Ogród zimowy- czyli jak wygląda 'sunroom’ w USA? Amerykańskie wnętrza Ep.12
Ogród zimowy to nasz polski odpowiednik. Jeżeli szukacie kilku inspiracji, jak takowy zaprojektować, zaaranżować u siebie w domu/mieszkaniu (ale tylko tym na parterze;]) zapraszam do posta Ogród zimowy – dobrodziejstwo szklarni, patio i tarasu w chłodne, szare dni. My natomiast przenosimy się w kolejną podróż za Wielką Wodę i do kolejnych amerykańskich domów i wnętrz po mnóstwo inspiracji;];] zapraszam do posta na temat
Ogród zimowy – czyli jak wygląda 'sunroom’ w USA?
Sunroomto taka gra słów, nieprawdaż?;];] U nas ogród zimowy. W USA ’sunroom’ czyli słoneczny pokój. Nazywane również ’solarium’, ’conservatory’, ’additions’ – wszystkie nazwy określają dokładnie tę dodatkową przestrzeń budynku u nas nazywaną ogród zimowy. Jak dla mnie bardziej adekwatna nazwa to właśnie ’sunroom’ (z wiadomych powodów:P), nie wiem skąd się wziął ten przymiotnik zimowy – pewnie od zimowania w nim roślin;];] mniejsza o nazwę, zaczynamy oglądanie i inspirowanie!
Projektowanezarówno w budynkach parterowych, jednokondygnacyjnych jak i piętrowych, dwu- lub trzykondygnacyjnych. W budynkach o liczbie kondygnacji większej niż 1 często dach takiego ogrodu zimowego wykorzystywany jest jako taras sypialni (zazwyczaj ’master bedroom’). Zdarzają się jednak i takie domy, dla których ogród zimowy stanowi właśnie taki ’addition’ czyli dodatek, zlokalizowany na parterze.
Formyamerykańskich ogrodów zimowych są najróżniejsze. Znajdziemy tutaj oczywiście te najbardziej tradycyjnej czyli prostokątne, poprzez kwadratowe, wieloboczne foremne lub okrągłe. Wszystko oczywiście zależne od upodobań Inwestora i całości budynku, którego część będzie stanowił ogród zimowy.
Konstrukcjaogrodu zimowego jest zazwyczaj lekka i ażurowa. Jednym bokiem ogród zimowy przylega do budynku, przy którym jest projektowany – jeżeli ogród zimowy jest nieogrzewany to występuje tutaj lekka przegroda z otworem drzwiowym. Jeżeli natomiast ogród zimowy stanowi część salonu, wtedy możemy zrezygnować z tej ściany zupełnie. Ponadto najczęstszym rozwiązaniem jest przeszklenie trzech pozostałych ścian i dachu, przynajmniej w jego części.
OknaTe w amerykańskich ogrodach zimowych są najróżniejsze! O amerykańskich oknach pisałam dla Was osobnego posta. Jak widzicie, amerykańska mentalność i swego rodzaju konsekwencja w kreowaniu przestrzeni przekłada się również na ogrody zimowe. Okna w tych miejscach są najróżniejsze: o rozmaitych kształtach i formach, zakończone łukowo lub tradycyjnie – prostokątnie, z podziałami i szprosami, z okiennicami i opaskami okiennymi – do koloru do wyboru, jak to w Ameryce ;]
Różne są też sposoby doświetlenia ogrodów zimowych. Zależy to bezpośrednio od formy, jaką dany ogród zimowy przyjmuje. Jeżeli jest to jednokondygnacyjny 'dodatek’ przeszklony może być dach lub część pokrycia w konstrukcji więźby. W tym wypadku zaprojektować można między innymi okna połaciowe.
Jeżeli jest to dwukondygnacyjna część budynku, a góra jest pod jakiś konkretny cel zagospodarowana lub inwestor nie chce robić u siebie przysłowiowej szklarni – wybiera okna w stylu porte fenetre (o wysokości kondygnacji) lub tradycyjne doświetlenie zwykłymi oknami. Jak widać wszystko projektowane i realizowane jest zależnie od potrzeb Inwestora.
Ogród zimowy to dodatkowa przestrzeń.
PrzestrzeńOgród zimowy stanowić może przedłużenie salonu lub sypialni. Dlaczego sypialni? Ponieważ jak pamiętacie z posta o amerykańskich sypialniach ’master bedroom’ zlokalizowane może być również na parterze. I wtedy czynnikiem pozytywnym jest usytuowanie jej właśnie bezpośrednio przy ogrodzie zimowym.
Pamiętajmy, że ogród zimowy to z założenia przestrzeń wydzielona i zamknięta. W domyśle projektuje i realizuje się ją jako przestrzeń nieogrzewaną, użytkowaną sezonowo. Jeżeli natomiast nasz ogród zimowy ma stanowić wspomniane przedłużenie salonu, pamiętajmy o odpowiednim ogrzaniu tego miejsca. Może to być zwykła instalacja, ale również piecyk w stylu kozy lub kominek.
Nowoczesneogrody zimowe to coraz częściej spotykane rozwiązania. Również u konserwatywnych, przywiązanych do tradycji Amerykanów. Zmieniają się materiały, z których wykończony jest ogród zimowy, zmieniają się rodzaje przeszkleń, zmienia się również wystrój. Jak wygląda nowoczesny ogród zimowy? Ogród zimowy w stylu modern już dziś u Pani Dyrektor ;]
Ufff dzisiaj dużo zdjęć i dużo inspiracji ogrodów zimowych ;];] mam nadzieję, że Wam się podobało i znalazła się chociaż jedna osoba, która czuje się zainspirowana pięknymi rozwiązaniami ogrodów zimowych prosto z Ameryki ;];] i jutro rozpocznie rozmyślanie nad zaprojektowaniem i zrealizowaniem takiego u siebie!
Moje biuro prowadzi kilka inwestycji właśnie domów amerykańskich, czyli temat ten spodobał się również u nas;] Oczywiście wszystko z dostosowaniem do warunków zabudowy, polskich norm i warunków technicznych, ale przede wszystkim POTRZEB INWESTORA! Dokładnie na ten temat przeczytacie tutaj;]
Ten śnieg na zdjęciu wyżej … Idzie Zima kochani! PD Architekt pozdrawia Was!