Podjazd / podejście pod dom, obejście – Amerykański Dom i Wnętrze Ep.11

Ep.11Wracamy do naszej serii o ’Amerykańskich domach i wnętrzach’. Dzisiaj coś, co jest BARDZO AMERYKAŃSKIE, coś, co od pierwszej chwili kształtuje nasz dom, oraz nasze i innych o nim mniemanie. Dzisiaj post o tym, że PIERWSZE WRAŻENIE JEST NAJWAŻNIEJSZE ;];] czyli jak urządzić podjazd pod dom, aby był piękny, zadbany, niepowtarzalny i … amerykański!

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_433

To jeden z moich ulubionych amerykańskich domów. Może dlatego, że jako nieliczny jest wykonany z ciężkiej technologii murowanej, czyli takiej, jak projektujemy u mnie, a może dlatego że nawiązuje do klimatów Wiktoriańskich którą bardzo lubię ;]

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_447

W zasadzie dom ten mógłby być również bliźniakiem przez swą symetrię. Kilka zabiegów i piękny amerykański bliźniak gotowy ;]

Podjazd pod dom to bardzo ważny element każdego domu, nie tylko tego amerykańskiego. Jednak Amerykanie bardzo skrupulatnie do organizacji podjazdu pod swój dom podchodzą. Dlaczego? Dzisiaj pokażę Wam kilka cech, które amerykańskie podjazdy wyróżniają na tle innych. Gotowi? Zaczynamy!

Podjazd pod dom – jak wygląda ten amerykański?

1. Wjazd.

A konkretnie jego usytuowanie. Podjazd pod dom zazwyczaj zlokalizowany jest finalnie pod frontową, najbardziej reprezentacyjną elewację domu. Dzięki temu mamy obraz najbardziej okazałej zewnętrznej części domu oraz wysiadając z samochodu znajdujemy się bezpośrednio przed strefą wejściową budynku.

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_55

Ten dom posiada jedynie podejście – podjazd z pewnością jest zlokalizowany albo od tyłu domu albo z boku – prosto do garażu

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_13
amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_307

2. Zieleń

Czyli po prostu zielony podjazd pod dom. Nie oznacza to, że pod nasz dom, ma prowadzić nieutwardzona droga, ale że zieleń znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie naszego podjazdu ma być PRZEMYŚLANA, urządzona. Nawet zieleń zorganizowana w niewielkiej skali zdecydowanie poprawia wygląd naszego podjazdu. Zadbaj o to i Ty!

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_69 (2)amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_615amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_55 (2)

3. Okrągły wjazd

Czy inaczej zwany wjazd po kole. Niejednokrotnie pewnie mieliśmy z tym styczność nawet oglądając amerykańskie filmy czy zdjęcia amerykańskich domów. Okrągły wjazd

 • po pierwsze pozwala nam urozmaicić nieco przedpole naszego domu,
 • po drugie stanowi ten bardziej reprezentacyjny aspekt podjazdu i
 • po trzecie pozwala w pełni podziwiać frontową, dostojną elewację naszego domu ;]
amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_153

Betonowe prefabrykowane płyty w podjeździe. Kiedy zestarzeją się lepiej dopasują się do otoczeni – jest to jednak niezły pomysł na sam podjazd.

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_69amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_475

4. Materiał 

Czyli z czego wykonany jest nasz podjazd? Może to być oczywiście podjazd betonowy, asfaltowy, wyłożony kostką lub po prostu droga wysypana gruzem i piaskiem. Sami zastanówmy się, który z tych przeze mnie wymienionych sprawi, że nasz podjazd pod dom będzie wyjątkowy. W wyborze materiału do wykończenia podjazdu pod dom powinniśmy zwrócić uwagę na trwałość tego materiału, jego odporność na ścieranie, warunki atmosferyczne, koszt materiału i wykonanie.

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_125 (2)

Dom ten sam w sobie nie jest za bardzo spójny ale w podjeździe widać dokładnie miejsca postojowe, ścieżki piesze i drogę do garażu. Nie bójcie się żwirku w podejściu/podjeździe – nie ma z tym na prawdę większego problemu.

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_111 amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_83 (2)

5. Wzory

Nawiązując do punktu 4, chciałam wspomnieć, że jednym z rozwiązań często spotykanych przy wykończeniu podjazdu pod dom jest układanie finezyjnych wzorów z kostki. Pozwala to urozmaicić i zdynamizować podjazd, szczególnie wtedy, gdy jest on naprawdę rozległy.

podjazd_pod_dom_13

6. Brama wjazdowa

Piękna, reprezentacyjna brama wjazdowa to świetny początek na niepowtarzalny podjazd pod dom. Wiadomo, w naszych rodzimych realiach, niejednokrotnie zamówienie lub wykonanie unikatowej bramy wjazdowej zaczyna i kończy się w sferze marzeń – jednak! nic straconego! Po to są marzenia żeby pomału je realizować ;] już dziś zainspiruj się, wybierz bramę wjazdową swoich marzeń i … działaj!

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_419

Kamień ogrodzeniowy dopasowany do elewacyjnego to miłe dla oka i łatwe rozwiązanie – zawsze będzie pasowało.

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_559

Nawet, jeśli na działce nie ma tak dużo miejsca, można okręgiem zwiększyć długość podjazdu. Zwróćcie tylko proszę uwagę na zieleń. Bez zieleni nie działa!

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_363

Założenie Na koniec chciałam pokazać Wam, że pojazd pod dom, to również może być poważne, okazale założenie, które potrafi podnieść rangę domu. Niżej pokażę Wam rozległe, niepowtarzalne podjazdy pod ogromne amerykańskie domy – zainspiruj się niezwykłymi rozwiązaniami!

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_125

Mam nadzieję, że zauważacie, jak wysokie dachy (duże strychy) mają amerykańskie wille- domy. Wygląda to bardzo proporcjonalnie i nadaje budynkowi właściwego gabarytu.

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_97

Przy amerykańskich założeniach rezydencjalnych mamy zawsze dom główny (main house) i dom dla gości/do basenu (Guest house / Pool house)

amerykański_podjazd_pod_dom_driveway_front_yard_335

Domy, które pokazałam kwalifikują się już do typu rezydencjalnego. Biedniejsza średnia klasa posiada podjazdy bezpośrednio „z ulicy” bez ogrodzenia. Nie grodzą się bowiem amerykanie jak Polacy chętnie. Druga opcja klasy niżej-średniej to garaż w linii ogrodzenia od ogrodu a wejście główne do domu – tylko z podjazdem i wejściem.

PD Architekt pozdrawia Was w Mikołajki ;]

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.3/10 (6 votes cast)
Podjazd / podejście pod dom, obejście - Amerykański Dom i Wnętrze Ep.11, 7.3 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

 1. Bardzo podobaja mi się podjazdy z betonu. Szukam alternatywy dla powszechnej w Polsce kostki. Czy wie Pani jak taki podjazd wykonać, czy jest trwały, a może poleci pani jakas firmę z woj. lódzkiego?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Beton ogólnie jest bardzo trwały. Jest na rynku trochę producentów- polecam poszukać w Google. Firm wykonawczych niestety nie polecam z zasady ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Przepiękne podjazdy! Najbardziej podobają mi się okrągłe. Poza tym, zakochałam się w murowanym domu z pierwszego zdjęcia :-)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl