Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Amerykańskie domy podmiejskie – czy mogą być inspiracją?

Amerykańskie domy (te ładne domy) są fascynujące.

Są bardzo funkcjonalne i spełniają niemalże wszystkie potrzeby mieszkańców – czy są małe czy też duże. Jak one to robią? Niedawno pokazywałam Wam trochę amerykańskich rzutów domów. Po ich przeanalizowaniu mogliście stwierdzić jakie elementy kształtowania przstrzeni domu wpływają na jego wysoką funkcjonalność i czym wszystkie te rzuty różnią się od naszych, polskich rzutów domów typowych.

Dziś, w niedzielne popołudnie dla Was 30 amerykańskich domów podmiejskich.
Jeśli chcecie napisać mi, że domy te są „połamane” i przez to drogie, zważcie na to, że to domy w większości budowane w technologii kanadyjskiej (drewnianej szkieletowe). Dzięki niej wzrasta możliwość modyfikowania rzutu oraz dachu bez dużego zwiększania kosztów. Oczywiście nic nie broni Ci drogi inwestorze wybudować domu w technologii kanadyjskiej. ;] Kiedyś napiszę o niej więcej i przedstawię Ci jej plusy i minusy.

Dziś mogę Ci zdradzić jedynie, że największym minusem technologii kanadyjskiej jest brak fachowców polskich potrafiących poprawnie wznieść budynek w tejże technologii.

Zapraszam do oglądania zdjęć :]

WERANDA – to jak już pisałam największy plus amerykańskich domów. Pojawia się zarówno w projektach z Kaliforni przez te z Tennessee po te z Maine.  Śnieg i pogoda nie grają roli. Weranda zawsze jest fantastycznym pomysłem!

Ciemna dachówka, ciemne deskowanie na elewacji i szare wykończenie okapów – dom prosto z New Hampshire ;]

W domach z Ameryki najbardziej przeszkadza mi feria daszków i mnogość kształtów okien. Wyobrażam sobie polską „ArKITekczer” w tym wydaniu – koszmarek architektury gotowy. Dlaczego nie przeszkada mi to w większości tych projektów? Bo pomimo wszystko dom jest ujednolicony – np. kolorem.

Socjalne amerykańskie tarasy i … Okna okna i jeszcze raz okna. Jeśli myślisz, że to sprawi, że będziesz miał zimno mylisz sie. W dobre okna trzeba zainwestować! Nie oszczędzaj na nich bo już kilka lat po wprowadzeniu się do domu będziesz tego żałował!

Dom z ciepłego stanu Ameryki. Drewniana dachówka na dachu i cześciowo na elewacji. Obowiązkowa weranda która jednocześnie jest gankiem, po prawej jadalnia maksymalnie przeszklona i z widokiem na ulicę. W zasadzie oprócz niepotrzebnej „wieży obserwacyjnej” nie ma się do czego przyczepić.

Ogród zimowy to element powtarzający się w wielu projektach zza oceanu. Uważam, że jest to wspaniałe rozwiązanie i nawet gdyby miało być to pomieszczenie użytkowane tylko od wiosny do jesieni warto je mieć. Pamiętacie domy polskie na wsi i ich małe ganeczki od ulicy zwieńczone tympanonikiem? Starsi mieli rację! Ganeczki (ogrody zimowe w większej wersji) przydają się!

Weranda. Weranda do kwadratu! Głębokie zadaszenie sprzyja używaniu werandy nawet przez cały rok! Herbata w zimie na kanapie na wenandzie?

Domy amerykańskie to nie tylko szkielet drewniany. Są i inne, budowane z ceramiki czy nowoczesnych technologii „pustakowych”. Dla nich jest to dużo droższa opcja. Dlaczego Ty masz ją za tańszą? Myślisz nadal, że budujesz dom dla pokoleń. Im szybciej uświadomisz sobie, że to nie jest prawda tym lepiej dla Ciebie!

Oczywiście dużą zasługę w upiększaniu elewacji amerykańskiego domu ma jego podjazd i ogród frontowy. Dbaj o wejście do domu – to jego wizytówka i sposób na pierwsze dobre lub złe wrażenie.

Mały amerykański słodki i drewniany ;] Niewielki domek z białym płotkiem jest i w naszej kulturze synonimem spełnienia rodzinnych marzeń. Pani Dyrektor dużo pisze o małych domkach – epizod z „małym słodkim domkiem” pod linkiem ze zdjęcia;]

Strefa wejściowa amerykańskiego domu jest bardzo ważna. Strefa wejściowa naszych plskich domów również, ale jakoś pomijamy tę kwestię albo uznajemy za dobrze podkreśloną strefę wejściową tylko wtedy kiedy przypomina dworek staropolski. Dlaczego? Jest dużo innych pomysłów na zaakcentowanie strefy wejściowej niż tympanonik i dwe betonowe kolumienki..

Tak dużo się tu dzieje, a nadal dom jest bardzo fajny. Zwróć uwagę na cofniętą strefę wejściową i połączenie z werandą! Zobacz, jak amerykanie projektują swoje duże lukarny!

Mowa o lukarnach była zdjęcie wyżej. Zobacz jak można ukształtować lukarnę aby stworzyć z niej strefę wejściową i balkon jednocześnie!

Amerykańskie domy nie lubią symetri, ale kiedy już ją eksponują… Bardzo schludny przykład elewacji wejścowej domu. Jeśli szukacie garażu, myślę że jest na elewacji bocznej, tylnej lub garaż znajduje się w budynku obok.

Jeden z ładniejszych domów amerykańskich jakie znalazłam dzisiaj dla Ciebie. Symetryczny, regularny, w technologii murowanej z piękną piaskowcową kamieniarką zwieńczającą wykusze, strefę wejściową, podcienia i kominy. Z pewnością dom ten nie jest tani, ale jeśi masz duży budżet na dom Twoich marzeń.. Ten jest zdecydowanie warty Twojej uwagi!

Jeszcze jedno ujęcie domu powyżej

Tak samo duży dom prosto z amerykańskich przedmieści, całkiem regularny choć niesymetryczny.

Kilka innych zdjęć amerykańskich domów: godnych polecenia.

Wkrótce u Pani Dyrektor zobaczycie konkretne elewacje i rzuty domów prosto z gorącej Arizony.

Amerykańskie domy – zobacz galerię pięknych domówi i zainspiruj się!

Podobały Ci się amerykańskie domy ? Zobacz jak pracujemy z Inwestorami i jak powstają nasze amerykańskie domy ;]

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę ciepłego niedzielnego wieczoru!

Pani Dyrektor Architekt

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.8/10 (47 votes cast)
Exit mobile version