Określenie „ dom pasywny ” oznacza dom, który spełnia standardy niemieckiego Passivhaus Institut odnośnie energii i jej oszczędzania.
Mówiąc najprościej, dom pasywny jest to budynek, który został bardzo dobrze ocieplony i jest ogrzewany jedynie za pomocą energii słonecznej i ludzi, którzy w nim mieszkają. W ten sposób można zredukować energię zużywaną do ogrzania domu aż o 90%.
Powyższy rysunek przedstawia ilość energii zużytej do ogrzania normalnego domu i domu pasywnego.
Jeżeli chodzi o Polskę, to nie wiadomo jeszcze czy opłacałoby się budować u nas taki dom. Mimo to, warto zwrócić uwagę na ten ciekawy projekt.

Projekt domu pasywnego Hudson.
Dom pasywny w Hudson (Hudson Passive Projekt – dla ciekawskich link: http://hudsonpassiveproject.com/intro.html ) jest projektem energooszczędnego domu przyszłości, który w pełni wykorzystuje metody nowoczesnego projektowania w połączeniu z jak największym potencjałem naturalnie dostępnej energii.

Współczesny dom energooszczędny.
Firma zaprojektowała dom, który jest nie tylko piękny, ale też prosty do wybudowania.
W domu znajdują się trzy pokoje i dwie łazienki, które doskonale wkomponowują się w wiejski krajobraz dookoła domu. Jest to dobrze wykonane i pomysłowe połączenie designu, sztuki budowy i technologii.

Otwarta przestrzeń uzyskana dzięki wysokim sklepieniom łukowym tworzy wrażenie ogromnego poddasza.

Projekt domu pasywnego Hudson jest szybki i łatwy do wykonania.

Plan domu pasywnego Hudson.
Więcej zdjęć jest tutaj:
- Plan domu
- Budowa dachu
- Sypialnia
- Pokój
- Przedpokój
- jadalnia
- Salon
- Otwarta przestrzeń mieszkalna
- Proces budowy
Pani Dyrektor jest zachwycona tym projektem i ma nadzieję, że kiedyś będzie się opłacało budować takie domu w Polsce. Jeśli jednak spodobał Ci się ten prosty i modny design i marzy Ci się taki dom tanim kosztem, zobacz koniecznie:
7 Sposobów na Mały Dom Małym Kosztem – Jak Zbudować Dom Kiedy Mamy Niewielki Budżet – EP. 1
Dom pasywny to rozwiązanie przyszłości, które ma zmniejszyć zużycie mediów, a jednocześnie zapewnić komfort w nim mieszkania.
Pani Dyrektor, proponuję post lub może nawet kilka dotyczących domów energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych/zeroemisjnych. Nie chodzi tu o szczegóły techniczne jak współczynnik przenikania ścian, czy technologia rekuperacji z by-passem itp. To można dostać w każdym magazynie budowlanym. Chodzi o to co w architekturze najistotniejsze (tak mi się wydaje) czyli mariaż funkcji z formą. Wszystkie projekty domów pasywnych są do siebie bardzo podobne. Jedynie ten dom Veluxa zrobił na mnie jakieś wrażenie, reszta przypomina mi sytuację z samochodami ekologicznymi: czy one muszą być takie brzydkie? Parafrazując więc tytuł pewnej serii proponuję: Nowoczesny, modny dom pasywny? To możliwe!
Mam już jeden przygotowany nt. technologii w nowoczesnym domu ;] Do 2016 przebuduję stronę i z pewnością wszystkie uwagi i sugestie mam na myśli caaały czas ;]
Domy pasywne wyglądają tak samo bo trudno zrobić inaczej. Choćby prosta sprawa: zero okien od północy – wielka ściana szczytowa w przeszkleniu na południu. Bryła zwarta, zero balkonów etc- albo ktoś wybiera dom pasywny albo estetycznie niezależny od technologii. Może być jeszcze kostka ze ściany słupowo-ryglowej (technologia taka jak przy wieżowcach) ale wtedy cena szybuje w górę. Dłuuugi temat ale OBIECUJĘ – w 2016 roku będzie u mnie ;]
Miłego poniedziałku!
Trochę dziwi mnie, że tu akurat południowa elewacja to ściana szczytowa. Tym sposobem nie ma jej jak łatwo zacienić latem przy pomocy okapu dachu, a także pozbawiamy się możliwości łatwego zamontowania na dachu kolektorów słonecznych.
Hmm.. ja takiej pięknej ściany szczytowej nie zasłaniałabym dachem :P Może mają kasety z roletami w środku albo jakiś system wykorzystujący nagrzewające się szkło od wewnątrz ?? Może kolektory mają zamontowane obok domu? Słuszna uwaga. Oddałabym jednak kolektor za tą piękną ścianę tym bardziej, że dobrze zaizolowany może stać wśród ogórków ;]
Pozdrawiam!
Ładny dom. Prosty, lakoniczny, elegancki.
Co do okien. Tutaj podaję link na okna jakie zostały zainstalowany w tym budynku. Może nie konkretnie ten model, bo dom zbudowano już parę temu, ale zasada ta sama.
>>> http://www.seriousenergy.com/files/iWindow_Datasheet.pdf
Koszt budowy wg architekta $250-300 per square foot.
Co do okapu – nie musi być w domach pasywnych. Nie jest to jedyny sposób do zacieniania. Konkretnie w tym budynku okap jest. Widocznie jego długość jest wystarczająca biorąc pod uwagę rodzaj okien.
Jeszcze jedno małe info – Zacienianie okien w domach pasywnych nie powinno być instalowane od wewnątrz, lecz od Zewnątrz.
Kolektory – absolutnie nie muszą być stosowane na dachu. W bardzo wielu przypadkach celowo je się tam NIE instaluje.
Cheers