Strefa wejściowa – jak zorganizować taką strefę? Amerykański dom i Wnętrze Ep.10

Strefa wejściowa Jesteśmy na półmetku w naszej serii o Amerykańskich domach i Wnętrzach. Z tej okazji przygotowałam dla Was zestawienie postów z pierwszej połowy czyli od numerka 1 -10. Ale to na końcu naszego posta, ponieważ najpierw zajmiemy się bardzo ważnym tematem, czymś co u nas w Polsce niejednokrotnie kuleje u nich jest już normą – czyli strefa wejściowa. Czym jest? Jak ją zorganizować? Co w sobie zawiera? Jak wygląda strefa wejściowa w typowym, amerykańskim domu?

ZAPRASZAM DO CZYTANIA!

a’la wiatrołap?– u nas rolę strefy wejściowej pełni wiatrołap czy ganek. Jednak polskie wydanie strefy wejściowej to tylko namiastka tej amerykańskiej. Dlaczego? Strefa wejściowa w typowym amerykańskim domu to piękna strefa reprezentacyjna całego domu. Bardziej niż do naszego ciasnego, wąskiego wiatrołapu można ją porównać do foyer. Co ma na to wpływ?

Strefa wejściowa

1. Reprezentacyjna strefa każdego domu. To ona staje się jego wizytówką w myśl zasady, że 'Pierwsze wrażenie jest najważniejsze’!

2. Otwarta – zwróć uwagę, że inaczej niż w naszych domach, gdzie wiatrołap czy ganek to strefa wydzielona, wejście do amerykańskiego domu to wejście otwierające się na dom.

3. Przestrzeń – dzięki właśnie tej otwartości mamy poczucie przestrzeni.

4. Dwukondygnacyjna – to częste rozwiązanie w amerykańskich domach. Wysoki sufit i antresola z widokiem na parter. W tak dużej przestrzeni nie ma problemu na…

5. Schody – najlepiej takie w reprezentacyjnym stylu. Schody w amerykańskich domach sytuowane są najczęściej właśnie w  strefie wejściowej i stanowią ciekawy jej element.

6. Wejście – Amerykanie lubią projekty trochę stylizowane – u nich wejście do domu często znajduje się w portyku, lub przy werandzie. Strefa wejściowa lubi być też w takich wypadkach cofnięta wgłąb domu.

7. Gościnność – dzięki takiej otwartej strefie, mamy wrażenie, że ktoś otwierając drzwi zaprasza nas do swojego domu, a nie do… wiatrołapu.

8. Rzut – musicie pamiętać, że rzut amerykańskiego domu jest inny niż nasze typowe rozwiązania. Tam ze strefy wejściowej nie mamy wejścia tylko do salonu lub kuchni. Może się zdarzyć tak, że strefa wejściowa to przedsionek jadalni czy nawet ’master bedroom’.

Teraz pora na inspirowanie czyli zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia! Poszukaj wymienionych przeze mnie cech strefy wejściowej w poniższych zdjęciach;]

STREFA WEJŚCIOWA NA ZEWNĄTRZ DOMU:

strefa_wejściowa_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_55 strefa_wejściowa_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_111

Front door of house with lights at night

strefa_wejściowa_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_405

STREFA WEJŚCIOWA WEWNĄTRZ DOMU:

strefa_wejściowa_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_209

Pamiętaj proszę – taką strefę wejściową może mieć DOM o dużym metrażu – min. 200-300m2 powierzchni zabudowy.

strefa_wejściowa_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_251 strefa_wejściowa_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_293 strefa_wejściowa_amerykański_dom_amerykańskie_wnętrze_447

PÓŁMETEK  – czyli 10 pierwszych postów z serii o ’Amerykańskich domach i Wnętrzach’. Zrobimy mini podsumowanie naszej serii, aby ułatwić dostęp dla tych, którzy tej serii jeszcze nie widzieli i łatwiejszy powrót do niej dla stałych czytelników Pani Dyrektor ;]

ZESTAWIENIE:

1. Amerykańskie wnętrza, amerykański styl – czyli przytulne i rodzinne wnętrze Ep.1

2. Living room – czyli salon w amerykańskim wydaniu. Amerykański dom i Wnętrze Ep.2

3. Sypialnia amerykańska – jak wygląda 'master bedroom’? Amerykański dom i Wnętrze Ep.3

4. Wykusz, okno wykuszowe – BAY WINDOW – Amerykański dom i wnętrze Ep.4

5. Kącik jadalny – strefa śniadaniowa – Amerykański dom i wnętrze Ep.5

6. Zgadnij jak zaaranżować miejsce przy oknie -’window seat’- Amerykański dom i Wnętrze Ep.6

7. Garderoba czyli 'master closet’ w Twoim domu/mieszkaniu – Amerykański dom i Wnętrze Ep.7

8. Kominek – jak zaaranżować u siebie przytulne wnętrze w amerykańskim stylu? Amerykański dom i Wnętrze Ep.8

9. Czym się charakteryzują amerykańskie okna i dlaczego są wyjątkowe? Amerykański dom i Wnętrze Ep.9

no i dzisiejszy post…

10. Strefa wejściowa – jak zorganizować taką strefę? Amerykański dom i Wnętrze Ep.10

Projekt prowadzi kilka inwestycji właśnie domów amerykańskich, czyli temat ten spodobał się również u nas;] Oczywiście wszystko z dostosowaniem do warunków zabudowy, polskich norm i warunków technicznych, ale przede wszystkim POTRZEB INWESTORA! Dokładnie na ten temat przeczytacie tutaj;] 

Zapraszam do kolejnych postów z serii 'Amerykański dom i Wnętrza’! Ciekawe czy domyślacie się co jeszcze z tej serii dla Was przygotowałam ;]

P.S. Zrobiłam dla Was szkice rzutów domów do tych zupełnie innych niż nasze klatek schodowych, ale nie pokażę Wam ich jeszcze – zrobię do nich całe domy – dopiero wtedy je odkryję ;] Pozdrawiam Was nocną porą z biura w Rzeszowie!

Potrzebujesz więcej informacji na temat projektowania, sprawdź naszego YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Strefa wejściowa - jak zorganizować taką strefę? Amerykański dom i Wnętrze Ep.10, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

 1. Co z przepisami?

  Pani Dyrektor, bardzo ciekawy post odnośnie strefy wejściowej do budynku. Również jestem zwolenniczką reprezentacyjnego wejścia do domu. Zawsze byłam zainspirowana w swoich projektach rozwiązaniami amerykańskimi (poniekąd za Pani pośrednictwem ;) ). W momencie jednak, gdy sporządzam koncepcje projektową, w tym strefy wejściowej, mam zderzenie z przepisem z „warunków technicznych”:
  „§ 63. Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.”.
  I tu moje pytanie: w jaki sposób odnosi się Pani w swoich projektach (tych stylizowanych amerykańskich) do tego zapisu? Przeszklony ganek? A może pokazywać w projekcie kurtynę powietrzną, a potem jej nie wykonywać? Pytam jako osoba, która chcąc zastosować rozwiązania opisywane w powyższym poście, spotyka się z blokadą przełożonego „no ale wiatrołap..”. W jaki sposób „przemycić” owe rozwiązanie na polskie realia?
  Pozdrawiam, pani_kates

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Tak na prawdę wszystko rozbija się o schody i wysokie foyer. Tak – słusznie zauważyła Pani – kurtyna powietrzna i tak właśnie robimy, ale to nie wiatrołapu problem a otwartego foyer, wysokich sufitów i dużych otwartych schodów. Te zdjęcia z prezentowanych realizacji oglądane od środka mogą mieć „po” drzwiach widzianych na obrazku wiatrołap – nie chodzi w tym jednak o to, a o dużą powierzchnię komunikacji, połączone przestrzenie jadalni/kuchni/salonu etc ;]
   Trzeba pomyśleć o tym pod kątem wysokości ^ nad komunikacją w wejściu ;]
   Czy to w miarę zrozumiałe ??

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Zrozumiałe, dziękuję za wyjaśnienie.
    Dziękuję również za bloga, bo mówiąc kolokwialnie „robi Pani kawał dobrej roboty” :) Pozdrawiam serdecznie!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • Bardzo się cieszę, bo pisałam późno i zdawało mi się to być chaotyczne ;] Dzięki za komplement – dla takich komentarzy warto pisać ;];] Pozdrawiam!

     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl