Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Czego Jeszcze Nie Wiesz o Domu Pasywnym?

Określenie „ dom pasywny ” oznacza dom, który spełnia standardy niemieckiego Passivhaus Institut odnośnie energii i jej oszczędzania.

Mówiąc najprościej, dom pasywny jest to budynek, który został bardzo dobrze ocieplony i jest ogrzewany jedynie za pomocą energii słonecznej i ludzi, którzy w nim mieszkają. W ten sposób można zredukować energię zużywaną do ogrzania domu aż o 90%.
dom pasywny

Powyższy rysunek przedstawia ilość energii zużytej do ogrzania normalnego domu i domu pasywnego.

Jak widzimy na powyższym rysunku, bardzo dużym plusem jest to, że dom pasywny prawie w ogóle nie wymaga ogrzewania. Jedyny problem polega na tym, że materiały potrzebne do budowy takiego domu (drewno klejone, ogromne okna itp.) są bardzo drogie i trzeba mieć duże środki na start. Zaoszczędzona energia zwraca się dopiero dużo później i powoli.
Jeżeli chodzi o Polskę, to nie wiadomo jeszcze czy opłacałoby się budować u nas taki dom. Mimo to, warto zwrócić uwagę na ten ciekawy projekt.

Projekt domu pasywnego Hudson.

Dom pasywny w Hudson (Hudson Passive Projekt – dla ciekawskich link:  http://hudsonpassiveproject.com/intro.html )  jest projektem energooszczędnego domu przyszłości, który w pełni wykorzystuje metody nowoczesnego projektowania w połączeniu z jak największym potencjałem naturalnie dostępnej energii.

Współczesny dom energooszczędny.

Taki dom pasywny znajduje się w pobliżu New Yorku w dolinie rzeki Hudson i został zaprojektowany przez firmę Dennis Wedlick Architect LLC.
Firma zaprojektowała dom, który jest nie tylko piękny, ale też prosty do wybudowania.

W domu znajdują się trzy pokoje i dwie łazienki, które doskonale wkomponowują się w wiejski krajobraz dookoła domu. Jest to dobrze wykonane i pomysłowe połączenie designu, sztuki budowy i  technologii.

Otwarta przestrzeń uzyskana dzięki wysokim sklepieniom łukowym tworzy wrażenie ogromnego poddasza.

Swoją ogromną energooszczędność ten dom zawdzięcza designowi i bardzo dokładnemu budownictwu; nie wykorzystuje współczesnych technologii energooszczędnych takich jak fotowoltaika, kolektorów słonecznych z pompą do podgrzewania wody czy też silników wiatrowych.

Projekt domu pasywnego Hudson jest szybki i łatwy do wykonania.

Projekt domu pasywnego Hudson na pierwszy rzut oka wydaje się być kolejnym domem ekologicznym, jego kształt i forma przypominają dawne stodoły z kamienia z tego regionu – duże, majestatyczne sklepienia łukowe tworzą otwartą przestrzeń mieszkalną przypominającą ogromne poddasze. Południowa ściana, którą tworzy wielkie okno, jest współczesnym elementem tego „tradycyjnego” budynku przypominającego stodołę lub katedrę.

Plan domu pasywnego Hudson.

Więcej zdjęć jest tutaj:

Pani Dyrektor jest zachwycona tym projektem i ma nadzieję, że kiedyś będzie się opłacało budować takie domu w Polsce. Jeśli jednak spodobał Ci się ten prosty i modny design i marzy Ci się taki dom tanim kosztem, zobacz koniecznie:

7 Sposobów na Mały Dom Małym Kosztem – Jak Zbudować Dom Kiedy Mamy Niewielki Budżet – EP. 1

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.0/10 (10 votes cast)
Exit mobile version