Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Podjazd / podejście pod dom, obejście – Amerykański Dom i Wnętrze Ep.11

Ep.11Wracamy do naszej serii o ’Amerykańskich domach i wnętrzach’. Dzisiaj coś, co jest BARDZO AMERYKAŃSKIE, coś, co od pierwszej chwili kształtuje nasz dom, oraz nasze i innych o nim mniemanie. Dzisiaj post o tym, że PIERWSZE WRAŻENIE JEST NAJWAŻNIEJSZE ;];] czyli jak urządzić podjazd pod dom, aby był piękny, zadbany, niepowtarzalny i … amerykański!

To jeden z moich ulubionych amerykańskich domów. Może dlatego, że jako nieliczny jest wykonany z ciężkiej technologii murowanej, czyli takiej, jak projektujemy u mnie, a może dlatego że nawiązuje do klimatów Wiktoriańskich którą bardzo lubię ;]

W zasadzie dom ten mógłby być również bliźniakiem przez swą symetrię. Kilka zabiegów i piękny amerykański bliźniak gotowy ;]

Podjazd pod dom to bardzo ważny element każdego domu, nie tylko tego amerykańskiego. Jednak Amerykanie bardzo skrupulatnie do organizacji podjazdu pod swój dom podchodzą. Dlaczego? Dzisiaj pokażę Wam kilka cech, które amerykańskie podjazdy wyróżniają na tle innych. Gotowi? Zaczynamy!

Podjazd pod dom – jak wygląda ten amerykański?

1. Wjazd.

A konkretnie jego usytuowanie. Podjazd pod dom zazwyczaj zlokalizowany jest finalnie pod frontową, najbardziej reprezentacyjną elewację domu. Dzięki temu mamy obraz najbardziej okazałej zewnętrznej części domu oraz wysiadając z samochodu znajdujemy się bezpośrednio przed strefą wejściową budynku.

Ten dom posiada jedynie podejście – podjazd z pewnością jest zlokalizowany albo od tyłu domu albo z boku – prosto do garażu


2. Zieleń

Czyli po prostu zielony podjazd pod dom. Nie oznacza to, że pod nasz dom, ma prowadzić nieutwardzona droga, ale że zieleń znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie naszego podjazdu ma być PRZEMYŚLANA, urządzona. Nawet zieleń zorganizowana w niewielkiej skali zdecydowanie poprawia wygląd naszego podjazdu. Zadbaj o to i Ty!

3. Okrągły wjazd

Czy inaczej zwany wjazd po kole. Niejednokrotnie pewnie mieliśmy z tym styczność nawet oglądając amerykańskie filmy czy zdjęcia amerykańskich domów. Okrągły wjazd

Betonowe prefabrykowane płyty w podjeździe. Kiedy zestarzeją się lepiej dopasują się do otoczeni – jest to jednak niezły pomysł na sam podjazd.

4. Materiał 

Czyli z czego wykonany jest nasz podjazd? Może to być oczywiście podjazd betonowy, asfaltowy, wyłożony kostką lub po prostu droga wysypana gruzem i piaskiem. Sami zastanówmy się, który z tych przeze mnie wymienionych sprawi, że nasz podjazd pod dom będzie wyjątkowy. W wyborze materiału do wykończenia podjazdu pod dom powinniśmy zwrócić uwagę na trwałość tego materiału, jego odporność na ścieranie, warunki atmosferyczne, koszt materiału i wykonanie.

Dom ten sam w sobie nie jest za bardzo spójny ale w podjeździe widać dokładnie miejsca postojowe, ścieżki piesze i drogę do garażu. Nie bójcie się żwirku w podejściu/podjeździe – nie ma z tym na prawdę większego problemu.

5. Wzory

Nawiązując do punktu 4, chciałam wspomnieć, że jednym z rozwiązań często spotykanych przy wykończeniu podjazdu pod dom jest układanie finezyjnych wzorów z kostki. Pozwala to urozmaicić i zdynamizować podjazd, szczególnie wtedy, gdy jest on naprawdę rozległy.

6. Brama wjazdowa

Piękna, reprezentacyjna brama wjazdowa to świetny początek na niepowtarzalny podjazd pod dom. Wiadomo, w naszych rodzimych realiach, niejednokrotnie zamówienie lub wykonanie unikatowej bramy wjazdowej zaczyna i kończy się w sferze marzeń – jednak! nic straconego! Po to są marzenia żeby pomału je realizować ;] już dziś zainspiruj się, wybierz bramę wjazdową swoich marzeń i … działaj!

Kamień ogrodzeniowy dopasowany do elewacyjnego to miłe dla oka i łatwe rozwiązanie – zawsze będzie pasowało.

Nawet, jeśli na działce nie ma tak dużo miejsca, można okręgiem zwiększyć długość podjazdu. Zwróćcie tylko proszę uwagę na zieleń. Bez zieleni nie działa!

Założenie Na koniec chciałam pokazać Wam, że pojazd pod dom, to również może być poważne, okazale założenie, które potrafi podnieść rangę domu. Niżej pokażę Wam rozległe, niepowtarzalne podjazdy pod ogromne amerykańskie domy – zainspiruj się niezwykłymi rozwiązaniami!

Mam nadzieję, że zauważacie, jak wysokie dachy (duże strychy) mają amerykańskie wille- domy. Wygląda to bardzo proporcjonalnie i nadaje budynkowi właściwego gabarytu.

Przy amerykańskich założeniach rezydencjalnych mamy zawsze dom główny (main house) i dom dla gości/do basenu (Guest house / Pool house)

Domy, które pokazałam kwalifikują się już do typu rezydencjalnego. Biedniejsza średnia klasa posiada podjazdy bezpośrednio „z ulicy” bez ogrodzenia. Nie grodzą się bowiem amerykanie jak Polacy chętnie. Druga opcja klasy niżej-średniej to garaż w linii ogrodzenia od ogrodu a wejście główne do domu – tylko z podjazdem i wejściem.

PD Architekt pozdrawia Was w Mikołajki ;]

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.3/10 (6 votes cast)
Exit mobile version