Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Piękny Świat – Wolny Amsterdam. Zmiana budynku kościoła w … Ep.2z4

Świętość Zacznę od tematu, który rozpaliłby cały kraj, gdyby tylko poruszono go publicznie. Czy w kościele może mieścić się coś innego niż kościół?? U nas – niekoniecznie. Świat nie ma z tym problemów. Zamiast porzucać piękne obiekty sakralne, na które kościelne hierarchie nie mają pieniędzy, w których odbudowie nie mają interesu, zamykać i pozostawiać na pastwę czasu moglibyśmy zmienić ich przeznaczenie.

Pisałam o tym w poście całkowicie poświęconym tematyce inwestycji związanych z przebudową kościołów na domostwa.

WystawaDziś chciałam pokazać Wam piękny kościół ze stolicy Holandii który zaaranżowany został na przestrzeń wystawienniczą dla architektury i planowania przestrzennego z kawiarnią i księgarnią w tle. Zastanawiacie się dlaczego w tak wielkim mieście kościół pozostaje nieużytkowany i albo zamknie się go na głucho albo … przeprojektuje lekko i przeprowadzi zmianę sposobu użytkowania? Nie chcę martwić Was, ale Polska pod względem ilości osób przychodzących w niedzielę do kościoła jest Europejskim ewenementem (razem z Hiszpanią). c.d…. dalej ;]

Czy przeprojektowanie obiektu sakralnego – kościoła musi być niemożliwe? Czy zmiana przeznaczenia sposobu użytkowania kościoła z sakralnego na mieszkalny czy użytkowy jest możliwa?

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-1

Kościół zamieniony na przestrzeń wystawienniczą. Wszystkie elementy wprowadzone w celu poprawienia FUNKCJI nie ingerują w strukturę zabytkowej budowli.

Wystawa architektury, projektów, planów na rozwój miasta etc. To cel szczytny. Myślę, że najmniej liberalnym powinien się spodobać.

PustoTak, na zachodzie Europy kościoły święcą pustkami i było tak już za czasów mojego mieszkania w Niemczech czyli …. ponad 20 lat temu. W takiej sytuacji pozostaje miastu i kościelnym hierarchom – ALBO ZAMKNĄĆ przybytek na głucho i pozostawić „zębom czasu do nadgryzania” albo ODDAĆ GO w świeckie ręce i zmienić sposób użytkowania. Jeśli dalej pytacie „DLACZEGO” podaję powód racjonalny. Utrzymanie takiego obiektu słono kosztuje a bez dotacji wiernych … nie ma pieniędzy na bieżące konserwacje, większe remonty, opłaty za media, podatki (w Polsce Kościół nie płaci  podatków – w innych krajach nie jest tak różowo).

Kawiarnia w przestrzeni dawnego kościoła w centrum Amsterdamu.

CelJestem zdania, że cel uświęca środki. Z całym wachlarzem konsekwencji. W tym wypadku nie ma mowy o nadzwyczajnych środkach ani konsekwencjach. Temat jest jasny i prosty. Aby ten kościół mógł istnieć konieczna była zmiana przeznaczenia i KROPKA! Utrzymanie takiego obiektu w centrum miasta to niewyobrażalne kwoty. Dzięki temu, że kościół zamienił się w przestrzeń wystawienniczą miasto dokłada do niego, dokładają fundacje a odwiedzający wystawę piją kawę i kupują książki u przedsiębiorcy który z pewnością płaci słoną cenę za wynajem.
JEDNYM SŁOWEM – w tym przypadku KOŚCIÓŁ NA SIEBIE ZARABIA! 

Plany miejscowe ;] Inaczej rozwój miasta Amsterdam 2020.

Mieszkańcy mogą zobaczyć, jakie inwestycje miasto przygotowało dla nich na najbliższe lata. To jest swoją drogą świetne. Każde biuro planowania miasta powinno mieć takie stałe wystawy w każdym mieście Polski!

Makiety, modele, prezentacje, zagospodarowania.. projekty, projekty, projekty.

StareNa koniec pokażę Wam jedną z moich starych „Impresji”. Obiekt sakralny który spotkałam na jednym z moich terenowych wyjazdów. Czy nie uważacie, że lepiej byłoby gdyby zmienił właściciela i przeznaczenie niż … Umierał jak na zdjęciu??

No i co?? Niestety u nas filozofia jest tą Psa Ogrodnika. SAM NIE ZJE I DRUGIEMU NIE DA. Jestem pewna na 200%, że jeśli wystawiono by ten kościół na aukcję ktoś kupiłby go i pod nadzorem konserwatora wyremontował i zaadaptował na dom …. Teraz czeka go jedynie ŚMIERĆ TECHNICZNA.

 

A NA KONIEC –> zobaczcie przykład zaadaptowanego na DOM kościoła z Bowness On Windemere w Anglii. Miałam okazję widzieć go na własne oczy. Był piękny i szkoda by było gdyby… Na szczęście tam zmienić przeznaczenie kościoła na inne niż sakralne nie jest traktowane w kategoriach bluźnierstwa i herezji tylko w kategorii konserwacji zabytków ;]

Bowness On Windemere – kościół któremu zmieniono przeznaczenie z sakralnego na mieszkalne.

Na moim Fejsbukowym profilu jest 15 zdjęć z tego ślicznego miasteczka (zrobię Wam kiedyś posta) ;]

PD Architekt pozdrawia z Rzeszowa. Widzimy się jutro na Targach Rzeczy ŁADNYCH w Warszawie – prawda?

Sprawdź nasz filmik na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Exit mobile version