Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Mały domek bliźniak 90m w angielskim stylu „cottage”. Sprawdź, jaki jest!

Cottage HouseKiedy 3 lata temu pisałam Wam o domach w stylu cottage house zatytułowałam wpis „Duży komfortowy dom na 200 – 300 m czy mały tani domek”. Przyglądając się bliżej temu tytułowi myślę, że nacechowałam go negatywnie. Wszystkiemu winne słowa i ich ustawienie koło siebie :P

Duży Dom – Komfortowy Dom

Mały Dom – Tani Dom

Jakby postawić te słowa w innej konfiguracji: Duży Dom – Tani Dom i Mały Dom – Komfortowy Dom?
Niestety nie jest prawdą pierwsze, bo duży dom nie jest tani i nigdy w życiu nim nie będzie, ale skupmy się na drugim:

Mały Dom – Komfortowy Dom? TO MOŻE SIĘ UDAĆ ;] Przeczytajcie:

Mały Domek – Bliźniak 90m2 w stylu angielskiego Cottage House.

BliźniakPo pierwsze w części Anglii którą odwiedziłam (Przejechałam od Manchesteru po Glasgow) królują Bliźniaki. U nas ten typ budownictwa ani trochę nie jest modny. Myślę, że ma to do czynienia z naszym polskim lubowaniem się w prywatności. Z jednej strony ma ona postać moralności p. Dulskiej, jednak z drugiej jesteśmy dużo mniej publicznymi ekshibicjonistami niż wiele z krajów zachodnich ;]

Zobaczcie część angielskiego bliźniaka w stylu cottage house. Domek ten równie dobrze może być szeregówką. Trzeba przestawić jedynie okno do łazienki zmniejszając ganek ogrodowy.

Zestawienie powierzchni i pomieszczeń Domu:

Rzut parteru bliźniaka w stylu angielskim – Mały Komfortowy dom, który można śmiało nazwać relatywnie tanim (np. ze względu na ilość materiału)

Pomieszczenia na parterze małego angielskiego domku „bliźniaka”:

Pomieszczenia na pietrze angielskiego Bliźniaka:

Ten mały angielski domek poruszył mnie. To samo myślałam zwiedzając pierwsze takie domy, które zobaczyłam. W 2013r. w Anglii zafascynował mnie właśnie styl życia, który określiłam mianem „simple life”. Jak to jest, zastanawiałam się, że Anglikom „wystarcza”?

Ja również jestem produktem dużego domu. BA! Kiedy przeprowadziłam się do kamienicy w Krakowie tam odkryłam moją miłość nie tylko do dużej powierzchni ale i ogromnej kubatury. Czy to kwestia przyzwyczajeń, tradycji czy naszego charakteru? Nie mam dobrej odpowiedzi na to, ale widzę, że DA SIĘ tak.

WieśZdanie „Jadę na wieś” nabiera sensu wtedy gdy jest to wieś niezurbanizowana. Celowo uniknęłam napisania „prawdziwa”, bo sprowokowałoby to do wypowiedzenia rodzącego się w głowie pytania „a nasza polska to nie jest prawdziwa?”. Nie wiem, dlaczego zawsze tak porównujemy, ale chyba jest to objawem myślenia :P Czy poddawanie w wątpliwość jest objawem narzekania czy jednak przemyślenia i na końcu wyciągania konstruktywnych wniosków? Ktoś powiedział mi ostatnio, że jestem „szklanką do połowy pełną” ;];]

Przepiękne zielone łąki angielskiej Cumbrii. Przez całe 4 dni pobytu czułam się jakbym była we śnie. Ciemne dni, słońce nieśmiało przebijające się przez ciągle zmieniające się na niebie skupiska obłoków. Było pięknie!

Spacerowałam po starym kolejowym trakcie. Jednym z zabytków na jakie napotkałam była stara angielska farma. Wszystkie zdjęcia które zrobiłam wyglądają niczym kard z filmu :D

MikroDomek w skali mikro, który napotkałam na spacerze. Bardzo włoski w swoim stylu „usytuowania”. Jaki jest w środku? Nie dowiedziałam się tego, ale mogę przypuszczać, że jak to u Anglików, zmieści się tam więcej niż myślę i ja i Ty!

No właśnie! O co chodzi z tą skalą mikro?

Maleńki angielski domek w stylu „Cottage House” nad rzeką.

Myślę, że w tym maleńkim domku mamy WCcik w okienku po prawej a na wprost kuchnię z salonem ;] Na górze może być łazienka z sypialnią i garderobą. Jest wszystko czego potrzeba??

ZanieczyszczenieJedno jest też pewne. Duże domy czy nieduże, ale zanieczyszczenie przestrzeni budownictwem jest bardzo niedobre. O tym napiszę Wam niedługo krótki wpis. Po czym poznamy, że lecimy nad Polską? Po rozproszeniu zabudowy. Ciekawa jestem, ile w skali całego kraju tracimy pieniędzy z powodu takiej prostej ale zupełnie pomijanej kwestii jak rozproszenie zabudowy?

Zobaczcie jeszcze kilka słodkich maleńkich Domków a angielskim stylu Cottage House.

WywiadZastanawiając się nad „Simple Life i Simple Living” postanowiłam zadać serię pytań właścicielce domu, który opisuję. Zapraszam Was już niedługo na serię odpowiedzi, jeśli jesteście ciekawi, jak Polka mieszka w angielskim stylu ;]

Wszystkie posty z mojej krótkiej wizyty w Anglii:

  1. Mały domek w angielskim stylu „cottage” – jak zmieścić w domu wszystko? (czyli to, co już przeczytaliście)
  2. Jak mieszka się w małym angielskim domu w stylu Cottage House? Czyli wywiad z właścicielką Cottage House.
  3. 10 minut po Manchesterze i piękna Szkocja, czyli 5 godzin w Glasgow – o atmosferze miasta skąpanego w deszczu.

PD Architekt pozdrawia Was z bardzo zimnego dziś Rzeszowa i ma nadzieję, że trzymacie się cieplutko, oczywiście wieczorową porą i jak zawsze, z biura w Rzeszowie!

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.8/10 (6 votes cast)
Exit mobile version