KsiążkaO inspirujących pomysłach na organizację biblioteczki w Twoim domu pisałam już tutaj. Jednak o ile ciekawie zaaranżowana biblioteka to miejsce ważne dla każdego mola książkowego, o tyle istnieje miejsce jeszcze ważniejsze, gdzie niejeden koneser książek spędza całe dnie – MIEJSCE DO CZYTANIA!!!
I to nie tylko na długie, zimowe wieczory, pod kocykiem i z gorącą kawą w kubku, gdy za oknem mroźno i sypie śniegiem, a my siedzimy i zatracamy się w lekturze (chociaż wtedy jest tak miło!), ale na co dzień, tak, aby czytanie stało się JESZCZE PRZYJEMNIEJSZE.
… a nasz cichy kącik stał się nie tylko wygodny, ale również funkcjonalny, zrealizowany „z głową” oraz CIEKAWY ARCHITEKTONICZNIE.
Co najważniejsze, jest to możliwe! I nie trzeba tutaj wielkich pieniędzy, trwających kilka lat remontów czy ogromnych powierzchni. W przedstawionej poniżej galerii każdy znajdzie coś dla siebie:
- Miejsce do czytania przy oknie.
- Kącik czytelniczy dla dziecka.
- Czytelnia urządzona na poddaszu, pod schodami, itp.
Takie miejsce do czytania jak na zdjęciu poniżej to moje marzenie! Kiedyś będę takie miała w swoim domu (kiedy kupię stary park po-dworski czyli … „ohoho-i-jeszcze-kiedyś”)

Miejsce do czytania przy dużym oknie, gdzie jest naturalne oświetlenie, wygodne, blisko natury, po prostu OAZA SPOKOJU na popołudnie z książką. (Zdjęcie: Letícia Dias)

Trudne do zagospodarowania poddasze jako idealne miejsce do czytania. (Zdjęcie i projekt: civicoquattro)
Obejrzyjcie zatem kilka ciekawych pomysłów:
Na początek kącik czytelniczy przy dużym oknie z widokiem na piękny krajobraz… Oczywiście – piękny krajobraz trzeba mieć więc jeśli go nie masz – dla Ciebie są następne pomysły ;]
- Okna ze szprosami, dobrze doświetlone światłem naturalnym. (Zdjęcie i projekt: Turnbull Griffin Haesloop Architects)
- Nowocześnie, piękny widok, okno uchylne – nice! (Zdjęcie: Perivolas Lifestyle Houses)
- Wysokie pomieszczenia, dzięki dużym przeszkleniom zapewniają sporo światła i wrażenie bliskości z naturą na zewnątrz. (Zdjęcie: Bodega Bay Escapes)
Dla dzieciTrochę powymądrzam się: Pamiętajcie, że ważne, aby dzieci od najmłodszego miały kontakt z książką. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że w życiu dorosłym same sięgną po książkę. Jak to osiągnąć? Zorganizuj im ciekawy, pomysłowy kącik do czytania! Na przykład…
- … w zawieszonym kocu… (Zdjęcie: Jennifer)
- … na siatce… (Zdjęcie i projekt: playoffice)
- … na półce (?)… (Zdjęcie: Bookshelf Porn)
- … przy oknie. (Zdjęcie: Bernardo Rodrigues)
Trochę nowoczesności dla odmiany. Abyście nie myśleli , że miejsce do czytania to zakurzone szare szmaty (albo kolorowe, ale szmaty) chciałam pokazać inne pomysły na czytaniowy spot ;]
- Kostka ze szklanym występem z elewacji. Nowocześnie? Bardzo! (Zdjęcie: Platform 5 Architects)
- Miejsce w ogrodzie zimowym zapewni nam doskonałe światło. (Zdjęcie: Brandon Barré / Projekt: Laura Stein Interiors)
- Czerń w połączeniu z bielą plus duuuże okno- to jest to, co dzisiaj lubimy najbardziej! (Zdjęcie: Luc Roymans / Projekt: GRAUX & BAEYENS architecten)
Kilka tradycyjnych wnętrz, trochę w stylu amerykańskim i również ze smakiem…
- … „szafa” do czytania :) Zdjęcie i projekt: SUSAN JAY DESIGN
- … trochę romantycznie. (Zdjęcie: Lucy Elworthy – Interior Design & Styling)
- … w stylu kolonialnym? Czemu nie! (Zdjęcie: PROVIDENCE DESIGN)
- Grubo ciosane drewno, prostota w materiale i wykonaniu, ten styl do nas wraca. (Zdjęcie: Brooks & Falotico)
Zaaranżuj ulubione miejsce do czytania – przygotuj, je, zaprojektuj je i czytaj w miejscu do czytania idealnym.
- Poddasze z miejscem do czytania (Zdjęcie i projekt: Vanden Eeckhoudt-Creyf architectes)
- Miejsce do czytania pod schodami można zaaranżować w ten sposób… (Zdjęcie: floatproject.org)
- … lub w ten sposób. (Zdjęcie i projekt: Jennifer Worts Design)
- Stopnie przy oknie – to również świetne miejsce do czytania ;] Zdjęcie: Kristofer Johnsson / Projekt: Anna Gillar
Jeżeli tego byłoby za mało, przedstawiam Wam inne ciekawe miejsca, gdzie z powodzeniem możecie ciekawie urządzić sobie kącik do czytania i spędzać w nim z przyjemnością długie godziny pogrążeni w lekturze- zainspirujcie się!
- Wykute w skale? Trochę topornie i zimno, ale dlaczego nie? (Zdjęcie: Margaret)
- Miejsce na pięterku pod sufitem? Rozwiązanie dla mieszkań z małym metrażem. (Zdjęcie: Colin McRae Photography / Projekt: Aleck Wilson Architects)
- Ogród zimowy- ażurowy, delikatny i taki zwiewny. (Zdjęcie: Robert Rausch)
- Łazienka w stylu glamour- idealna do czytania w kąpieli. (Zdjęcie i projekt: Tara Shaw)
To, jak zorganizujemy sobie swoje miejsce do czytania, przełoży się później na jakość spędzania tam wolnego czasu z książką w ręce.
Ma ono być dla nas przede wszystkim WYGODNE i DOBRZE DOŚWIETLONE. Czytanie w takim miejscu jest czystą przyjemnością po trudach i zmaganiach dnia codziennego. Pamiętajmy, że każda zaaranżowana przez nas przestrzeń w domu/ mieszkaniu świadczy o nas, naszym stylu bycia i pokazuje, jacy tak naprawdę jesteśmy. Także nie szczędźmy starań, aby urządzić je tak, jak sobie wymarzymy :)
PD Architekt pozdrawia Was z lekko deszczowej Warszawy i liczy dziś na DUUUŻO szczęścia :D:D !!!
Zgadam się z Patrycją w całej rozciągłości. Jestem na razie na etapie projektowania takiego kącika i informacje tu zgromadzone będą z pewnością bardzo cenne.
Genialnie prezentują się na zdjęciach te kąciki do czytania. Ja w swoim mieszkaniu także zaaranżowałam sobie takie miejsce, oczywiście przy oknie, aby czytać przy dziennym świetle jeśli to możliwe.
Kto nie lubi czytać ten Trąba?? :P:P Książka to cudny relax – jak u siebie na balkonie za rok widzę taką wielką pufę z kulkami w środku – ahh będę czytać (w tych wolnych pięciu minutach które mam od pracy:P)