Projekt domu pasywnego Hudson.

Czego Jeszcze Nie Wiesz o Domu Pasywnym?

Określenie „ dom pasywny ” oznacza dom, który spełnia standardy niemieckiego Passivhaus Institut odnośnie energii i jej oszczędzania.

Mówiąc najprościej, dom pasywny jest to budynek, który został bardzo dobrze ocieplony i jest ogrzewany jedynie za pomocą energii słonecznej i ludzi, którzy w nim mieszkają. W ten sposób można zredukować energię zużywaną do ogrzania domu aż o 90%.

dom pasywny

Powyższy rysunek przedstawia ilość energii zużytej do ogrzania normalnego domu i domu pasywnego.

Jak widzimy na powyższym rysunku, bardzo dużym plusem jest to, że dom pasywny prawie w ogóle nie wymaga ogrzewania. Jedyny problem polega na tym, że materiały potrzebne do budowy takiego domu (drewno klejone, ogromne okna itp.) są bardzo drogie i trzeba mieć duże środki na start. Zaoszczędzona energia zwraca się dopiero dużo później i powoli.

Jeżeli chodzi o Polskę, to nie wiadomo jeszcze czy opłacałoby się budować u nas taki dom. Mimo to, warto zwrócić uwagę na ten ciekawy projekt.
dom pasywny

Projekt domu pasywnego Hudson.

Dom pasywny w Hudson (Hudson Passive Projekt – dla ciekawskich link:  http://hudsonpassiveproject.com/intro.html )  jest projektem energooszczędnego domu przyszłości, który w pełni wykorzystuje metody nowoczesnego projektowania w połączeniu z jak największym potencjałem naturalnie dostępnej energii.

dom pasywny

Współczesny dom energooszczędny.

Taki dom pasywny znajduje się w pobliżu New Yorku w dolinie rzeki Hudson i został zaprojektowany przez firmę Dennis Wedlick Architect LLC.

Firma zaprojektowała dom, który jest nie tylko piękny, ale też prosty do wybudowania.

W domu znajdują się trzy pokoje i dwie łazienki, które doskonale wkomponowują się w wiejski krajobraz dookoła domu. Jest to dobrze wykonane i pomysłowe połączenie designu, sztuki budowy i  technologii.

dom pasywny

Otwarta przestrzeń uzyskana dzięki wysokim sklepieniom łukowym tworzy wrażenie ogromnego poddasza.

Swoją ogromną energooszczędność ten dom zawdzięcza designowi i bardzo dokładnemu budownictwu; nie wykorzystuje współczesnych technologii energooszczędnych takich jak fotowoltaika, kolektorów słonecznych z pompą do podgrzewania wody czy też silników wiatrowych.

dom pasywny

Projekt domu pasywnego Hudson jest szybki i łatwy do wykonania.

Projekt domu pasywnego Hudson na pierwszy rzut oka wydaje się być kolejnym domem ekologicznym, jego kształt i forma przypominają dawne stodoły z kamienia z tego regionu – duże, majestatyczne sklepienia łukowe tworzą otwartą przestrzeń mieszkalną przypominającą ogromne poddasze. Południowa ściana, którą tworzy wielkie okno, jest współczesnym elementem tego „tradycyjnego” budynku przypominającego stodołę lub katedrę.

dom pasywny

Plan domu pasywnego Hudson.

Więcej zdjęć jest tutaj:

Pani Dyrektor jest zachwycona tym projektem i ma nadzieję, że kiedyś będzie się opłacało budować takie domu w Polsce. Jeśli jednak spodobał Ci się ten prosty i modny design i marzy Ci się taki dom tanim kosztem, zobacz koniecznie:

7 Sposobów na Mały Dom Małym Kosztem – Jak Zbudować Dom Kiedy Mamy Niewielki Budżet – EP. 1

Mały-dom-małym-kosztem-5

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.0/10 (10 votes cast)
Czego Jeszcze Nie Wiesz o Domu Pasywnym?, 8.0 out of 10 based on 10 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

6 komentarzy

 1. partner-szczecin.pl

  Dom pasywny to rozwiązanie przyszłości, które ma zmniejszyć zużycie mediów, a jednocześnie zapewnić komfort w nim mieszkania.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Pani Dyrektor, proponuję post lub może nawet kilka dotyczących domów energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych/zeroemisjnych. Nie chodzi tu o szczegóły techniczne jak współczynnik przenikania ścian, czy technologia rekuperacji z by-passem itp. To można dostać w każdym magazynie budowlanym. Chodzi o to co w architekturze najistotniejsze (tak mi się wydaje) czyli mariaż funkcji z formą. Wszystkie projekty domów pasywnych są do siebie bardzo podobne. Jedynie ten dom Veluxa zrobił na mnie jakieś wrażenie, reszta przypomina mi sytuację z samochodami ekologicznymi: czy one muszą być takie brzydkie? Parafrazując więc tytuł pewnej serii proponuję: Nowoczesny, modny dom pasywny? To możliwe!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Mam już jeden przygotowany nt. technologii w nowoczesnym domu ;] Do 2016 przebuduję stronę i z pewnością wszystkie uwagi i sugestie mam na myśli caaały czas ;]
   Domy pasywne wyglądają tak samo bo trudno zrobić inaczej. Choćby prosta sprawa: zero okien od północy – wielka ściana szczytowa w przeszkleniu na południu. Bryła zwarta, zero balkonów etc- albo ktoś wybiera dom pasywny albo estetycznie niezależny od technologii. Może być jeszcze kostka ze ściany słupowo-ryglowej (technologia taka jak przy wieżowcach) ale wtedy cena szybuje w górę. Dłuuugi temat ale OBIECUJĘ – w 2016 roku będzie u mnie ;]
   Miłego poniedziałku!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Trochę dziwi mnie, że tu akurat południowa elewacja to ściana szczytowa. Tym sposobem nie ma jej jak łatwo zacienić latem przy pomocy okapu dachu, a także pozbawiamy się możliwości łatwego zamontowania na dachu kolektorów słonecznych.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Hmm.. ja takiej pięknej ściany szczytowej nie zasłaniałabym dachem :P Może mają kasety z roletami w środku albo jakiś system wykorzystujący nagrzewające się szkło od wewnątrz ?? Może kolektory mają zamontowane obok domu? Słuszna uwaga. Oddałabym jednak kolektor za tą piękną ścianę tym bardziej, że dobrze zaizolowany może stać wśród ogórków ;]
   Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
   • Ładny dom. Prosty, lakoniczny, elegancki.
    Co do okien. Tutaj podaję link na okna jakie zostały zainstalowany w tym budynku. Może nie konkretnie ten model, bo dom zbudowano już parę temu, ale zasada ta sama.
    >>> http://www.seriousenergy.com/files/iWindow_Datasheet.pdf

    Koszt budowy wg architekta $250-300 per square foot.

    Co do okapu – nie musi być w domach pasywnych. Nie jest to jedyny sposób do zacieniania. Konkretnie w tym budynku okap jest. Widocznie jego długość jest wystarczająca biorąc pod uwagę rodzaj okien.
    Jeszcze jedno małe info – Zacienianie okien w domach pasywnych nie powinno być instalowane od wewnątrz, lecz od Zewnątrz.
    Kolektory – absolutnie nie muszą być stosowane na dachu. W bardzo wielu przypadkach celowo je się tam NIE instaluje.

    Cheers

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl