umiejscowić pralnię w domu, jak urządzić pralnię i co pralnia powinna zawierać? Zapraszam do posta i mnóstwa inspiracji na to, jak urządzić pralnię w domu!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 09

16. KUCHNIA – czyli serce każdego domu, nie tylko tego amerykańskiego. I o ile określenie to, w stosunku do innych domów można odnosić jako metaforę, tak w przypadku domów amerykańskich jest bardzo dosłowne. Dlaczego? Gdzie i jak w projekcie amerykańskiego domu projektuje się kuchnię? Jakie pomieszczenia z amerykańską kuchnią sąsiadują? O tym dowiesz się własnie w tym poście – zapraszam!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 01

17. KORYTARZ (WIATROŁAP) – o tym, dlaczego w amerykańskich domach teoretycznie nie istnieje takie pomieszczenie jak wiatrołap dowiesz się właśnie w tym poście. Czym w takim razie jest amerykański korytarz, nazywany inaczej ’mudroom’ oraz dlaczego nazwa tego pomieszczenia mówi o nim praktycznie wszystko. Zainspiruj się i zobacz gdzie Amerykanie projektują odpowiednik polskiego wiatrołapu.

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 04

18. POKÓJ DLA NIEMOWLAKA – czyli amerykańska 'nursery’ – zobacz jak Amerykanie projektują pokój dla niemowlaka, co w nim uwzględniają i jak urządzają pomieszczenie dla najmniejszego członka rodziny. Zapraszam do posta i mnóstwa inspiracji szczególnie dla najmłodszych!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 08

19. FAMILY ROOM – czym jest family room, czy jest tym samym co salon, jeżeli nie, to czym różni się od salonu w amerykańskim domu? Zapraszam do posta, w którym pokażę Ci, jak Amerykanie spędzają wolny czas i dlaczego przestrzeń family room jest dla nich bardzo ważna. Zainspiruj się jeszcze bardziej!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 03

20. PIWNICA – ostatni wpis z drugiej dziesiątki w naszej serii 'Amerykański Dom i Wnętrze’. W tym poście dowiesz się m.in. o tym jak zaprojektowana jest piwnica w domu amerykańskim, kiedy Amerykanie projektują i budują domy z podpiwniczeniem oraz jaką funkcję te piwnice pełnią. W poście znajdziesz inspiracje zarówno zewnętrza amerykańskich domów z piwnicą, jak i amerykańskie wnętrze piwnicy. Zapraszam!

podsumowanie zestawienie AMERYKAŃSKI DOM amerykańskie wnętrze inspiracje zbiór epizodów projekt domu amerykańskiego 06

Po takiej dawce inspiracji i informacji na temat tego jak wygląda amerykańskie wnętrze, wszyscy bez wyjątku będą umieli wyróżnić te amerykańskie wnętrze na tle innych wnętrz ;]

Zapraszam Was do zaglądnięcia do poszczególnych postów, zarówno do tych, których jeszcze nie widzieliście, do tych, które Was z konkretnego powodu interesują i również do tych, które interesują Was trochę mniej, a które na pewno zawierają w sobie mnóstwo pięknych inspiracji!

Zainspirujcie się jeszcze bardziej w amerykańskim stylu i wyglądajcie z niecierpliwością kolejnego posta z serii 'Amerykański Dom i Wnętrze’ – zapraszam!

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.0/10 (6 votes cast)
Amerykański Dom i Wnętrze. Co już o nim wiemy? Podsumowanie Ep.11-20, 8.0 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Dobry wieczór.
  Dziękuję bardzo za obszerne informacje na temat domów w stylu amerykańskim. Bardzo mi się on podoba. Mam pytanie odnośnie pomieszczeń „Foyer” i „Dining room”. Bardzo często umieszczone są obok siebie. Jak taki układ ma się do funkcjonalności? Jadalnia na wejściu, bardzo często nieoddzielona żadnymi ścianami… Co więcej, w Foyer często nie ma zaprojektowanych szaf. Jeśli domownicy lub goście chcą powiesić płaszcz, parasol… to co robią?

  Pozdrawiam,

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Dobry wieczór ;]
   Amerykanie przez główne wejście wpuszczając tylko gości. Nawet w małych domach wchodzi się od „Back Yard” nie od frontu. Jest tam mud-room, pomieszczenie przy garażu, przez które przechodzi się i od razu całe okrycie zrzuca. Blisko albo już tam jest pralnia. W Ameryce nie chodzi się nigdzie na piechotę, dlatego do garażu wjeżdża się samochodem a z garażu do domu wychodzi przez drzwi serwisowe – dla domowników.
   Wejście główne jest reprezentacyjne i taką właśnie pełni również funkcję jadalnia która umieszczona jest przy wejściu ;]
   Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl