Kominek – jak zaaranżować u siebie przytulne wnętrze w amerykańskim stylu? Ep.8

Czytając wcześniejsze posty o amerykańskich domach i wnętrzach na pewno zauważyliście, że piękny kominek to jeden z podstawowych elementów nie tylko wyposażenia i aranżacji samego pomieszczenia, ale przede wszystkim domu. Stanowi on jedną z głównych części składowych amerykańskiego domu.

 • Gdzie Amerykanie sytuują kominek?
 • Czy jeżeli kominek to tylko w salonie?
 • Co daje nam kominek we wnętrzu?
 • Jakie są rodzaje kominków?
 • Jaką jeszcze funkcję może pełnić kominek?

Pytań odnośnie kominków jak widać jest mnóstwo ;] Kilka odpowiedzi znajdziecie we wcześniejszych postach u Pani Dyrektor ;] a na pozostałe, szczególnie te dotyczące kominków w amerykańskich wnętrzach, postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście ;] zapraszam do czytania, oglądania i inspirowania się!

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_40

Bardzo elegancki i wyważony projekt salonu ;] Zdjęcie i projekt: Kristin Davidson Interiors

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_84

O takim sposobie wykończenia kominka w dalszej części wpisu;] – Nie inspiruj się bezpośrednio!!! (Zdjęcie i projekt: Stephen Knollenberg)

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_00

W tym pomieszczeniu ten piękny kominek nie dominuje, a jedynie stanowi jego część i ciekawe uzupełnienie. (Zdjęcie: Nicky Dobree)

O kominku wspominałam wcześniej we wpisie odnośnie ’master bedroom’ czyli amerykańskiej sypialni. Gdzie jeszcze Amerykanie sytuują kominek? Oczywiście w salonie czyli 'living room’, ponieważ jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu, ale nie tylko! Sprawdź gdzie jeszcze z powodzeniem możesz usytuować swój kominek, w podobny sposób jak robią to Amerykanie ;]

Amerykańska sypialnia czyli 'master bedroom’

amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_31

Bardzo surowe, wręcz toporne wnętrze, kojarzy mi się z wikingami [może przez ten świecznikowy żyrandol :P]. Zdjęcie i projekt: YELLOWSTONE TRADITIONS

Amerykański salon czyli 'living room’

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_16

Dla kontrastu bardzo wyrafinowane i luksusowe wnętrze. (Zdjęcie: Home Market Interiors)

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_43

Wnętrze salonu w trochę bardziej nowoczesnym stylu. (Zdjęcie i projekt: WA Design Architects)

Kuchnia/jadalnia

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_07

Nowoczesna kuchnia musi mieć nowoczesny kominek ;] przyjemne, naturalne materiały czyli drewno, kamień i dużo szkła. (Zdjęcie: Maxwell MacKenzie Architectural / Projekt: Robert M. Gurney Architect)

Łazienka (?!) ;]

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_06

Jak widzicie nie ma rzeczy niemożliwych i można mieć nawet kominek w łazience – oczywiście wszystko odpowiednio zabezpieczone!

Weranda/taras

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_08

Barbecue to również bardzo amerykański element nie tylko amerykańskiego domu, ale również życia (o którym jeszcze dla Was napiszę!) ;] tutaj taka alternatywa dla altany czyli jak inaczej zaaranżować werandę ;]

Kominek we wnętrzu to nie tylko wspomniane ciepło i przytulne pomieszczenie. To przede wszystkim ciekawa aranżacja i całościowe projektowanie – czyli coś o czym musisz pomyśleć najlepiej na etapie koncepcyjnym projektu swojego domu! Nie wiesz, od czego zacząć prace przy projekcie swojego domu? Zajrzyj do poradnika Pani Dyrektor:

Dzięki niemu łatwiej przyjdzie Ci rozpoczęcie opracowywania projektu domu swoich marzeń ;] Zapraszam!

My natomiast wracamy do naszego posta o kominkach we wnętrzach amerykańskich domów;]

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_30

Salon o wysokości dwóch kondygnacji z antresolą, do tego kasetony, okna ze szprosami oraz kominek – czyli salon w amerykańskim wydaniu. (Zdjęcie: Toll Brothers)

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_23

Powtórka z rozrywki ;] ponieważ amerykańskie 'living room’ to pomieszczenia bardzo typowe ;] Zdjęcie: Toll Brothers

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_24

Troszkę mniejszy metrażowo, ale równie ciekawy z nietypowym doświetleniem ;] Zdjęcie i projekt: Studio Brunstrum

Kominek – jaką funkcję może jeszcze pełnić?

Funkcja Oprócz oczywistego wręcz, bezpośredniego dogrzewania pomieszczenia, w którym kominek się znajduje, może on  również pełnić funkcję alternatywnego ogrzewania Twojego domu? W jaki sposób? Dobrze usytuowany kominek to ten zlokalizowany w centrum domu. Dlaczego? Ponieważ ogrzane powietrze równomiernie ogrzewa całą przestrzeń, w której się znajduje. Poza tym przed zaprojektowaniem u siebie kominka warto dowiedzieć się o jego dodatkowym wykorzystaniu, tj.:

 • montażu DGP – czyli Doprowadzenie Gorącego Powietrza do pozostałych pomieszczeń w domu, również na piętrze. Pamiętać należy o zachowaniu odpowiednich odległości kominek-pomieszczenie, zastosowaniu DGP grawitacyjnego lub mechanicznego, oraz stosowanym samym montażu. Minusem takiego rozwiązania jest niemożność regulowania temperatury ciepła z takiego kominka do pokoju – będziemy mieć temperaturę taką, jaką aktualnie ma powietrze z kominka.
 • montażu kominka z płaszczem wodnym – czyli alternatywny sposób ogrzania wody.
 • kominek dwustronny? Czyli jaki? O tym niedługo u Pani Dyrektor!
kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_20

Kominek, mimo, iż nieobudowany, wygląda w tym wnętrzu bardzo stylowo;]

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_14

Tymi zdjęciami przechodzimy powoli do kolejnego aspektu kominków w amerykańskich wnętrzach czyli… (Zdjęcie i projekt: Peace Design)

Kamień Najlepiej ten surowy, ciężki, nieobrobiony, rustykalny. Nadaje kominkowi majestatu i w pewnym sensie bezpośrednio kojarzy nam się z ogniem. Kominki w amerykańskich wnętrzach często wykończone są właśnie takim kamieniem. W dzisiejszym poście już kilka zdjęć z takimi kominkami się pojawiło. Zapraszam na kolejne zdjęcia i kolejne inspiracje!

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_18

Kolejne bogate, ekskluzywne wnętrze i ciekawa, trochę surowa stylizacja. (Zdjęcie: Roger Wade Studio / Projekt: Locati Architects)

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_26

Wnętrze z kominkiem w troszkę mniejszej skali.

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_28

Sufit katedralny we wnętrzu z kominkiem. (Zdjęcie i projekt: Fava Design Group)

ZdobionyNie tylko kamienne kominki to te amerykańskie. Na samym początku naszej serii o amerykańskich wnętrzach wspominałam, że Amerykanie mają słabość do różnego rodzaju zdobień, detali, rzeźbień. Również w kominkach ;]
kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_03

Piękny, bogato zdobiony, rzeźbiony kominek nadaje wnętrzu klimatu i dostojności. (Zdjęcie: George Bass)

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_21

W tym wnętrzu również bardzo elegancko i z klasą. Bo piękno to głównie odpowiednie proporcje. (Zdjęcie: Marwood Construction)

Piękny kominek i lustro.

Szukając zdjęć do dzisiejszego posta natknęłam się przy okazji na ciekawe rozwiązanie – w wielu projektach amerykańskich wnętrz nad samym kominkiem często pojawiało się lustro ;] to tylko taka ciekawostka i zwrócenie uwagi na fakt, że Amerykanie są niezwykle tendencyjni, również pod względem aranżacji wnętrz. Wrzucam kilka zdjęć dla potwierdzenia i zainspirowania;]

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_13

Zdjęcie: Kate Riley – Centsational Girl

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_12

Zdjęcie: for91days.com

kominek_we_wnętrz_fireplace_amerykańskie_wnętrza_design_american_interior_25

ModernNa sam koniec jak zwykle zostawiłam dla Was rozwiązania w stylu modern, czyli na wskroś nowoczesne. Jak wygląda nowoczesny kominek w amerykańskim stylu? Właśnie tak, jak na zdjęciach poniżej;] Po więcej zdjęć i inspiracji zapraszam do serii o nowoczesnych domach;]
piękny kominek

Naturalne materiały, ale przede wszystkim przestrzeń – czyli coś, co stanowi o nowoczesności danego wnętrza. (Zdjęcie: Peter Aaron / Projekt: Joel Sanders Architect)

piękny kominek

Kamień, drewno, beton i szkło – kolejny przykład w dzisiejszym poście. Jak widzicie nie jest to ani tynk i farba, ani tapeta ani nawet płytka – w nowoczesnych rozwiązaniach odchodzimy od tych materiałów. (Zdjęcie i projekt: SBCH Architects)

piękny kominek

Jasne, przestronne wnętrze z kominkiem. (Zdjęcie i projekt: Pearson Design Group)

piękny kominek

W tym pomieszczeniu piękny kominek nie tylko łączy domowników, ale również dzieli przestrzeń. (Zdjęcie: Hester + Hardaway, Atelier Wong / Projekt: Lake|Flato Architects)

Zastanawiasz się jaki kominek sprawdzi się u Ciebie?

Szukasz kolejnych inspiracji?

Piękny kominek – czy ten tradycyjny nie będzie brudził mieszkania?

Aby odpowiedzieć na te i inne nurtujące Cię nadal pytania zapraszam do dwóch wcześniejszych postów, które już jakiś czas temu opublikowałam na Pani Dyrektor czyli

piękny kominek

Inny rodzaj kominka to biokominek – przeczytasz o nim tutaj. (Zdjęcie i projekt: Stonefox Design)

piękny kominek

Proste, oszczędne wnętrze. (Zdjęcie: twenty7 design workshop)

piękny kominek

Dzisiejszy piękny kominek to coraz rzadziej miejsce na zdjęcia. Stanowi raczej uzupełnienie i ciekawy element wnętrza. (Zdjęcie: Lincoln Barbour Photo / Projekt: Kim Hagstette, Maven Interiors)

Dom amerykański Jeżeli zastanawiasz się nad projektem domu amerykańskiego jako projektu indywidualnego domu jednorodzinnego – zapraszam do mojego biura w Rzeszowie lub do kontaktu telefonicznego lub mailowego – wszystkie potrzebne informacje kontaktowe znajdziesz w zakładce ’O mnie’. Poniżej natomiast zamieszczam jeden z przykładowych projektów domu jednorodzinnego wykonanych przez moje biuro ;]

PD Architekt pozdrawia Was ciepło w jesienny stalowy dzień.

projekt-domu-amerykanskiego-indywidualny-domu-jednorodzinnego-przyklady-inspiracje-25

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
Kominek - jak zaaranżować u siebie przytulne wnętrze w amerykańskim stylu? Ep.8, 9.7 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Witam serdecznie,
  czy jest szansa na odgadniecie cóż to za kominek?

  http://pinterest.com/pin/358739926554211556/?source_app=android

  Pozdrawiam Dorota Truszkowska

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Marzył mi się zawsze kominek w domu… Marzenie udało się spełnić, na szczęście, w wystroju pomogło mi profesjonalne studio i teraz mam wymarzony dom.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl