Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Sposób na mały tani dom – technologia szybkiego budowania z płyty warstwowej Ep.1z3

IdeaPamiętasz, ile razy pisałam Ci o pomyśle na mały tani dom? Siedem odcinków o domach w różnej technologii i jedna cecha wspólna, czyli to, że dom ma być i mały i tani „mały tani dom”. Dzisiaj, po 2 latach od pierwszego odcinka, który wypuściłam w ramach tej serii przedstawiam Ci technologię i materiał z którego zbudujesz dom i mały i tani na dodatek SZYBKO! Zapoznaj się z artykułem i oceń, czy chciałbyś budować w technologii opisanej czy należysz do tych którzy chcą budować tylko i wyłącznie w technologii tradycyjnej murowanej?

Tania i szybka technologia wznoszenia domów, o której dziś napiszę to lekka konstrukcja szkieletowa drewniana z płyty warstwowej.

Buduje się w niej domy – budynki mieszkalne jednorodzinne i małe zespoły mieszkalne oraz budynki hotelowe, rekreacyjne i niewielkie usługowe.

W zeszłą sobotę odwiedziłam sporą budowę na Ukrainie. Na zdjęciach widać powstający ośrodek dla sportowców. Dwupiętrowy hotel z basenem przekrytym zadaszeniem oraz z zapleczem sportowym w piwnicach obiektu.

Fundamenty i ściany piwnic w technologiach szkieletowych również muszą być wykonane w żelbecie lub bloczku. Strop nad piwnicą lub płyta fundamentowa – żelbetowa.

Widoczna konstrukcja niecki basenowej – żelbetowa.

Elementy takie jak przewody kominowe i związane z nimi ściany czy klatki schodowe w tym przypadku wykonane w technologii tradycyjnej ze względu na charakter obiektu (użyteczność). Dla domu klatka schodowa może być również wykonana z płyt OSB.

ProjektowanieCałą budowę zwiedziłam dogłębnie po to, bu poznać jak najwięcej szczegółów i móc projektować w niej bez przeszkód w moim biurze. Odwiedziłam również producenta i zwiedziłam jego fabrykę. Reportaż z mojej wizyty już w kolejnym odcinku ;] Jak każda technologia, i ta posiada swoje plusy i minusy.

Plusy – przede wszystkim są DLA INWESTORA

  1. Szybko – na budowę przejeżdża TIR ze wszystkimi elementami, które potrzebne są do złożenia budynku.
  2. Tanio – technologia ta tańsza jest o 1/3 od tradycyjnej.
  3. (Maleńka wartość dodana) – na budowie przepięknie pachnie ;]
  4. Duży plus – wybudowany w tej technologii dom posiada niskie koszty utrzymania ze względu na świetne parametry izolacyjności ścian, wyeliminowanie potencjalnych mostków cieplnych.

Minusy – przede wszystkim DLA PROJEKTANTA

  1. Forma bryły nie da się kształtować tak dowolnie jak ta wylewana na mokro na budowie, ale tak jest rawie z każdym materiałem, który nie jest żelbetem ;] (Ulubionym niemal przez każdego architekta materiałem).
ŚcianyPanel składa się ze styropianu (wyrób polski) zamkniętego pomiędzy dwiema płytami OSB (dla Polski tych 20mm tu na zdjęciu 17mm). Zgodnie z naszymi normami dokłada się jeszcze 12cm styropianu na ścianę zewnętrzną dla zachowania normatywnego współczynnika przenikalności cieplnej. Jeśli chcemy osiągnąć dodatkowo podwyższone standardy akustyczne – dla można dodać matę akustyczną i dodatkową płytę OSB od zewnętrznej strony przegrody.

Ściana w technologii lekkiej szkieletowej płyty warstwowej.

StropyStropy to klasyczne drewniane dwuteowniki z płytą OSB w części wysokości. Rozwiązanie to stosuje się bardzo często w budownictwie szkieletowym i niekiedy również w technologiach mieszanych (murowana+drewniana). Całość konstrukcji jest bardzo modularna. Dla podniesienia standardu akustycznego na dwuteownikach kładziona jest mata akustyczna.

Konstrukcja stropu z dwuteowników drewnianych.

Izolacja akustyczna ułożona na dwuteownikach – (konstrukcja stropu)

Drugie piętro – podłoga wykonana z płyt OSB.

BudowaNa budowie technologii lekkiej jest bardzo przyjemnie. Budowanie jest szybkie, czyste i stosunkowo łatwe do wykonania. Ładunek, który otrzymuje się z fabryki jest kompletny a każdy element „układanki” ponumerowany i skrojony na miarę każdego projektu. Dodatkowo drewniana budowa ma piękny zapach ;]

Pistolet do gwoździ który na tego typu budowie używa się bardzo często.

„Ładunek” w postaci gwoździ.

Przygotowany do położenia panel.

Każdy element jest dokładnie opisany skatalogowany na rysunkach projektu i opisany bezpośrednio po to, by składanie na budowie przebiegało bezbłędnie.

DachWięźba dachowa dla tej technologii jest również drewniana. W zależności od potrzeb może być to tradycyjna więźba a przy większych rozpiętościach – wiązar kratownicowy, który również ta firma składa na podstawie projektu i w transporcie materiałów dostarcza na miejsce budowy. SzczegółyO szczegółach dowiecie się o wiele więcej, gdyż planujemy współpracować z firmą i projektować pod ich technologię oddzielne domostwa również dla Was.

Chciałabym dowiedzieć się od Ciebie, czy gdyby przyszło Ci budować dom chciałbyś wznieść go w technologii lekkiej szkieletowej?

Jeśli jesteś zainteresowany innymi sposobami na mały tani dom zaglądnij do mojej serii, w której opisuję je dokładnie:

  1. Jak zbudować mały tani dom, kiedy mamy niewielki budżet?
  2. Mały tani i słodki domek ;]
  3. Mały tani dom prosto z Japonii
  4. Mały tani dom dawniej
  5. Eko dom z płyty warstwowej
  6. Dom modularny

PD Architekt pozdrawia Was ze swojego biura w Rzeszowie.

Wejdź na nasz kanał na YouTube po więcej projektów naszych domów.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.2/10 (20 votes cast)
Exit mobile version