Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Chcę ogrzewanie słoneczne, ale nie podoba mi się instalacja bo szpeci dach…

Spotkaliście się już z taką opinią? Ja tak. Nie dziwię się ani trochę, że nie podoba Wam się kilka paneli jeden obok drugiego ułożone na dachu. Oczywiście z poziomu człowieka idącego ulicą nie widać tego. Co innego kiedy dom wyeksponowany jest na pięknej działce, widać go niemal z każdej strony a tam .. panele.

Skończyły się już czasy kiedy wielkim lansem było mieć instalację solarną zamontowaną na dachu domu. BA! Teraz MUSISZ mieć procent energii w domu pochodzący ze źródeł odnawialnych no i kiedy większość to ma traci to już swoją „fajność”. Jakiś czasie temu pisałam o fotowoltaiczych parkingach przy marketach – to przydałoby się nam bardzo – niestety na etapie Miejscowego Planu albo Warunków Zabudowy MUSI ZNALEŹĆ SIĘ ZAPIS odnośnie takiej INSTALACJI i – w przeciwnym razie żaden zagraniczny inwestor nie pokwapi się „wyrzucić pieniędzy w błoto w jakiejś tam Polsce” i nie zrobi nam takiego prezentu.

Praktycznie co pół roku zaostrzają się nam przepisy traktujące o izolacyjności cieplnej budynków i o pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł – słonka, wiatru, ciepła ziemi etc. Jeszcze pół roku temu certyfikat energetyczny, który wkładałam do dokumentacji do pozwolenia na budowę miał 4 kartki dziś ma 18-ście! Oczywiście Wam wyjdzie to na zdrowie – lepsza izolacja = mniejsze koszty eksploatacji, czego i tak wielu z Was nie chce przyjąć do wiadomości – może więc inicjatywa odgórna zmusi Was do przemyśleń i działania ;] W każdym razie – na rynku Polskim nieśmiało pojawia się technologia paneli słonecznych i ogniw fotowoltaicznych umieszczonych w dachówkach albo innym pokryciu dachu. Dlaczego jest to świetne? Jest funkcjonalne i ładne w jednym a jak wiecie takiż rzeczy jest w ogóle na świecie bardzo niewiele.

 

Pokażę Wam wariantów wykonania. Jak dla mnie jedynym minusem jest to, że większość z firm proponuje niebieski kolor owych solarnych dachówek. Z pewnością ma to swoje podłoże w technologii wykonania. Wiece jak bardzo gardzę niebieskimi dachami.. Uważam, że to kupione na przecenie farby których nikt nie chciał albo blachy których.. też nikt nie chciał. Możemy jednak znaleźć różnych producentów i jak zobaczysz na zdjęciach poniżej nie wygląda to tak źle.

Dachówki korzystające z energii słońca w obiekcie historycznym/historyzującym.

Jedna z moich ulubionych inwestycji pokazujących zastosowanie taśm albo płytek fotowoltaicznych.

Ten przykład pokazuję Ci nie dlatego, że uważam to za wyśmienitą architekturę, ale jest w tym wyśmienity pomysł – 1/2ga tego modelu jest całkiem ładna – ta z elewacją i dachem założonym ogniwami fotowoltaicznymi. Gdyby troszkę popracować nad bryłą to mogłoby być właśnie TO!

Ogrzewanie słoneczne – kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne – zobacz inspiracje!

Na koniec powiem Ci, że kiedy 15 lat temu moi rodzice zakładali panele słoneczne „cała wieś” śmiała się z nas pod nosem.

Technologię przywieźliśmy z Niemiec, kosztowała ok 25 tys. złotych za 3 panele i instalacje. Byliśmy 2gim domem w mieście który miał panele solarne. Po upływie 10ciu lat nikt się już nie śmieje, ogrzewanie słoneczne- nawet w takiej drogiej wtedy cenie zwróciło się po 5 latach.

Solary – czy do wody czy do prądu to NAJBARDZIEJ OPŁACALNA EkoEnergia. Dla rodziny 3 osobowej (w tym Pani Dyrektor) 3 panele to za mało. Brałabym 4, ale to wszystko zależy kto, na co i ile ciepłej wody zużywa. Gwarantuję Wam jednak – całe lato gorąca woda! To samo z ogniwami fotowoltaicznymi. Widziałam ludzi bardzo zadowolonych. Nie u nas – „zagranico”. Można jednak wierzyć im na słowo – rachunki mówią same za siebie! Po co płacić elektrowniom kiedy energia słońca jest … za darmo!!

PD Architekt pozdrawia i przeprasza, że nie dotrzymała obietnicy z tematem taniego domu – nie miałam wczoraj za grosz weny aby pisać o tym .. Wszystko przez życie …

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.1/10 (7 votes cast)
Exit mobile version