Spiżarnia /schowek /magazyn? – Amerykański Dom i Wnętrze Ep.13

Spiżarnia Jednym z najczęstszych marzeń moich Inwestorów jest chyba właśnie posiadanie spiżarki, magazynu czy schowka w okolicach kuchni. Dlaczego? W dzisiejszym poście postaram się Wam pokazać, z czym wiąże się zaprojektowanie spiżarki w swoim domu, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania oraz gdzie najlepiej spiżarnię usytuować.

Zapraszam do inspirowania się!

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_41

Spiżarka / magazyn / schowek to miejsce do przechowywania rzadziej używanych sprzętów, oraz różnego rodzaju zapasów. (Zdjęcie: Victoria Pearson / Projekt: Chris Barrett)

USABardzo często spotykanym rozwiązaniem stosowanym w amerykańskich domach jednorodzinnych jest właśnie spiżarnia. Jeżeli chcesz się o tym przekonać, zapraszam  do posta Rzut domu. Jaki wybrać, aby był „inny niż wszystkie”? Dlaczego?

Jakie plusy i minusy ma spiżarnia?

 • Spiżarnia to miejsce, gdzie zgromadzić możesz swoje weki, zapasy, itp.
 • W spiżarni nie musisz mieć super porządku;] tego miejsca Twoi goście raczej nie odwiedzą
 •  Spiżarnia to taka przechowalnia rzeczy – umieść tam wszystkie przedmioty, których używasz raz, dwa razy do roku.
 • Spiżarnia w Twoim domu nie potrzebuje doświetlenia. W zależności od tego, co przechowywać będziesz w swojej spiżarni – może być pomieszczeniem ciemnym i chłodnym. 

A minusy? Hmm chyba największym minusem jest to, że…

Spiżarnia to dodatkowy metraż w Twoim domu. Gdy chcesz mieć ’mały, tani dom’ lepiej zapomnij o spiżarni. Możesz ją ewentualnie wygospodarować z przestrzeni kuchni, kosztem kuchni właśnie.

I jak? Czy nadal jesteś zdecydowany na spiżarnię? Pani Dyrektor szukając uniwersalnego rozwiązania problemu spiżarni przygotowała dla Ciebie drogi czytelniku… INSPIRACJE!!! Otóż to;];] zobacz jak wyglądać może spiżarnia, gdzie jest zlokalizowana i jak znaleźć miejsce nawet dla bardzo małej spiżarni – zapraszam do posta!

Spiżarnia / magazyn / schowek – galeria inspiracji!

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_167

Ta NOWOCZESNA SPIŻARNIA i owszem, jest doświetlona. Prosty design sprawia, że całość jest schludna i przejrzysta. (Zdjęcie: Eric Rorer)

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_265

Tutaj spiżarnia w bardzo tradycyjnym ujęciu ;] Zdjęcie: Gross & Daley

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_139

Umieszczając w spiżarni owoce i warzywa pamiętaj o tym, iż najlepiej, aby było to pomieszczenie chłodne. W ciemnym pomieszczeniu owoce i warzywa dłużej zachowają świeżość. Gdy spiżarnia posiadać będzie okno mamy większe szanse, że nie zagości u nas grzyb i pleśń. Bo projektowanie to kwestia wyborów ;] Zdjęcie: New England Home

Kuchnia Najbardziej oczywistym miejscem na usytuowanie spiżarni jest oczywiście kuchnia. Dlaczego? Otóż dlatego. że większość posiłków przygotowywanych jest właśnie w kuchni. A nasza spiżarnia / magazyn to miejsce, gdzie przechowywać będziemy albo produkty do przygotowywania posiłków, albo sprzęty potrzebne do ich wykonania.

Spiżarka to niekoniecznie brudna komórka ;) Nawet najmniejsze pomieszczenie powinno mieć swój design!

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_209

Nowoczesna kuchnia, a przy niej – nowoczesna spiżarnia. (Zdjęcie: Kate Hume)

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_307

Oczywiście możesz swoją spiżarnię oddzielić witryną – wiedz jednak, że albo zastosujesz mleczne szyby albo przygotuj się na dodatkowe pomieszczenie do uporządkowania ;] Zdjęcie: Heidi Lerkenfeldt

Galeria inspiracji!

Szafa– to właśnie rozwiązanie dla osób, które chciałyby mieć spiżarnię, ale niekoniecznie mają na nią miejsce. Zorganizowanie spiżarni w formie szafy wnękowej to niezłe rozwiązanie dla niewielkich metrażowo domów/mieszkań. Zobacz jak może wyglądać spiżarka w formie szafy!

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_503

Rozsuwane drzwi zamiast rozwieranych oszczędzają przestrzeń kuchni. (Zdjęcie: Von Fitz Design)

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_125

Tutaj drzwi do spiżarni z kieszenią, przesuwne w ścianie – idealne dla niewielkich metrażowo kuchni. Taka spiżarnia do podręczne miejsce dla wielu rzeczy! (Zdjęcie: The House That AM Built)

Galeria inspiracji!

Inne miejsca Zobacz gdzie jeszcze możesz znaleźć miejsce dla swojej spiżarni! Już nie tak wygodna jak ta zlokalizowana przy kuchni, bardziej będzie pełnić rolę magazynu lub schowka. Mimo to, nadal jest to miejsce w Twoim domu potrzebne, a już na pewno przydatne;]
spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_69

Spiżarnia została zaprojektowana przez wydzielenie miejsca z przestrzeni kuchni – zaraz obok kącika śniadaniowego ;]

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_293

Spiżarka pod schodami? Dlaczego nie! Mało poręczna, ale za to bardzo pakowna! Zobacz jak jeszcze wykorzystać możesz przestrzeń pod schodami. (Zdjęcie: Gina Biancaniello)

Organizacja czyli jak w pełni wykorzystać miejsce w swojej spiżarni. Zobacz przydatne rozwiązania i nietypowe pomysły, które mimo iż proste, w znaczny sposób ułatwią Ci korzystanie z Twojej spiżarni. Zainspiruj się – taka spiżarnia może być również w Twoim domu ;]
spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_433

Prawidłowa organizacja i konsekwencja to klucz do sukcesu. (Zdjęcie: Design Sponge)

spiżarnia_schowek_magazyn_pantry_larder_ideas_projekt_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_447

W tak posegregowanej spiżarni na pewno nic się nie zagubi – wykorzystaj kosze, słoiki, pojemniki, aby utrzymać porządek w swojej spiżarni. (Zdjęcie: Domesblissity)

Galeria inspiracji!

Drabinka ;] Nie zapomnij o niej, gdy będziesz urządzał swoją spiżarnię. Pozwoli Ci na dostęp do tych wszystkich miejsc, do których normalnie dostępu nie masz. Na koniec jeszcze kilka inspiracji i tego jak może wyglądać spiżarka w Twoim domu!

Spiżarnia

Drabina opiera się i jeździ po metalowej rurce – to zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. (Zdjęcie: Murphy & Company Design)

Spiżarnia

Spiżarka w stylu skandynawskim – czysta i jasna. (Zdjęcie: Plain English)

Spiżarnia

Spiżarka czy magazyn to również miejsce na zastawę, której nie używasz codziennie, a która zajmuje naprawdę sporo miejsca. (Zdjęcie: Tracery Interiors)

Mam nadzieję, że wybrane przeze mnie inspiracje okazały się pomocne :) Życzę każdej pani i panu domu posiadania wymarzonej spiżarki!

Spiżarnia

I pamiętaj – wygodna i funkcjonalna spiżarka to tylko taka, która spełniać będzie Twoje potrzeby i oczekiwania – zaplanuj ją już dziś! (Zdjęcie: Victoria Pearson / Projekt: Chris Barrett)

ProjektJeżeli marzy Ci się amerykański dom zapraszam do kontaktu – moje biuro ma na swoim koncie już kilkanaście ciekawych projektów amerykańskich domów. Twój może być kolejny! P.S. Ten poniżej jest do wzięcia, gdyż w drodze ewolucji koncepcyjnej nigdy nie ujrzał światła dziennego w wersji budowlanej ;];]

projekt-domu-amerykanskiego-indywidualny-domu-jednorodzinnego-przyklady-inspiracje-25

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
Spiżarnia /schowek /magazyn? - Amerykański Dom i Wnętrze Ep.13, 7.8 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Polecamy spiżarnię, zapasy to świetna rzecz.

  Polecamy [admin edit]

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. spiżarnie mam i jestem dumny z swoich zapasów :) polecam każdemu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl