Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Dach płaski czy spadzisty? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 5z15

W kolejnym wpisie z serii Projektowanie domów. Plusy i minusy. chcę pomóc Wam w podjęciu decyzji dotyczącej rodzaju dachu. Wielu naszych inwestorów stawia sobie pytanie dach płaski czy spadzisty, a my doradzamy. Wszystkie rady które przekazujemy naszym klientom będą zawarte w tej serii na moim blogu. Nie przedłużając przejdźmy do konkretów!

Zarówno dachy płaskie jak i strome mają swoje wady i zalety. Na wybór rodzaju dachu wpływ będą miały indywidualne preferencje klienta, jego możliwości finansowe i obowiązujące przepisy (np. MPZP w którym często określony jest nie tylko kształt dachu, ale również kąt jego nachylenia)

Dach płaski czy spadzisty?

Forma dachu ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny budynku, ale również na funkcjonalność pomieszczeń wewnątrz. Dachy płaskie kojarzą się na z budynkami bardzo nowoczesnymi natomiast dach spadziste z budownictwem tradycyjnym. Dachy skośne są o wiele bardziej popularne pojawiają się w większości projektów katalogowych. Ale czy dachy płaskie są w jakimś stopniu gorsze? Zapraszam Was do dalszej części wpisu!

Dach płaski

Zachwycający projekt domu w nowoczesnym stylu – DOM MARZEŃ A0334
Dzięki zdecydowaniu się na dach płaski możliwe jest rozczłonkowanie bryły budynku. Stropodachy wykorzystywane mogą być na tarasy użytkowe.

Do grupy dachów płaskich zaliczamy takie których nachylenie mieści się w przedziale 2-12 stopni nachylenia. Budynki z dachami płaskimi zdominowały architekturę modernizmu i stały się ikoną w tym okresie. Negatywny wpływ na rozwój budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego z dachami płaskimi miały tzw. domy kostki narzucane w PRL. Miały one za zadanie ujednolicenie wyglądu zewnętrznego domów jednorodzinnych i skupienie się na wnętrzu i układzie funkcjonalnym. O ile rozkład pomieszczeń wewnątrz był klarowny i logiczny, co było zaletą tego budownictwa, o tylko jakość wykończenia pozostawiała wiele do życzenia. Stosowano słabej jakości materiały budowlane, a stropodachy nie były odpowiednio wykonane i zabezpieczone. Mimo złych doświadczeń nadszedł czas na domy z dachami płaskimi w czym utwierdzają nas nasi klienci. Pewnie zauważyliście jak wiele projektów z mojego biura pokryta jest właśnie dachem płaskim :)

Nowoczesny dom, a w nim obszerna strefa relaksu – DOM MARZEŃ A0339
Zastosowanie dachu płaskiego daje dowolność kształtowania bryły, nie musząc martwić się o konstrukcję skomplikowanego dachu wielopołaciowego.

Zalety

Niezwykły dom nowoczesny – projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0350
W tym projekcie zastosowano dach płaski, ale dom otoczony jest wydatnym czarnym okapem otaczającym bryłę domu w około dodając jej niezwykłego charakteru.

Wady

Niestety przepisy wprowadzają wiele ograniczeń. Nie na każdej działce będzie możliwa budowa domu z dachem płaskim, chociażby ze względu na sąsiedztwo (budynki z dachami skośnymi).

Dach spadzisty

Nowoczesna prostota – projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0340
Dachy spadziste mogą występować również w wersji bezokapowej. W takim przypadku rynna schowana jest w ścianie zewnętrznej, a woda odprowadzana jest odpowiednimi wpustami.

Dach stromy to taki którego nachylenie przekracza 12 stopni. Kąt nachylenia połaci dachowej często określany jest w MPZP oraz WZ dla danej działki ze względu na jej sąsiedztwo. Najbardziej optymalny kąt zawiera się w przedziale pomiędzy 30 a 45 stopni. Przy takim nachyleniu woda deszczowa jest sprawnie odprowadzana, natomiast śnieg nie zalega na połaci tylko zsuwa się na ziemię. Kąt nachylenia połaci dachowej ma również ogromny wpływ na wygląd całej bryły budynku. Najlepiej sprawdzają się dachu o kącie nachylenie 50 stopni. W tym przypadku możemy pozwolić sobie na stosunkowo niską ściankę kolankową, dzięki czemu zyskujemy fajny wygląd bryły budynku. Niestety nie wiele miejscowości zgadza się na zastosowanie takiego konta nachylenia połaci.

Nowoczesny dom marzeń może być twój – gotowa koncepcja!
Kolejny z przykładów dachu spadzistego w wersji bezokapowej. Dzięki temu udało nam się stworzyć ciekawą i zarazem nowoczesną bryłę domu marzeń.

Plusy

Istnieje wiele rodzajów dachów spadzistych, które dodatkowo mogą być łączone w różnych kombinacjach. Zastosowanie innego rodzaju dachu sprawia, że budynek nabiera zupełnie innego charakteru.
Sielski dom nowoczesny – DOM MARZEŃ A0316
W naszej kolekcji domów jednorodzinnych mamy też takie perełki. tutaj dach spadzisty o małym kącie nachylenia z perspektywy człowiek niemalże niewidoczny. Dodatkowo okap podkreślony gzymsem, po prostu nowoczesność i elegancja

Minusy

Dach płaski czy spadzisty?

Która z opcji bardzie odpowiada właśnie Tobie?

Każde z rozwiązań na wiele zalet i wad, a decyzja sama się nie podejmie :D Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym wpisie pomogą Ci ją podjąć! Decyzja będzie jak już wspominałam zależała nie tylko od preferencji klienta, ale również od dokumentów planistycznych obowiązujących na danym terenie. A Ty jeśli miałbyś dowolność na którą z opcji byś się zdecydował? Daj znać w komentarzu pod postem :)

Na koniec pamiętacie, że znajdziecie mnie również na Facebooku i Instagramie. Już niebawem na blogu kolejna dawka wiedzy dla Was we wpisach z serii Projektowanie domów. Plusy i minusy. Nie martwcie się wpisy z serii Domy marzeń też niebawem się pojawią, już się projektują ;)

Zobacz również:

Dom z płaskim dachem? Mamy coś więcej na ten temat! Wejdź w filmik i zobacz sam!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Exit mobile version