Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Historycznie EP.2 – Eleganckie wille i domy Ameryki lat dwudziestych

W dzisiejszym poście z cyklu „Historycznie”, Pani Dyrektor przedstawi Wam ciekawe projekty amerykańskiego architekta o imieniu Ernest Flagg. Pierwsza publikacja jego książki pochodzi z 1921 roku, współczesna wersja została wydana w 2006r.

 In today’s post I will present to you series of interesting „Historical” American architect projects  by the name of Ernest Flagg. The first publication of his books was in 1921, modern version was released in 2006. Flaggs book aimed at improving design and construction of small houses, while reducing the costs associated with the construction.

Eleganckie wille – zainspiruj się historyczną architekturą!

Stary budynek we Francji znany jako „Dom Gubernatora” posłużył jako inspiracja dla projektów Flagga.

Książka Flagga miała na celu ulepszyć design i konstrukcje małych domków, przy jednoczesnej redukcji kosztów związanych z budową.

Projekt modułowy Flagga- myślenie całością, a nie detalem.

Flagg proponował, aby plany domu zostały wykonane jako cały, harmonijny moduł – myślenie całością, a nie detalem.

Standaryzacja wszystkich części, z których składa się dom miała ułatwić przyszłe remonty i naprawy.

Flagg chciał również ujednolicić materiały użyte do budowy – w ten sposób można było zaoszczędzić pieniądze i czas. Materiałem użytym do budowy był kamień, ale w razie potrzeby mógł być zastąpiony drewnem.

Prostota i harmonia koncepcji Flagga. Przyjrzyj się jaka była forma pokazywania elewacji w stosunku do rzutu – dobry pomysł? To trochę przeniesienie karty z deski kreślarskiej, bo tak robiło się elewacje z rzutów ;]

Koncepcja Flagga opierała się greckim wzorze piękności – piękna jest każda forma, która jest jak najbliższa naturze. Dla Greków sztuka, aby była sztuką, musiała być piękna. Tak więc Flagg dążył do tego, że design domów musi być ładny i jak najbliższy naturze.

Jedność decyduje o dobrym projekcie domu.

Projekt budynku powinien być w harmonii z naturą, lecz także funkcjonalny, a jego poszczególne elementy powinny tworzyć całość – proporcje powinny być dobrze wyważone.

Podsumowując, koncepcja małych domków Flagga opierała się na trzech fundamentach: wyglądzie, wygodzie i ekonomii.

Koncepcja wyglądu, ekonomii i wygody.

Koncepcja wyglądu odnosiła się do wybrania odpowiednich proporcji i materiałów, co wiązało się z ekonomią i wygodą.

Wygoda polegała również na obserwacji i dobrym planie 6 poszczególnych sekcji, które składały się na przeciętny, amerykański dom. Jeżeli jedna z wybranych sekcji została źle zaprojektowana, urządzona lub zaniedbana, nie tworzyła już harmonijnej całości z innymi sekcjami, przez co dom tracił na wygodzie i ekonomii oraz na wyglądzie.

Koncepcja „małego domku” Flagga.

Jeżeli chodzi o projekt dworów, to koncepcja Flagga zakłada również ładną, harmonijną linię zabudowy – ściany szczytowe odwrócone w tę samą stronę, elewacje są utrzymane w jednej linii.

Bramy, garaże, pomieszczenie dla służby – wszystko jest wkomponowane w projekt dworu, nic nie burzy jednolitości układu i harmonii, przy jednoczesnym spełnianiu swojej funkcji. Główne wejście nie przeszkadza, dwór jest dworem, a miejsce dla służby miejscem dla służby. Ważne jest również ogrodzenie w projektowaniu tego założenia – zapewnia prywatność, ale nie może burzyć harmonii.

Projekt dworu z pomieszczeniem dla służby.

 

Pani Dyrektor podoba się to, że kiedyś projektowano domy całym założeniem, a nie jednym elementem, który bierze się nie wiadomo skąd i nie pasuje do reszty.

Powinno tak być i dziś – jeżeli chcesz wybudować dom na danym obszarze, to powinieneś uwzględnić również topografię tak, aby Twój dom wkomponował się ładnie w daną zabudowę, a nie odstawał od niej.

 

Zobacz koniecznie inne odcinki o historycznych domach, domach amerykańskich oraz o małych, tanich domkach:

Historycznie EP.1 – Małe Domki Lat 20 Ameryki

Amerykańskie Domy Podmiejskie – Czy Mogą Być Inspiracją?

Mały Tani Domek EP. 1 – Skandynawski Dom – Kiedy Mamy Mały Budżet

Mały Tani Domek EP. 2 – Mały Słodki Domek

Mały Tani Domek EP. 3 – Pomysł Wprost z Japonii

Mały Tani Domek EP. 4 – Skansen w Sanoku

Mały Tani Domek EP. 5 – Eco Dom z Płyty Warstwowej

 

PD Architekt pozdrawia i zaprasza do inspirowania się!

Wejdź na nasz kanał na YouTube po więcej projektów naszych domów.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
Exit mobile version